Slováci pestujú konope pod Tatrami, teraz spustili nový projekt, ktorý má revolučný potenciál

  • Rozbehnúť profitujúci biznis, ktorý je postavený na poctivo vypestovaných produktoch, vie dať poriadne zabrať
  • Týmto Slovákom sa to však podarilo, ich projekty ukazujú ako sa dá v dnešnej dobe pristupovať k poľnohospodárstvu novým a inovatívnym spôsobom
Microgreensslovakia.sk/ Konopná farma Liptov
  • Rozbehnúť profitujúci biznis, ktorý je postavený na poctivo vypestovaných produktoch, vie dať poriadne zabrať
  • Týmto Slovákom sa to však podarilo, ich projekty ukazujú ako sa dá v dnešnej dobe pristupovať k poľnohospodárstvu novým a inovatívnym spôsobom

Tatranský unikát

Keď si pred dvoma rokmi Liptáci – Lukáš a Tomáš položili otázku, čomu by sa oplatilo venovať, aby pomohli prírode, krajine a domácemu hospodárstvu, našli jednoznačnú odpoveď. Bola ňou Konopa siata. Sú toho názoru, že zrejme žiadna rastlina na svete nemá také všestranné využitie, také silné nutričné hodnoty a prospešné účinky na ľudský organizmus ako práve táto rastlina.

Pri rozbehu ich biznisu im veľmi pomohla firma Fatra hemp, ktorá sa pestovaniu konopy venuje už od roku 2016. Dostali množstvo užitočných rád ohľadom sejby, pestovania, zrelosti, samčích a samičích kvetov, rastlín a zberu. Dnes už na ich poliach pestujú odrody konopy siatej, ktoré obsahujú do 0,2 % THC, čo zabezpečuje, že nemajú žiadne psychoaktívne účinky.

Mladý Slovák pestuje vo Švajčiarsku tisíce rastlín marihuany, vyrába z nej CBD produkty najvyššej kvality 

„V zahraničí je lekárske využite konopy už rozšírené naozaj všade. Na Slovensku si tento priemysel brzdíme sami svojou mentalitou, čo nás veľmi mrzí. Avšak cítime, že sa konečne ľady topia, predsudky odchádzajú a čím ďalej, tým viac ľudí vyhľadáva túto úžasnú rastlinu,“ vyjadril sa Tomáš pre Startitup.

Pri pestovaní nepoužívajú žiadne pesticídy a herbicídy. Kvalitu ich úrody podľa ich slov zdokonaľuje aj čistá liptovská príroda, v ktorej konopu pestujú. „S radosťou sa prizeráme ako naše rastliny rastú a aj keď ručný zber nie je prechádzka ružovou záhradou a je to riadny pot a drina, veľmi nás teší, že našou úrodou pomáhame ľuďom k lepšiemu zdraviu a kvalitnejšiemu životu.“

V och e-shope nájdeš napríklad CBG olej za cca. 40 eur, konopné masti za 16 eur či prémiový konopný olej za 9 eur..

Uverejnil používateľ Konopná farma Liptov Štvrtok 30. januára 2020

Okrem konopy však podnikavých Slovákov zaujímajú aj iné plodiny. Veľkú pozornosť venujú napríklad aj hube s názvom Čaga sibírska, ktorú dovážajú až z ďalekého Ruska. Ich najnovším počinom je však projekt Microgreens, na ktorom spolupracujú s obchodným zástupcom Dominikom a skúseným šéfkuchárom Michalom.

„Rozmýšľali sme, ako by sme pomohli ľuďom na Slovensku a dali im niečo naozaj bez chémie a zdravé. Zároveň chceme pomôcť domácemu hospodárstvu. Mikrozelenina je budúcnosť, keďže na ňu nepotrebujete polia a úrodu zbierate každých 10 dní,“ objasnil Tomáš.

zdroj: Konopná farma Liptov

Skupina tridsiatnikov vidí v mikrozelenine obrovský potenciál, momentálne ju pestujú na ich spomínanej konopnej farme, kde si pre ňu vyčlenili desiatky metrov štvorcových.

„Tu sme vytvorili regále, v ktorých ju pestujeme. Navyše ideme náš finálny produkt dať do ekologických kvetináčov. Chceme ľudí motivovať aj týmto smerom. Každý by si mal uvedomiť, aká je príroda dôležitá a musíme jej pomáhať vo všetkých smeroch,“ vyjadril sa Tomáš pre Startitup.

A prečo by mali byť mikro bylinky súčasťou každej domácnosti? Odpoveď je podľa Tomáša jednoznačná: Mladé výhonky zeleniny majú asi trikrát viac vitamínov ako tá, ktorú ľudia bežne nakupujú.

Mikro bylinky aj v Bratislave

To, že mikrozelenina obsahuje oveľa vyššie koncentrácie zdravých látok, ako vitamíny, minerály a enzýmy než dospelá zelenina, potvrdili aj zakladatelia Microgreens Slovakia. V tomto prípade ide o mestskú farmu, ktorá sa zameriava na pestovanie nielen mikrobyliniek, ale aj mikrozeleniny a zeleného jačmeňa.

„Keď sú rastliny na začiatku svojho života, majú v sebe uložené veľké množstvo energie, z ktorého ťažia až do dospelosti, kedy dozrejú a môžu sa rozmnožiť,“ objasňujú na svojom webe zakladatelia rodinnej farmy.

Zdôrazňujú pritom, že pre človeka je konzumácia mikrozeleniny efektívna cesta ako si doplniť denný príjem vitamínov a minerálov.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 100% handmade 💕 (@microgreens.sk)

Microgreens podľa ich slov používali kuchári už v 90. rokoch v San Franciscu, práve kvôli ich príťažlivému vzhľadu. Od vtedy sa táto myšlienka šírila postupne po celom svete. Prvé výskumy preukázali, že sú mimoriadne výživné a to pridalo celému hnutiu na sile.

Uverejnil používateľ Microgreens Slovakia Streda 27. januára 2021

„Mikrozelenina sa teraz pestuje po celom svete a získava si veľkú obľubu u ľudí. Microgreens Slovakia je rodinná firma a medzi prvými sme založili mestskú vertikálnu farmu na pestovanie mikrozeleniny na Slovensku. Tento koncept vertikálnej farmy nám umožňuje vypestovať viac v menšom priestore, pretože pestujeme v niekoľkých úrovniach nad sebou,“ tvrdia.

Uverejnil používateľ Microgreens Slovakia Štvrtok 9. apríla 2020

Konštatujú pritom, že v bežnom poľnohospodárstve sa spotrebuje násobne viac vody ako pri ich spôsobe pestovania, pretože voda na poli sa vsiakne do pôdy a odtečie preč, kdežto v ich firme ju zachytávajú a znovu využívajú.

Takto vedia ušetriť viac ako 90 % vody v porovnaní s komerčným poľnohospodárstvom. Tím spoločnosti verí, že šetrenie prírodných zdrojov sa stáva stále čoraz aktuálnejšou témou. Je tomu tak aj preto, že pri rastúcej populácií na Zemi bude nutné mať nový systém produkcie potravín. Ten by nemal podliehať faktorom ako je počasie či premnoženým škodcom, ktorí dokážu farmárom znehodnotiť aj celú úrodu.

„Konvenční farmári sa bránia používaním postrekov a v extrémnych prípadoch používaním GMO semien, ale to nie je udržateľné riešenie, pretože to poškodzuje ľudské zdravie aj prírodné prostredie. Pestujme iba potraviny, ktoré sú pre ľudí zdravé a nezaťažujú prírodné prostredie. My pri pestovaní nepoužívame žiadne postreky ani extra hnojivá,“ dopĺňajú.

Zdroje: Konopná farma Liptov, Microgreensslovakia.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá