Slováci nevedia správne užívať doplnky výživy. Týchto 9 dokáže poškodiť gastrointestinálny trakt a žalúdok

  • Doplnky výživy sú vo väčšine prípadov pre človeka prospešné
  • Pri ich nesprávnom užívaní si však môžeš poriadne zavariť
vitamíny kombinácia
Doplnky výživy môžu pomôcť, ale aj uškodiť Freepik/freepik
  • Doplnky výživy sú vo väčšine prípadov pre človeka prospešné
  • Pri ich nesprávnom užívaní si však môžeš poriadne zavariť

Doplnky výživy rôzneho druhu užíva mnoho ľudí. Je pravda, že sú pre naše zdravie prospešné, no na druhej strane treba vedieť, ako ich užívať. A hlavne, s čím ich nekombinovať. Rôzne interakcie totiž môžu nepekne oslabiť alebo inak ohroziť tvoje orgány.

Bežne je postihnutý žalúdok a gastrointestinálny trakt, okrem pečene a obličiek. Podľa Národného inštitútu zdravia (NIH) sa vedľajšie účinky doplnkov s najväčšou pravdepodobnosťou vyskytnú, ak ich užívaš vo vysokých dávkach, vo veľkom množstve alebo namiesto predpísaných liekov.

„Mnoho doplnkov obsahuje aktívne zložky, ktoré môžu mať silné účinky na telo,“ píšu odborníci z NIH. Zaujíma ťa, ktoré doplnky s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobujú vážne žalúdočné problémy? Čítaj ďalej. 

Železo

Tvoje telo potrebuje železo na tvorbu hemoglobínu, proteínu nachádzajúceho sa v červených krvinkách, ktorý pomáha transportovať kyslík z pľúc do zvyšku tela. Keď ho nemáš dostatok, môže sa u teba vyvinúť anémia z nedostatku železa, ktorá môže spôsobiť celý rad symptómov vrátane únavy, slabosti, závratov, búšenia srdca a ďalších. Doplnky železa však môžu mať svoje vlastné nevýhody, najmä ak ich užívaš vo vysokých dávkach.

„Doplnky železa sa bežne používajú na liečbu a prevenciu anémie z nedostatku železa, ale môžu byť drsné na výstelku žalúdka a spôsobiť nevoľnosť, zápchu alebo žalúdočné kŕče,“ hovorí Raj Dasgupta, hlavný lekársky poradca pre Fortune Recommends Health.

Vápnik

„Doplnky vápnika sú skvelé na podporu zdravia kostí a prevenciu osteoporózy, ale niekedy môžu spôsobiť tráviace problémy, ako je zápcha alebo nadúvanie,“ vysvetľuje Dasgupta. „Najmä doplnky uhličitanu vápenatého môžu viesť k žalúdočným ťažkostiam a plynatosti, najmä ak sa užívajú vo veľkých dávkach.“

Len koľko je príliš veľa? Dávky presahujúce 1 500 mg denne s najväčšou pravdepodobnosťou poškodia tvoj žalúdok alebo spôsobia gastrointestinálne príznaky. Pri výpočte celkového množstva je tiež dôležité vziať do úvahy vápnik v potrave.

Magnézium

Horčík slúži v tele na celý rad dôležitých účelov. Dasgupta tvrdí, že horčík je pravdepodobne bezpečný, keď sa užíva ústami v odporúčaných denných množstvách. Väčšina ľudí však môže získať všetok horčík, ktorý potrebujú, prostredníctvom stravy konzumáciou celozrnných výrobkov, zelenej listovej zeleniny, fazule, orechov a rýb.

Pridanie suplementu navyše môže spôsobiť žalúdočné problémy. Najmä prílišná konzumácia môže potenciálne spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť, hnačku, vracanie a nadúvanie,“ varuje Dasgupta.

Vitamín C (kyselina askorbová)

Vitamín C, ktorý sa nachádza v citrusových plodoch, kivi, paradajkách, paprike a inom ovocí a zelenine, je dobrý na posilnenie metabolizmu a imunity. Pri nadmernej konzumácii však môže poškodiť aj žalúdok.

Príliš veľké množstvo môže dráždiť žalúdočnú výstelku, čo spôsobuje hnačku, nevoľnosť alebo kŕče v bruchu. Ak už máš bolesti žalúdka alebo iné obdobné problémy, kyslá povaha vitamínu C to môže zhoršiť, najmä ak ho užívaš nalačno.“

Pretože mnohé značky doplnkov vitamínu C predávajú svoje produkty vo vysokých dávkach, je to trochu bežný problém. Užívanie dávok nad 1 000 mg denne môže viesť k bolestiam brucha a hnačke.

Rybí olej

Mastné ryby, avokádo, chia semienka a orechy sú dobrým potravinovým zdrojom omega-3 mastných kyselín. Mnoho ľudí tiež užíva doplnky s rybím olejom, ktoré ti môžu pomôcť zabezpečiť, aby si dosiahol svoju kvótu bez pridania ortuti do stravy.

Dasgupta však upriamuje pozornosť na to, že rybí olej môže u niektorých jedincov spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť. „Rybí olej je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, vďaka čomu je prospešný pre srdce a znižuje zápaly, ale môže spôsobiť nevoľnosť, poruchy trávenia alebo hnačku, najmä vo vysokých dávkach.“

Extrakt zo zeleného čaju (GTE)

Extrakt zo zeleného čaju (GTE) je často propagovaný ako liek na všetko, ktorý môže znížiť krvný tlak, zlepšiť cholesterol, odvrátiť srdcové choroby, znížiť riziko rakoviny a ďalšie. Môže to však spôsobiť aj žalúdočné problémy.

„Extrakt zo zeleného čaju je bohatý na antioxidanty a dokonca sa ponúka aj na chudnutie. Kofeín v ňom ale môže zvýšiť produkciu žalúdočnej kyseliny a dráždiť žalúdočnú výstelku. To môže spôsobiť nevoľnosť alebo tráviace problémy, v extrémnych prípadoch dokonca poškodenie pečene,“ varuje Dasgupta.

Probiotiká

Mnoho ľudí, ktorí užívajú probiotiká na zlepšenie zdravia čriev, si neuvedomuje, že aspoň spočiatku môžu spôsobiť opačný efekt.

„Probiotiká podporujú zdravie čriev tým, že vyrovnávajú zdravý črevný bióm a zlepšujú trávenie, ale u niektorých ľudí môžu spočiatku spôsobiť dočasné tráviace problémy, ako je plynatosť, nadúvanie a žalúdočná nevoľnosť, najmä keď ich užívajú nováčikovia,“ objasňuje Dasgupta.

Vitamín A

Vitamín A, tiež známy ako retinol alebo kyselina retinová, je antioxidant, ktorý je dôležitý pre delenie buniek, rast, videnie, reprodukciu, imunitu a zdravie orgánov. Možno ho získať prostredníctvom stravy konzumáciou pečene, rýb, vajec, mliečnych výrobkov a rôznych druhov ovocia a zeleniny vrátane zelenej listovej zeleniny, paradajok, papriky, melónu a manga.

Ak ho však konzumuješ príliš veľa, či už prostredníctvom stravy alebo doplnkov, môžeš pociťovať gastrointestinálne príznaky. Zahŕňajú nevoľnosť, stratu chuti do jedla, podráždenosť, vracanie, bolesť brucha a hnačku.

Aspirín

Aspirín je technicky liek, nie doplnok stravy. Niektorí ľudia však užívajú denne nízku dávku aspirínu alebo iné nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako je ibuprofén, popri ich doplnkovom režime, aby znížili riziko srdcového infarktu, mŕtvice alebo krvných zrazenín.

Aj v znížených dávkach 81 mg môže jeho užívanie spôsobiť potenciálne vážne žalúdočné problémy. Podľa Johns Hopkins Medicine môže aspirín dráždiť tvoju výstelku žalúdka a vyvolať gastrointestinálne ťažkosti, vredy a krvácanie. A keďže riedi krv, môže byť nebezpečný pre ľudí, ktorí majú vyššie riziko krvácania.

Zdroje: Národný inštitút zdravia, BestLife, BestLife, Johns Hopkins Medicine

Najnovšie videá

Trendové videá