Slovák chce zostrojiť kanoe z PET fliaš a preplávať ním 172 kilometrov po Dunaji

  • Tomáš Ščepka je vodák, ktorý chce v júni preplávať celú slovenskú časť rieky Dunaj
  • 172 km prepláva na kanoe z vyzbieraných PET fliaš
  • Chce tak upozorniť na problém s plastovým odpadom
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Tomáš Ščepka je vodák, ktorý chce v júni preplávať celú slovenskú časť rieky Dunaj
  • 172 km prepláva na kanoe z vyzbieraných PET fliaš
  • Chce tak upozorniť na problém s plastovým odpadom

Upozorniť na ekologické problémy sa dá naozaj rôznymi spôsobmi. Ani športovcom nie je ľahostajný osud našej planéty a dokazuje to aj množstvo športových podujatí ako napríklad Less Waste Run, ktorý sa uskutoční v máji. Najnovšie sa k športovcom zaujímajúcim sa o životné prostredie chce pridať aj člen predsedníctva Asociácie bratislavských vodáckych klubov (ABVK) a vodák Tomáš Ščepka.

Ten na kanoe vyrobenom z PET fliaš plánuje preplávať celý slovenský tok rieky Dunaj. Projekt sa uskutoční v druhej polovici júna. „Chcel by som splaviť celý slovenský úsek Dunaja, čo bude kombinácia hlavného toku a starého koryta Dunaja, aby sme obišli vodné dielo Gabčíkovo. Vychádza to okolo 172 km od miesta, kde končí Rakúsko, po miesto, kde začína Maďarsko,“ uviedol pre TASR Ščepka.

Posted by Madiba&Nature on Friday, March 8, 2019

V zahraničí sa o podobný kúsok pokúsili v roku 2017 aj študenti z afrického štátu Kamerun. Tvrdili, že plavidlo pre nich bolo najprv iba vtipom, akým chceli upozorniť na vážny problém, no ukázalo sa, že je dostatočne pevné na plavbu po rieke či mori.

Lui c'est Camille et il est l'un des jeunes pêcheurs les plus dynamiques de la Kienke a Kribi.Avec deux jeunes autres…

Posted by Madiba&Nature on Friday, March 22, 2019

Plavidlo by malo mať dĺžku štyri metre a šírku jeden meter. Uniesť bude môcť dvoch ľudí a na jeho konštrukciu bude potrebných 350 až 400 PET fliaš. „Ešte musíme nájsť materiál, ktorým by sme PET fľaše dokázali spojiť,“ doplnil vodák. V súčasnosti zbiera PET fľaše, následne príde na rad rekonštrukcia, testovanie plavidla a samotný splav.

Plavbou chce Ščepka upozorniť nielen na problém s plastovým odpadom, ale aj na fakt, že nie všetci vieme, ako s plastami správne zaobchádzať. Napríklad ich pred odhodením treba minimálne stlačiť. Takto skončí aj samotné kanoe, po ktorom budú môcť následne deti poskákať, čím ho zlisujú. Popri tom by sa malo hovoriť aj o tom, aký je osud plastov, kde končia, či sa spaľujú alebo recyklujú.

Po splave bude nasledovať aj videodokument, ten by mal zachytávať projekt od jeho prípravnej až po realizačnú fázu. „Robíme filmársky štáb, ktorý by sa na to podujal. Filmovať sa bude z kanoe či zo vzduchu. Ak vyjde pekný záznam, chceli by sme s ním ísť na ekofestivaly alebo na väčšie zahraničné podujatia,“ poznamenal Ščepka.

Zdroj: TASR, Inhabitat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá