Slováci sa v plnom zdraví dožívajú len 57 rokov. Boris Bajer radí, ako zostať zdravým aj v osemdesiatke

bbb-7136

„Aj v osemdesiatke môžeme chodiť po vysokohorských túrach s vnúčatami či pravnúčatami,“ hovorí lekár, odborník na zdravý životný štýl a garant konceptu Polikliniky Váš Lekár Boris Bajer. Realita je však na Slovensku iná, do ambulancií často ľudia prichádzajú už v bolestiach a pokročilých štádiách ochorení.

Slovensko obsadzuje popredné priečky nepopulárnych štatistík v úmrtnosti na srdcovo-cievne či onkologické ochorenia. Faktom však je, že mnohým aj závažným ochoreniam vieme predchádzať včasnou a kvalitnou prevenciou. „Ľudí vždy zaujíma, ako sa dožiť čo najvyššieho veku v kvalitnom zdraví, no podľa prieskumov sa Slováci v plnom zdraví dožívajú v priemere len 57 rokov. Dnes sme totiž svedkami toho, že mnohí ľudia po 80. roku života často nevedia prejsť na toaletu bez pomoci, či navariť si. Slovenské obyvateľstvo starne a pribúda tých, ktorí sú vo vyššom veku odkázaní na pomoc iných. Rád by som však zdôraznil, že to tak byť nemusí a že aj v osemdesiatke vieme chodiť s vnúčatami, či dokonca pravnúčatami, na vysokohorské túry. Treba sa len skôr venovať svojmu zdraviu a chodiť pravidelne na preventívne prehliadky,“ vysvetľuje garant konceptu Polikliniky Váš Lekár Boris Bajer, na ktorej pôsobí ako lekár a odborník na zdravý životný štýl.

K lekárovi chodíme až vtedy, keď nás niečo bolí

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie vieme predísť až 90 % všetkých prípadov cukrovky, 80 % srdcových infarktov a 30 % všetkých nádorových ochorení. Napriek tomu na ne len v Európe umiera vyše 86 % ľudí.

„Na Slovensku je zvykom ísť k lekárovi až vtedy, keď nás niečo bolí. Avšak aj Polikliniku Váš Lekár sme zakladali so snahou meniť toto povedomie a verejnosti vysvetľovať, že naozaj môže aj vo vyššom veku žiť aktívne a spokojne, ak bude na kvalitu svojho zdravia myslieť oveľa skôr,“ hovorí Bajer. Slováci často vyhľadávajú so svojimi problémami špecialistov a ambulancie navštevujú v priemere až 11-krát za rok. Mnohým problémom sa pritom dá predísť absolvovaním kvalitnej rozšírenej prevencie, a to len jedenkrát za rok.

V Poliklinike Váš Lekár vám odsledujú viac ako 20 markerov

Poliklinika Váš Lekár v rámci rozšírenej preventívnej prehliadky pristupuje osobitne k ženám a mužom, a to s ohľadom na ich vek. Súčasťou prevencie je stanovenie anamnézy, fyzikálne vyšetrenie, EKG či laboratórne vyšetrenie, ktoré sleduje viac ako 20 markerov.

Lekári polikliniky sledujú napríklad hladinu vitamínu D, ktorú máme aj po zime často nízku, kyselinu listovú, feritín, ktorého nízka hladina môže znamenať aj anémiu, látky, ktoré môžu predznamenávať arterosklerózu (ochorenie tepien, ktoré často vedie k infarktu či cievnej mozgovej príhode). Okrem toho sa sleduje aj hladina cholesterolu, horčíka či látok, ktoré môžu predznamenávať poškodenie pečene. Priority sa v testoch menia podľa veku pacienta. Zatiaľ čo u žien po 20. roku sa napríklad kladie dôraz na podporu zdravého menštruačného cyklu a včasné odhalenie rizika spomínanej arterosklerózy, po 30. roku je to už viac hormonálne zdravie a plodnosť, neskôr okolo 40. aj zmeny v súvislosti s perimenopauzou.

„V rámci prevencie je dôležitý napríklad aj test na okultné krvácanie do stolice, ktorý pomáha včas odhaliť rakovinu hrubého čreva, jednu z najčastejších diagnóz u Slovákov, ale aj riziko rozvoja cukrovky či u mužov rakoviny prostaty. Mužské a ženské zdravie má svoje špecifiká, na ktoré by mali lekári prihliadať a ktoré treba rozlišovať aj pri preventívnej prehliadke,“ doplnil Bajer.

Prvá poliklinika aktívneho a dlhého života

Poliklinika Váš Lekár má okrem všeobecných lekárov aj 23 špecialistov a doplnkové pracoviská,  zdravotnú starostlivosť poskytuje aj akútnym a chronickým pacientom. Okrem fyzického zdravia sa zameriava aj na to psychické, kladie dôraz na správnu výživu či dentálnu hygienu. Nech je zdravotný stav klienta akýkoľvek, poliklinika sa snaží práve formou prevencie (a prípadne intervencie) starať o jeho well-being a predĺženie aktívneho života.

Základnou jednotkou pri určovaní zdravotného stavu pacienta sú dáta, ktoré poliklinika získava personalizovanou diagnostikou. Do ambulancií sa dá objednať aj samostatne bez ročného členstva, poliklinika vie navyše poskytnúť expresné termíny na vyšetrenia.

Viac informácií nájdete aj na: poliklinika.vaslekar.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá