Slováci v Karibiku vyvinuli svetový unikát, ľuďom má pomôcť v boji s čoraz bežnejšou intoleranciou

  • Histamínová intolerancia trápi na Slovensku čoraz viac ľudí, pričom celosvetovo ňou trpia 3 % populácie
  • Slováci žijúci v Karibiku pomáhajú ľuďom dostať HIT pod kontrolu vďaka ich výživovému doplnku, ktorý je vďaka jeho zloženiu jediný svojho druhu
archív Jarka Bartos, Unsplash/Omar Eagle
  • Histamínová intolerancia trápi na Slovensku čoraz viac ľudí, pričom celosvetovo ňou trpia 3 % populácie
  • Slováci žijúci v Karibiku pomáhajú ľuďom dostať HIT pod kontrolu vďaka ich výživovému doplnku, ktorý je vďaka jeho zloženiu jediný svojho druhu

Jedlo sa pre väčšinu histaminikov so zistením ochorenia stáva takmer nepriateľom. Domov zväčša odchádzajú s letákom obsahujúcim zoznam zakázaných potravín, následne sa zaseknú na jedálničku z 10 surovín, ktoré jedia stále dookola v domnienke, že ostatné im budú škodiť. V ďalších prípadoch zase dostanú odporúčanie na lieky pred každým jedlom, ktoré histamín pomáhajú odbúravať.

Skúsenosť s HIT u svojich blízkych mala aj Jarka Bartos, ktorá stojí za značkou prírodných výrobkov Moringa Caribbean. Keď pred 6 rokmi zavítala spolu s manželom Milanom na ostrov Svätá Lucia v Karibiku, domáci ju zoznámili s populárnym zeleným práškom z listov stromu moringa.

zdroj: archív Jarka Bartos

Tamojší obyvatelia ho prezývajú aj strom zázrakov a tisícročia ho využívajú pre pozoruhodné účinky na zdravie. Rozhodli sa preto priniesť túto superpotravinu na Slovensko. Po opakovaných návštevách sa s miestnymi farmármi dohodli, že budú moringu pestovať priamo pre nich v súlade s okolitou prírodou a bez zásahu chémie či techniky.

zdroj: archív Jarka Bartos

Postupne na ostrove zriadili prevádzku, zaobstarali sušičky a ďalšie potrebné vybavenie, zaškolili personál. Zelený prášok spracovávaný priamo na ostrove dnes dovážajú na Slovensko a pod značkou Moringa Caribbean z neho vyrábajú výživové doplnky, čaje a kozmetiku.

„Moringa je výnimočný strom, rastie mimoriadne rýchlo – za rok dokáže podrásť aj päť až osem metrov. V listoch je zastúpených 17 vzácnych mastných kyselín; najviac α-linolénová kyselina. Z vitamínov má najvyššie zastúpenie vitamín E a betakarotén – prírodné antioxidanty, ale aj vitamíny,“ pre Startitup vysvetľuje Pavel Hraška, ktorý dohliadal na vývoj produktu Moringa Caribbean Anti-Histamin.

Motiváciou priniesť na trh takýto produkt, bola aj spomínaná zistená histamínová intolerancia v rodine zakladateľky. Neexistujú totiž lieky, ktoré vyliečia HIT, ale existujú vitamíny, ktoré môžu príznaky ťažkostí zmierniť.

Produkt, do ktorého vývoja dali podnikaví Slováci množstvo času a energie, pozostáva z troch zložiek: čistého prášku z listov moringy, 95-percentného kvercetínu a vitamínu C. Ide teda o výživový doplnok, ktorý jeho tvorcovia vyvinuli priamo pre histaminikom, na zmiernenie ich problémov.

„Keďže histamín je prirodzená súčasť organizmu, nepozeráme sa na naše antihistaminikum ako na zbraň proti HIT, ale pomáhame ním prirodzene sa telu vysporiadať s jeho nadmernou produkciou. Súčasná medicína rieši skôr symptómy, v tomto prípade sa pozeráme na príčiny,“ potvrdzuje Hraška.

zdroj: archív Jarka Bartos

Účinky moringy Slováci už poznali, no pátranie po ďalších zložkách, ktoré by mohli byť súčasťou prírodného výživového doplnku pre histaminikov ich priviedlo až do Kanady. Práve tu pracujú s efektívnymi technológiami na získanie kvercetínu.

Ide o prírodný bioflavonoid, najprirodzenejšiu zložka flóry (ovocia a zeleniny). Bežne sa vyskytuje v červenom hrozne, koriandri, cibuli či cesnaku. Nie je to novinka, ale Moringa Caribbean Anti-Histamin je prvý slovenský výrobok na báze kvercetínu.

zdroj: archív Jarka Bartos

„Prišli sme na to, že prirodzene pomáha riešiť nadbytočnú tvorbu histamínu v ľudskom organizme, keďže priamo blokuje bunečné steny, aby sa histamín nedostával do krvi a svaloviny. Najlepšie funguje s vitamínom C a posledné informácie hovoria, že v tejto kombinácii ide o najvyšší level antioxidantov, ktorý je aktuálne k dispozícii,“ dodáva Hraška. 

Treba pripomenúť, že vitamín C znižuje hladinu histamínu v organizme o približne 40 %.

„Keďže ľudské telo si samo vitamín C nevie vytvoriť, je nutné ho každodenne prijímať vďaka pestrej a vhodnej strave či doplnkom. Práve extrakt zo šípky je najčistejšia a biologicky najvhodnejšia forma vitamínu C pre ľudský organizmus.“

„Intolerancia na histamín, rovnako ako všetkým, zmenila život aj mne. Ale u mňa to bolo k lepšiemu, nasmerovala ma a ukázala mi cestu, ako jesť zdravo. Pre mňa je to strava našich prastarých mám, kedy sa nezohrievali hotové jedlá, ale dbalo sa na čerstvosť a sezónnosť. Jedli sa obilniny, strukoviny, ovocie, vajcia, mäso, zelenina,“ tvrdí autorka blogu a kuchárskej knihy „HIT je zdravo žiť“ s nízkohistamínovými receptami – Patrícia Molnárová Turiničová. 

zdroj: archív Jarka Bartos

Podľa autorky obľúbenej publikácie mnoho ľudí stále netuší, že sú len 4 druhy zeleniny s vyšším obsahom histamínu. Ide o avokádo, paradajky, baklažán a špenát, ale to tiež len pri konzumácii veľkého množstva.

„Histamín vzniká fermentáciou, kvasnými procesmi a zrením, preto je dobré jesť čerstvé suroviny, pestré pre črevo, a zrazu je to jednoduché a nie o zakazovaní a striktných zoznamoch. V lete si dokonca dám pár cherry paradajok zo záhrady, ale v zime si ich napríklad už nekúpim,“ dodáva.

Zdroj: Moringa Caribbean

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá