Slovák opísal pracovnú skúsenosť z farmy vo Švajčiarsku. Žiadna výplata a nadávky od zamestnávateľa

  • Dalibor sa rozhodlo opísať svoju pracovnú skúsenosť, ktorú nadobudol, keď sa zamestnal na farme vo Švajčiarsku
  • Zamestnávateľ mu prisľúbil zárobok 3 300 eur, no situácia sa vyvinula tak, že mladý Slovák si z farmy neodniesol ani cent
  • Na farme musel pritom čeliť nadávkam, vyhrážkam a psychickému nátlaku
svaj
archív Dalibor/ ilustračná Pexels
  • Dalibor sa rozhodlo opísať svoju pracovnú skúsenosť, ktorú nadobudol, keď sa zamestnal na farme vo Švajčiarsku
  • Zamestnávateľ mu prisľúbil zárobok 3 300 eur, no situácia sa vyvinula tak, že mladý Slovák si z farmy neodniesol ani cent
  • Na farme musel pritom čeliť nadávkam, vyhrážkam a psychickému nátlaku

Dalibor sa tak ako mnoho mladých ľudí v našej krajine rozhodol vycestovať do zahraničia. Jeho kroky viedli do Švajčiarska, odkiaľ si chcel okrem zárobku priniesť aj osobnú skúsenosť a zážitky.

„Pripadalo mi to ako to najlepšie rozhodnutie, aké som mohol spraviť po ukončení strednej školy. Človek získa obraz fungovania v druhej krajine, stretne veľa ľudí a spozná nové veci, no hlavne získa určitý nadhľad,“ opisuje Dalibor pre Startitup.

Dalibor si prácu nehľadal osobne, prácu mu odporučil kamarát, ktorý na farme už pracoval. „Je to makačka, ale bol som na to psychicky aj fyzicky pripravený, prácu si tu bez dobrej nemčiny veľmi ťažko nájdete, preto som nemal na výber a chytil sa prvej príležitosti,“ hovorí.

zdroj: Pexels/Soo Ann Woon

Pracovné povolenie získal Dalibor priamo od zamestnávateľa. Vo Švajčiarsku to funguje tak, že po podpise zmluvy a odoslaní späť na mail danej firme dostaneš potvrdenie z migračného úradu a môžeš začať pracovať.

„Zamestnal som sa na farme menom Imhof, čo som nakoniec neoľutoval, pretože aj toto je skúsenosť, ale táto skúsenosť mohla byť príjemnejšia. Zárobok, ktorý som mal obdržať, bol 3 300 eur brutto, ja som plánoval zotrvať ako dlho to bude možné. so sebazaprením som nemal žiaden problém, ale pravdupovediac, toho sebazaprenia musíte mať na tejto dotyčnej farme naozaj veľa,“ opisuje.

Dalibor bol vopred upozornený kolektívom farmy, že zamestnávateľ je svojský Švajčiar, ktorý veľmi dobre ovláda slovenský jazyk. 

„Bral som to tak ako predošlé práce, sme ľudia a každý má svoje muchy. No ale na toto som pripravený nebol, neustály krik, vyhrážky, že ak sa nám niečo nepáči, môžeme vypadnúť naspäť na Slovensko, agresívne správanie, ktoré by človek nečakal. Deň predtým tam podal jeden Slovák výpoveď, vraj sa k nemu hrubo správali a nadávali mu, ja som sa nad tým nepozastavil a iba som odvetil, že to predsa až také hrozné nemôže byť,“ konštatuje Dalibor.

zdroj: Pexels/Karolina Grabowska

Dalibor podľa vlastných slov situáciu nijako neriešil, nakoľko nepatrí medzi konfliktné povahy. Myslel si, že človek to tu jednoducho musí pretrpieť, nakoľko je v cudzej krajine, nepotrebuje si robiť zbytočné problémy, je len rád, že dostal prácu.

„Vo finále som nezarobil ani halier, na druhý pracovný deň som bol vyhodený údajne za to, že som komunikoval pri páse so zeleninou s kolegom. Bolo mi povedané, že sa môžem zbaliť a vypadnúť a nemám nárok na vyplatenie toho jedného dňa,“ hovorí.

V ten istý deň dostal výpoveď aj Daliborov kamarát, jeho výpoveď je kuriózna. Keď prišiel do bunky, kde boli ubytovaní, jeho kamarát potreboval ošetrenie, nakoľko sa porezal pri práci. Krátko na to prišiel šéf farmy, ktorého reakcia bola viac ako neštandardná.

„Ukázal na východ a povedal, že nech do 15:00 opustíme objekt, v ten istý deň sme išli hodinu a pol za ďalším kamarátom, ktorý býva v druhom meste a poskytol nám ubytovanie. Vrátili sme sa späť po výplatu. Mne nedali nič a odôvodnili to tým, že som v skúšobnej dobe a kamarát mal odrobených približne 1 000 eur, no dostal 200 eur, pretože dostal pokutu za opustenie pracoviska,“ opisuje.

zdroj: Pexels/João Jesus

Podotýka, že sám šéf im prikázal opustiť objekt, podpísali preto výpoveď a hľadali si ďalšiu prácu. Daliborov kamarát na farmách vo Švajčiarsku odrobil spolu tri mesiace, preto mal už pracovné povolenie typu L. Spomínaná farma ho však zrušila, takže museli opustiť krajinu.

Kamaráti nakoniec skončili v Nemecku, no plánujú sa vrátiť, nakoľko sa im Švajčiarsko ako krajina veľmi zapáčila. 

„Po dvoch týždňoch a získaní práce som sa rozhodol zverejniť moju skúsenosť na sociálnej sieti, nečakal som takú podporu slovenskej a českej komunity. Dostal som množstvo správ a podporu. Týmto smerom by som rád poďakoval aj všetkým Slovákom,“ hovorí a pokračuje: Matej, ktorý robí na farme deň po uverejnení mojej skúsenosti, dostal otázku od zamestnávateľa, ako to, že má odvahu prísť do práce. Je to tam veľmi ťažké či psychicky, alebo fyzicky.“

zdroj: Pexels./John Lambeth

Dalibor všetkým mladým ľuďom odporúča, aby sa nebáli zverejniť svoju skúsenosť so zamestnávateľom. Taktiež sa na základe jeho skúseností oplatí ísť do krajiny na vlastnom aute. Ak totižto v práci dostanete hodinovú výpoveď, môže sa podľa jeho slov stať, že zrazu nebudete mať kam ísť a nebudete sa mať ako dostať na Slovensko.

„Každý by sa mal pripraviť na poriadnu drinu, doporučujem sa učiť nemecký jazyk, ktorý som ja podcenil. Keď sa zdá, že bude najhoršie, tak môže prísť práve príležitosť, ktorá vás vytiahne z problémov alebo zo zlej práce. Musíte veľa hľadať, veľmi sa snažiť a hlavne sa nebáť. Mojou osobnou skúsenosťou nie som nadšený, ale som za ňu vďačný, pretože všetko zlé vie človeka posunúť dopredu. Švajčiarsko je naozaj pekná krajina a ani táto skúsenosť mi túto krajinu neznechutila,“ dodáva Dalibor. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK