Slováci priniesli na trh svetový unikát, ktorý môže znamenať prevrat. Získali prestížne ocenenie

  • Spoločnosť Tachyum získala ocenenie Startup roka 
  • Jej CEO Radoslav Danilák sa v rámci slovenského národného kola súťaže CESAwards stal Zakladateľom roka 
Tachyum
Tachyum
  • Spoločnosť Tachyum získala ocenenie Startup roka 
  • Jej CEO Radoslav Danilák sa v rámci slovenského národného kola súťaže CESAwards stal Zakladateľom roka 

Tachyum je víťazom medzi slovenskými spoločnosťami, ktoré sú inšpiráciou pre novú generáciu zakladateľov a pozitívne vplývajú na ekonomiku a svet ako taký. Hlavný produkt spoločnosti Prodigy – prvý univerzálny procesor na svete, možno už dnes považovať za úspech, ktorý budí na trhu veľkú pozornosť. Pozornosť si zaslúžil vďaka inovatívnemu prístupu a potenciálu priniesť prevrat do odvetvia.

Radoslav Danilák získal ocenenie ako zakladateľ, respektíve spoluzakladateľ, startupu. Podľa odborníkov preukázal silné vodcovské schopnosti a dosiahol výnimočné výsledky v biznise. Je inšpiráciou nielen pre svoj tím, ale aj vzorom pre ďalšiu generáciu zakladateľov.

Som potešený, že som získal cenu Central European Startup Awards pre Zakladateľa roka na Slovensku, no ešte väčšiu radosť mám z ocenenia pre Tachyum ako top spoločnosti v krajine.

„Všetci v našej spoločnosti Tachyum usilovne pracovali na vývoji prvého univerzálneho procesora na svete, ktorý svojím príchodom na trh naplní rastúce potreby umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a hyperškálových dátových centier. Všetkým našim podporovateľom patrí veľká vďaka. Som dvojnásobne vďačný za obe naše víťazstvá.“

Ocenenia Central European Startup Awards sa udeľujú od roku 2014. Počet zúčastnených krajín sa odvtedy rozrástol na 18 (Poľsko, Česko, Slovensko, Rakúsko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Lotyšsko, Litva, Estónsko, Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Severné Macedónsko, Čierna Hora).

Stal sa tak najväčším festivalom startupov, ktorý nie je konferenciou a ani neponúka prezentácie účastníkov. Jeho cieľom je inšpirovať, podporovať a objavovať podnikanie v strednej Európe. Víziou je tiež spájať komunitu startupových nadšencov s celým ekosystémom spolupracovníkov a podporovateľov na všetkých úrovniach.

GLOBSEC
zdroj: Radoslav Danilák/ Tachyum, Twitter/GLOBSEC

Spoločnosť Tachyum a jej zakladateľa Radoslava Daniláka možno podporiť v ďalšom kole súťaže na úrovni stredoeurópskeho regiónu (Central Europe), hlasovanie je dostupné na online zadaním „Tachyum“ do políčka „Filter by nomination name”.

Verejné hlasovanie bude prístupné do 15. júna. Vyhlásenie regionálnych víťazov má byť zverejnené v priebehu júna a júla. Najlepšie startupy zo strednej Európy postúpia do súťaže Global Startup Awards. Tá oceňuje najlepšie nápady a najlepšie mozgy v 10 regiónoch sveta v 105 krajinách Európy, Ázie a Afriky. Plánom je vyzdvihnúť podnikateľského ducha a startupové ekosystémy.

Organizácia národnej selekcie regionálnej startup súťaže CESAwards prebieha pod záštitou StartuPeak – slovenskej startup komunity, ktorá umožňuje startupistom vytvárať zmysluplné vzťahy, pomáha im rásť a rozvíjať sa. 

Tachyum ušetrí firmám milióny dolárov

Spoločnosť Tachyum prináša zmenu na trhy umelej inteligencie (AI), vysokovýkonných výpočtov (HPC) a verejných i súkromných dátových centier so svojím vlajkovým produktom, ktorý nedávno predstavila na trhu.

Prodigy, prvý univerzálny procesor na svete, spája funkcie CPU, GPU a TPU do jediného procesora. Ten poskytuje špičkový výkon pri najnižších nákladoch a spotrebe energie pre špeciálne aj univerzálne výpočty.

Nasadenie čipov Prodigy v hyperškálových dátových centrách umožní, aby všetky aplikácie bežali na jednej hardvérovej infraštruktúre, čo spoločnostiam ušetrí miliardy dolárov ročne.

o
zdroj: Tachyum

Dátové centrá v súčasnosti spotrebovávajú viac ako štyri percentá elektriny planéty. Predpokladá sa, že do roku 2030 to bude 10 %. Procesor Prodigy s ultranízkou spotrebou je veľmi dôležitý, ak chce ľudstvo pokračovať v zdvojnásobovaní kapacity dátových centier každé štyri roky.

Spoločnosť Tachyum, ktorú založil ako spoluzakladateľ Radoslav Danilák, vybuduje v EÚ s čipmi Prodigy najrýchlejší superpočítač na svete s výkonom 128 AI exaflopov (128 miliárd miliárd operácií za sekundu). Spoločnosť Tachyum má pracoviská v USA a na Slovensku. 

Zdroje: Central European Startup Awards, Tachyum

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá