Slováci prišli s geniálnym nápadom, letné dovolenkovanie má novú úroveň. Zarábať môžeš na vlastných pozemkoch

  • Kristína a Norbert Maur chcú kempovanie priblížiť všetkým vekovým skupinám
  • Rozhodli sa preto vytvoriť unikátny koncept zdieľania pozemkov
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, instagram/humnokemp
  • Kristína a Norbert Maur chcú kempovanie priblížiť všetkým vekovým skupinám
  • Rozhodli sa preto vytvoriť unikátny koncept zdieľania pozemkov

Koronavírusová pandémia so sebou priniesla aj rozhodnutia, ktoré súvisia s trávením dovoleniek. Namiesto leteniek mnohí bookujú slovenské hotely a vyhľadávajú miesta mimo preplnených destinácií.

Narástol aj záujem o kempovanie a do popredia sa už aj u nás dostáva prenajímanie vanov či karavanov, vďaka ktorým pohodlne precestuješ mnohými kútmi Slovenska.

Veľká časť ľudí ale riešila problém, kde s autom zaparkovať tak, aby neprespávali na ilegálnom mieste. Spomínaný problém vyriešili manželia Kristína a Norbert Mauroví. Tí na Slovensko priniesli koncept s názvom Humnokemp, ktorý ti pomôže nájsť správne miesto na kempovanie. Rozhodli sa totiž sprístupňovať súkromné pozemky ľudí, ktorí na ich prenájme ešte aj zarobia.

Cestovanie postavené na pozitívnej emócii

Počas prvej vlny pandémie sa ešte zvýraznil náš problém. Bolo tesne pred letom, od epidemiológov sme mali odporúčania tráviť dovolenky na Slovensku a my sme chceli bezpečne cestovať a vyhýbať sa masám ďalších ľudí, ktorí tiež ostávali dovolenkovať na Slovensku. Preto sme oživili myšlienku na zdieľanie súkromných pozemkov na kempovanie a povedali si, že to otestujeme,“ hovorí pre Startitup Norbert.

Mysleli si, že podobný problém môže mať viacero ľudí. Spočiatku sa teda rozhodli osloviť známych a požiadali ich o prenajímanie ich súkromných pozemkov. Službu spustili so siedmimi pozemkami a minulý rok v júli sa dočkali prvých rezervácií.

Ako sám Norbert uvádza, koncept zdieľanej ekonomiky nie je nový. Unikátnym je len nápad, ktorý ju prepája so zdieľaním súkromných pozemkov a kempovaním. „Chceli sme vidieť miesta, ktoré nie sú tak známe a sú mimo hlavných turistických atrakcií. Zároveň sme nechceli prespávať len tak “na divoko”. Myšlienku sme odložili, nie však na dlho,“ opisuje s úsmevom zakladateľ konceptu.

Tak spojili príjemné s užitočným. Prenajímateľ zarobí na vlastnom súkromnom pozemku a kemperi zas objavia neokukané miesta. Ak teda vlastníš kúsok pozemku, na ktorý by sa zmestil karavan alebo stan, pokojne ho môžeš prostredníctvom ich konceptu vložiť do prenájmu.

„Humno môže zaregistrovať majiteľ pozemku, záhrady, vinice, lesu, lúky alebo sadu. V Humnokempe sa snažíme o cestovanie postavené na pozitívnej emócii, kedy ľudia spoznávajú lokálnych obyvateľov cez ich individuálne príbehy. Pre nás je to jeden zo znakov udržateľného cestovania.

Preto aj vyhľadávame humná, ktoré majú za sebou príbeh, alebo humná, ktoré sú aktívne využívané. Napríklad farmy, sady, komunitné záhrady a podobne. Ale samozrejme, máme aj nádherné lúky, ktoré sú uprostred lesa. Tie však tiež patria majiteľom, ktorí za sebou majú svoj príbeh,“ objasňujú s nadšenám spoluzakladatelia.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Humnokemp (@humnokemp)

Nijaká mačka vo vreci

Cena za noc na humne závisí od jeho polohy a vybavenosti. Niektorí totiž prenajímajú aj pozemok, ktorý prislúcha ku rodinnému domu. Práve záhrady považujú zakladatelia konceptu za bezpečnú voľbu pri prvom kempovaní s deťmi. Majiteľ humna je rodine na blízku a dokáže im tak pomôcť pri akýchkoľvek ťažkostiach.

„Ceny závisia od miesta, kde sa humno nachádza. Nemusí to byť najvyhľadávanejšia turistická lokalita, ale okolie by malo kemperov zaujať. Ceny sú v rozmedzí od 5 eur po 15 eur na noc. Výška sumy teda závisí od vybavenia humna – či je na ňom pripojenie na elektrinu, pitná voda, prípadne či je tam altánok, gril alebo možnosť využiť kuchyňu,“ objasňuje nám zakladateľ Humnokempu.

Turisti si však zakaždým môžu byť istí tým, že na pozemku nenájdu desať ďalších kempujúcich skupiniek. Takmer všetky humná sú menšie pozemky, na ktorých môže kempovať od 5 do 20 kemperov. Turisti si tak môžu vyberať podľa toho, čo chcú na humne zažiť – či chcú byť pri vode, jazdiť na koni alebo mať na raňajky čerstvé domáce produkty.

Hľadať môžu aj podľa toho, ako cestujú. Dôležitým aspektom je totiž aj to, či chcú prespávať v stane alebo v karavane.

Ako turista sa nemusíš báť. Nebudeš kupovať mačku vo vreci. Každé humno si môžeš vopred preveriť. Pri ponuke totiž nájdeš popis, ktorý obsahuje charakteristiku prostredia aj návrh aktivít, ktoré môžeš v blízkosti absolvovať.

Booking je skoro identický s tým, ktorým prechádzaš pri rezervácii hotela. Jednoducho si pozrieš cenu za noc, dostupnosť v danom termíne a za rezerváciu humna zaplatíš. Majiteľ pozemku každý mesiac dostane vyplatenú sumu, očistenú o províziu Humnokempu. V jednoduchosti – ty poskytneš svoj pozemok a kemperi sa rozhodnú, či ho považujú za kompatibilný s ich požiadavkami.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Humnokemp (@humnokemp)

Vinice s dokonalým výhľadom

Výhodou celého konceptu je aj to, že za registráciu svojho pozemku neplatíš absolútne nič. „Majitelia majú iba nevyhnutné náklady spojené s úpravami humna, vo viacerých prípadoch však nie je potrebné upravovať nič,“ hovorí o poplatkoch Noro.

Ďalej vysvetľuje, že s každým majiteľom uzatvárajú zmluvu a vlastnícky vzťah overujú na katastrálnom portáli alebo cez podmienky ich nájomných zmlúv.

Aby sme neostali len pri teoretizovaní. Zakladatelia Humnokempu nám prezradili, aké pozemky majú aktuálne v ponuke. „Kempovať už môžu ľudia na odľahlých lúkach v obkolesení lesov, v starých viniciach s úžasnými výhľadmi alebo na viacerých farmách, kde kemperi môžu aj pomáhať majiteľom. Najnovšie dohadujeme humná v destinácii prírodného turizmu Poloniny, kde spolupracujeme s Nadáciou Aevis.

Pre návštevníkov rozvíja aj destinačnú stránku Poloniny ako hlavný zdroj informácií pred cestou do tohto kraja. Môžete si cez ňu naplánovať výlety a zážitky, spoznať cyklotrasy v Poloninách a na Vihorlate, aj naplánovať pozorovanie hviezd v jedinečnom Parku tmavej oblohy Poloniny,“ hovorí o ponuke Norbert.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Humnokemp (@humnokemp)

Obavy nahradí radosť

Ak patríš ku skupine ľudí, ktorí kemping nikdy nevyskúšali a sú zvyknutí na pohodlie domova, zakladatelia Humnokempu ti ponúkajú aj možnosť skúsiť si kempovanie „na nečisto“ na záhrade rodinného domu.

Nemusíš sa teda vzdať teplej sprchy a v prípade potreby ti majiteľ poskytne aj svoje zázemie v dome. Okrem toho spoznáš nových ľudí, ktorí ťa môžu previesť ich rodným okolím a ukážu ti jeho najkrajšie zákutia.

Veľké množstvo ľudí nad kempovaním premýšľa, no odhodlaniu im bráni strach. Zakladateľom Humnokempu na tom boli rovnako.

Musíme priznať, že kempovania sme sa na začiatku trochu obávali, nakoľko má polovica našej rodiny alergiu na takmer všetko. Ale po prvom kempovaní sme si to zamilovali a aj alergie a astmu dokážeme zvládať v prírode. Najlepšie na kempovaní je, že ste celý deň vonku. Druhá, možno ešte zásadnejšia výhoda je, že si po návrate dokážete ešte viac vážiť aj také samozrejmosti, ako je malá kúpeľňa, alebo splachovací záchod či mäkká posteľ s perinou,“ uzatvárajú zakladatelia Humnokempu.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Humnokemp (@humnokemp)

Zdroj: Humnokemp

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá