Slováci majú pomýlené najčastejšie spúšťače cukrovky. V istej fáze je možné ju zvrátiť, upozorňuje odborníčka

  • Priemerný vek ľudí s diagnózou cukrovky sa zvyšuje
  • Nehrozí iba ľuďom, ktorí ju majú v rodine
  • Prevencia však existuje
meranie cukru v krvi pri cukrovke
Ilustračná snímka, žena kontroluje svoju hladinu glukózy, Freepik/pikisuperstar
  • Priemerný vek ľudí s diagnózou cukrovky sa zvyšuje
  • Nehrozí iba ľuďom, ktorí ju majú v rodine
  • Prevencia však existuje

Medzi najčastejšie typy diabetu patrí cukrovka 2. typu. Vzniká vo väčšine prípadov v dospelosti a postihuje ľudí bez ohľadu na vek. Nemusíš mať v rodine cukrovku na to, aby ti ju v dospelom veku mohli diagnostikovať. Podľa odborníkov však existuje prevencia, vďaka ktorej môžeš toto ochorenie vylúčiť.

Dôvody vzniku cukrovky síce nie sú presne charakterizované, no podľa odborníkov úzko súvisia s moderným životom, ktorý mnohí žijeme. Menej pohybu, viac energetického príjmu a konzumácie potravín rôznej kvality, napr. polotovary, potraviny s vysokým glykemickým indexom a podobne, predznamenávajú nerovnováhu, ktorá môže skôr či neskôr spôsobiť nášmu zdraviu problémy.

Kým nábeh cukrovky 2. typu býva postupný až nepozorovaný, komplikácie s ňou spojené pri plnom prepuknutí dokážu významne narušiť kvalitu života pacienta. Ten môže trpieť poškodením sietnice a širším postihnutím zraku, ischémiou dolných a horných končatín, poškodením nervov, malých ciev či obličiek. Mnohí pacienti pritom majú šancu na nápravu skôr, ako choroba v tele naplno prepukne.

V rozhovore s endokrinológom MUDr. Otom Ürge a s odborníčkou na klinickú biochémiu MUDr. Dášou Kelényovou zo Synlab Slovakia sa dozvieš, aké sú varovné signály, čo môže človek urobiť pre svoje zdravie, aby mu nebola diagnostikovaná cukrovka a ktorí ľudia majú nábeh na toto ochorenie.

Čo sa deje s ľudským telom, ktoré má cukrovku

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá