Slováci hlásia kritické zásoby raritných transfúzií typu B-. Ide o „hraničný“ stav

  • V prípade zvyšných skupín je zásob dostatok
  • Pred odberom krvi si však musíš dať pozor na svoj zdravotný stav
nemocnica banská bystrica roosevelt
Ilustračný obrázok, TASR/Ján Krošlák
  • V prípade zvyšných skupín je zásob dostatok
  • Pred odberom krvi si však musíš dať pozor na svoj zdravotný stav

Národná transfúzna služba (NTS) Slovenskej republiky informuje, že zásoby krvnej skupiny B s negatívnym Rh faktorom sú kritické. V tejto súvislosti preto na sociálnej sieti apeluje na ľudí so spomínanou krvnou skupinou, aby prišli darovať krv.

Prostredníctvom krátkeho videa poukazuje na fakt, že stav zásoby krvi je v prípade všetkých zvyšných siedmich skupín „dostatočná“. Darcom však pripomína, že pred odberom je potrebná správna príprava, v opačnom prípade by mohlo dôjsť k neželanej reakcii organizmu.

Hlad, dehydratácia a únava nie sú prípustné

„Príďte dostatočne hydratovaní (už 24 hodín pred odberom zvýšte príjem tekutín), najedení (vhodné sú sacharidové jedlá s nízkym obsahom tuku) a oddýchnutí (doprajte si aspoň osem hodín spánku a v deň pred i po odbere sa vyhnite zvýšenej fyzickej záťaži),“ uvádza NTS na sociálnej sieti.

Darcom krvi sa môže stať každý, kto má 18 až 60 rokov, minimálne 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky, pričom by nemal trpieť chronickým a infekčným ochorením a ani sa na žiadne liečiť, ako sme ťa informovali v tomto článku.

Ako Národná transfúzna služba informuje na svojom webe, krv môžu darovať muži štyrikrát do roka (teda každé tri mesiace) a ženy trikrát do roka (každé štyri mesiace). „Je to čas, ktorý dovolí, aby si vaše telo úplne doplnilo počet červených krviniek a zásob železa po predchádzajúcom odbere.“

Krvné doštičky a plazma (ak sa odoberajú pomocou separátora, teda aferetického prístroja) sa môžu darovať častejšie, a to raz za dva týždne. Je to tým, že telo si nahradí stratu doštičiek a plazmy oveľa rýchlejšie ako stratu červených krviniek a železa. Doštičky sa vrátia na normálnu hladinu už po 72 hodinách po darovaní.

Čo urobiť pred odberom a prečo sa nebáť

24 hodín pred odberom je potrebné vypiť minimálne 2 litre tekutín a ráno pred odberom 500 mililitrov. Odporúča sa voda, minerálka, čaj, ovocná šťava a povolená je aj čierna káva. Na odber sa neodporúča ísť nalačno a 12 hodín pred odberom nemá človek jesť tučné jedlá, ako syry, maslo, smotana či údeniny. Odporúčajú sa jedlá plné sacharidov, ako sucháre, ovocie a zelenina, džem či med.

Nemocnica Antolská v Petržalke
zdroj: TASR/Martin Baumann

NTS tiež na webe apeluje na dostatok odpočinku, nefajčenie 6 hodín pred odberom, abstinenciu od alkoholických nápojov minimálne 12 hodín pred odberom, 24 hodín pred odberom sa nevystavovať psychickej a fyzickej námahe, vynechať tréningy a návštevu posilňovne.

Pokiaľ máš z odberu strach, NTS záujemcov upokojuje a dodáva, že väčšina ľudí sa po odbere cíti dobre.

„Ak by ste predsa len pocítili akýkoľvek príznak diskomfortu, ihneď upovedomte zdravotnícky personál. Vyvarujte sa zdvíhania ťažkých predmetov, a akýmkoľvek namáhavým cvičeniam budúcich 24 hodín po odbere. A potom sa môžete znova vrátiť k vašim bežným aktivitám, tak skoro a na tak dlho, ako sa budete cítiť dobre.“

Zdroje: Facebook/Národná tranfúzna služba SR, NTSSR, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá