Slovák Ladislav Šanta ručne vyrobil štvrtý najlepší nôž na svete

  • Ladislav "Lasky" Šanta vyrába v malej dedinke Hrochoť nôž, ktorý vlastní aj princ Charles a taktiež je štvrtým najlepším vo svetovom rebríčku.
laskycover
  • Ladislav "Lasky" Šanta vyrába v malej dedinke Hrochoť nôž, ktorý vlastní aj princ Charles a taktiež je štvrtým najlepším vo svetovom rebríčku.

Po skúsenostiach v rôznych technických odboroch sa začal Ladislav Šanta v roku 1993 venovať výrobe replík historických zbraní pre šermiarsku skupinu Corvus Arma. Postupne sa prepracoval k výrobe nožov pod jeho značkou Lasky. Svojej záľube sa najskôr začal venovať v Banskej Bystrici, no neskôr sa presťahoval do obce Hrochoť. Práve tu má Ladislav svoju dielňu, v ktorej vyrobil nôž, ktorý sa radí medzi tie najlepšie, aké na svete sú. Tento rok to potvrdil aj americký testovací inštitút. Avšak ani zďaleka to nie je jeho jediný úspech.

zdroj fotografie:lasky.sk

Výsledkom Ladislavovej práce, ktorú robí v skutku poctivo je aj jeho nôž s názvom Pteryx L2. Ten sa stal  v súťaži testovacieho inštitútu Gear Institute štvrtým najlepším na svete.

„Akonáhle si uvedomíte, s čím máte dočinenia, pochopíte, že máte nôž, ktorým odkrojíte jablko, drevo alebo dáte dole grizlyho, a ktorý nevyžaduje žiadnu údržbu,“  vyjadril sa na adresu zatváracieho noža známy recenzent Nick LeFort.

Nôž tohto šikovného Slováka vlastní dokonca aj princ Charles. Dostal ho ako dar v roku 2003 pri jeho návšteve Slovenska. Charles si nôž zrejme naozaj obľúbil, keďže Ladislavovi poslal aj ďakovný list. Lasky je dôkazom toho, že na úspech nepotrebuješ obrovskú firmu. Stačí, ak robíš svoju prácu dobre, poctivo a s nadšením. Potom uspeješ napríklad aj u britskej kráľovskej rodiny alebo na americkom trhu.

zdroj fotografie:pteryx.sk

Momentálne sa Ladislav zameriava na výrobu damašovaných nožov, ktorým dáva vlastný unikátny dizajn. Taktiež príma objednávky od zákazníkov, ktorý si chcú nechať vyrobiť nôž na mieru podľa vlastných predstáv.

Výhradným predajcom a spoluvýrobcom noža LASKY Pteryx L2 je firma Hermann Armin z Banskej Bystrice.  V recenzii Nicka LeForta sa dočítame aj to, že Lasky nabrúsil Pteryx L2 tak dokonale, že sa doteraz, aj po náročnom testovaní, nemusel dotknúť brúsneho kameňa.

zdroj fotografie:facebook.com/Pteryx-L2

Ladislavovi trvala práca na tomto noži až 15 rokov. Pri jeho výrobe sa zameral predovšetkým na využívanie časom overených materiálov a vytvorení mimoriadne funkčného dizajnu. Kombinácia skladacej konštrukcie a prepracovaných detailov dáva tomuto nožu naozaj vysokú hodnotu. Oproti cenám iných nožov tohto kalibru sa podľa odborníkov Pteryx L2 predáva za viac ako prijateľnú cenu. Na e-shope ho nájdeš za 295 eur.

zdroj:gearinstitute.com/lasky.sk zdroj titulnej fotografie:lasky.sk/policajninoviny.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá