Antarktída sa roztápa príliš rýchlo. Na roztopených 7 miliárd ton ľadu za 25 rokov môže doplatiť celý svet

  • Predpovede vedcov sa nenapĺňajú, prekračujú ich k horšiemu
  • Obavy narastajú aj v Európe
  • Alpy do 80 rokov môžu prísť o väčšinu ľadovcov
ľadovec antarktída topenie globálne otepľovanie ľad sneh
Ilustračný obrázok, Unsplash/Roxanne Desgagnés
  • Predpovede vedcov sa nenapĺňajú, prekračujú ich k horšiemu
  • Obavy narastajú aj v Európe
  • Alpy do 80 rokov môžu prísť o väčšinu ľadovcov

Dnes sa najväčšie pevninské ľadovce nachádzajú v Antarktíde a Grónsku. Na niektorých miestach tu ľadovce siahajú až do mora a vytvárajú takzvané „šelfové ľadovce“. Podľa výsledkov najnovšej štúdie vedcov univerzity v anglickom Leedse sa však od roku 1997 zmenšilo vyše 40 percent tohto typu ľadovcov.

Takmer polovica z nich pritom nevykazuje žiadne náznaky toho, že by sa zmena začala uberať k lepšiemu. Topenie ľadovcov pre Antarktídu predstavuje obrovský problém. Najjužnejší svetadiel sveta, ktorý je takmer celý trvalo zaľadnený, sa v porovnaní so zvyškom sveta otepľuje oveľa rýchlejšie. Značné obavy a problémy však majú aj v európskych Alpách. 

Šelfové ľadovce sa mali rýchlo zmenšiť a rásť, no nestalo sa tak

Podľa britských vedcov je najväčším problémom Antarktídy teplá voda, ktorá obmýva ľady na západnej strane tohto svetadielu. Najchladnejší a najsuchší kontinent sveta sa preto na západe topí oveľa rýchlejšie než na východe. Tam je totiž obmývaný studenšou vodou a veľkosť ľadovcov je tu na podobnej úrovni, prípadne sa dokonca zväčšujú.

Počas približne 25 rokov, teda medzi rokmi 1997 a 2021, Antarktída stratila 67 miliárd ton ľadu a nadobudla približne 59 miliárd. Pokiaľ to teda spočítame, v priebehu štvrťstoročia prišla o 7,5 miliárd ton masy ľadu, ktorá sa v podobe sladkej vody dostala do oceánu. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Leeds.ac.uk, The Guardian, Euractiv

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá