Slováci si cestu k bohatstvu brzdia sami v hlave. Inšpiruj sa Stevom Jobsom a jeho 5 zásadami

  • Milionárom sa môžeš narodiť alebo si tento prívlastok vybojovať
  • Inšpiruj sa zvykmi úspešných boháčov
warren buffett steve jobs apple
Ilustračný obrázok, TASR/AP Photo/Nati Harnik, Unsplash/AB
  • Milionárom sa môžeš narodiť alebo si tento prívlastok vybojovať
  • Inšpiruj sa zvykmi úspešných boháčov

Keď sme boli deťmi, mnohí z nás chceli byť policajtmi, smetiarmi alebo celebritami. Našli sa však aj takí, ktorí už vtedy túžili mať neobmedzenú finančnú moc. Podľa Business News Daily poznáme dva typy milionárov: tých, ktorí sa nimi narodia, a tých, ktorí sa nimi stanú vďaka kariérnym úspechom. 

Viac než dve tretiny milionárov s hodnotou majetku, ktorá prevyšuje 28 miliónov eur, sa nimi stali vďaka svojim inováciám a úspechom. Stať sa milionárom môže znieť ako sci-fi, no podľa Investopedia sa ním s dôsledným plánom, trpezlivosťou, finančnou gramotnosťou a dobrým plánom môžeš stať aj ty.

Bežní zamestnanci či ľudia sa občas stnú bohatými, pretože vedia, ako pracovať s peniazmi, majú plán, ktorého sa držia, sú inovatívni alebo majú prelomový nápad. Z už bohatých sa zvyčajne stanú ešte bohatší preto, lebo majú prístup k rôznym príležitostiam, ktoré im umožňujú zvýšiť svoje bohatstvo a zabezpečiť si zdroje na budúce investície.

Čo robí bohatých bohatými

  • Prístup k príležitostiam na investície: Ľudia s veľkým majetkom sa často dostávajú k investičným príležitostiam, ktoré pre bežných ľudí nie sú dostupné. Investovať môžu okrem rizikovejších aj do potenciálne výnosnejších projektov.
  • Dedičstvo a rodinné zdroje: Niektorí „boháči“ svoje majetky zdedili po svojich predkoch, prípadne majú prístup k rodinným zdrojom, ktoré im umožňujú rozšíriť a zveľaďovať svoje bohatstvo. 
  • Vzdelanie a odbornosť: Elon Musk, George Lucas či Jeff Bezos majú vysokoškolské tituly, na ktorých vo svojej kariére stavali. Bohatí ľudia majú často vysoké vzdelanie alebo sú odborníkmi v určitých oblastiach, vďaka ktorým získavajú výhody pri obchodovaní alebo investovaní.
  • Spoločenské a obchodné kontakty: Bohatí ľudia často majú rozsiahle siete spoločenských a obchodných kontaktov, ktoré im umožňujú získať prístup k novým príležitostiam a investičným projektom.
  • Investovanie do seba samých: Dôležitosť investovania do svojho vlastného rozvoja je nepochybná. Uvedomujú si to aj ľudia s veľkým majetkom, ktorí majú tendenciu investovať do svojho vzdelania, tréningov a mentorstva, aby sa stali efektívnejšími v riadení svojich investícií.

Tieto faktory môžu prispieť k tomu, že bohatí zostávajú bohatí a zvyšujú svoje bohatstvo. Avšak je tiež dôležité si uvedomiť, že niektorí na to využívajú neetické a nelegálne praktiky. Čo sa týka tých „legálnych“ zvykov a praktík, k úspechu a bohatstvu sa ľudia vedia dostať rôznymi spôsobmi. 

Zvyky bohatých ľudí

  • Cieľové myslenie: „Boháči“ si zvyčajne stanovujú jasné a merateľné ciele a na ich dosiahnutie sú ochotní investovať čas a úsilie.
  • Neustále učenie sa: Neustále sa snažia učiť a rozvíjajú svoje vedomosti a zručnosti. Okrem iného tiež čítajú knihy, navštevujú semináre a tréningy a snažia sa neustále zdokonaľovať.
  • Pracovná etika: Sú ochotní tvrdo pracovať, aby dosiahli svoje ciele a zabezpečili si úspech.
  • Inovácie: Často inovujú a hľadajú nové spôsoby, ako urobiť veci lepšie a efektívnejšie.
  • Riskovanie: Sú ochotní prevziať určitú mieru rizika pri investovaní do nových projektov a podnikov.

peniaze
zdroj: Flickr

Čo stálo za úspechom Steva Jobsa, sa dočítaš na ďalšej strane.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Business News Daily, Forbes, Investopedia, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá