Šimkovičovú rozohnilo slovenské umenie v Benátkach: Liberálno-progresívne spektrum vyzývam, aby prestalo robiť hanbu kultúre

  • Benátske Bienále patrí k najprestížnejším umeleckým festivalom na svete
  • Ministerka Šimkovičová sa obula do slovenskej prezentácie
Martina Šimkovičová, protest umelcov na Bienále 2024
TASR/Martin Baumann, Reprofoto: Instagram/Martina Šimkovičová
  • Benátske Bienále patrí k najprestížnejším umeleckým festivalom na svete
  • Ministerka Šimkovičová sa obula do slovenskej prezentácie

Ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nominantka SNS) rozhnevalo otvorenie slovenskej prezentácie na prestížnom Bienále v talianskych Benátkach. Dôvodom je protest zástupcov kultúrnej scény a kritika ministerstva, tá zaznela na otvorení výstavy. 

Šimkovičovú rozhnevali naši umelci na Bienále

„Slovami neúspešného prezidentského kandidáta ‚slušne, ale rázne‘ vyzývam predstaviteľov liberálno-progresívneho spektra a špeciálne moju predchodkyňu Silviu Hroncovú, aby prestali robiť hanbu slovenskej kultúre,“ píše kontroverzná politička na Instagrame.

„Bienále v Benátkach je prestížne medzinárodné podujatie, na ktorom mala SNG odprezentovať slovenské umenie. Na tento účel vyčlenil rezort kultúry 300 000 eur. Skončilo to neslávne, pochybnou prezentáciou umenia,“ myslí si Šimkovičová.

Protest umelcov na Bienále 2024
zdroj: Reprofoto: Instagram/Martina Šimkovičová

„Vedenie SNG by malo verejnosti vysvetliť, ako dospelo k vyššie uvedeným nákladom pri prezentácii, ktorú pripravila bývalá kurátorka Kunsthalle Bratislava. Pani Alexandry Kusej (generálna riaditeľka SNG, pozn. red.) sa na to budeme určite pýtať,“ odkazuje ministerka.

„Výrazné žlté farby, amplióny, exriaditeľ Kunsthalle Bratislava Jen Kratochvíl v ružovej šiltovke s náušnicou v uchu a k tomu bývalá ministerka kultúry Silvia Hroncová vo výraznom žltom kostýme,“ uviedla vo vyhlásení ministerstva kultúry pre TASR riaditeľka odboru komunikácie Petra Bačinská. 

Protest zástupcov kultúrnej obce

Na vernisáži zaznelo aj verejné vyhlásenie tvorcov projektu Ota Hudeca Floating Arboretum, ktorý tematizuje ohrozenie stromov vo svete a ich ochranu. Súčasťou toho bol aj protest slovenských umelcov. 

„Na Slovensku sa navrhované nové zákony o verejnoprávnom vysielaní a o Slovenskej umeleckej rade snažia efektívne ukončiť politickú nezávislosť a profesionalitu vo verejnoprávnom vysielaní a pri rozhodovaní o financovaní umenia,“ píše sa vo verejnom vyhlásení umelcov.

„Riaditelia viacerých kultúrnych inštitúcií – ako Bibiana (Medzinárodný dom umenia pre deti), Slovenská národná knižnica a Banícke múzeum v Banskej Štiavnici – boli bez udania dôvodu odvolaní a nahradení ľuďmi s politickými a osobnými väzbami na vládnucich. A to bez relevantnej odbornej praxe,“ pripomínajú zástupcovia kultúrnej obce.

Krušné časy pre slovenskú kultúru

Kultúra na Slovensku v posledných mesiacoch zažíva turbulentné časy. Odkedy nastúpila Martina Šimkovičová do vedenia svojho úradu, predstavitelia kultúrnej obce jej nevedia prísť na meno. Kroky ministerky vyhnali ľudí do ulíc a podnietili aj vznik platformy Otvorená Kultúra! (OK!).

Od februára 2024 sa tak snažia vytvoriť pre kultúru na Slovensku vhodné podmienky a bojovať „za to, čo z nej ešte zostalo“. Ide o nestranícku občiansku iniciatívu kultúrnej obce z celého Slovenska.

„Spája zástupkyne a zástupcov inštitúcií zriaďovaných mestami, samosprávami a štátnou správou, i nezriaďovaných organizácií, ako aj nezávisle pôsobiace kultúrne pracovníčky a pracovníkov. Prepája aktérov a aktérky z odvetví audiovízie, ochrany kultúrneho dedičstva, vizuálneho umenia, tanca, hudby, divadla, literatúry, architektúry, dizajnu, folklóru a ďalších oblastí kultúry a kreatívnych odvetví,“ uvádzajú na svojom webe.

Predstavitelia platformy nedávno pre Startitup poskytli otvorený pohľad na aktuálny stav kultúry v našej krajine.

Zdroje: Instagram/Martina Šimkovičová, Archív Startitup, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá