Slovenka žijúca v Indii: Na život mi mesačne postačí 300 eur. Extrémne lacná je tu aj doprava

 • Anna sa presťahovala do Indie v roku 2022
 • Tak ako aj inde vo svete, aj tu treba byť ostražitý
 • Porozprávala nám o kontrastoch, ktoré u nás nezažiješ
Anna Šamková
Anna Šamková, Archív/Anna Šamková
 • Anna sa presťahovala do Indie v roku 2022
 • Tak ako aj inde vo svete, aj tu treba byť ostražitý
 • Porozprávala nám o kontrastoch, ktoré u nás nezažiješ

Kedysi to bolo miesto, kde sa stretávali len trúfalí dobrodruhovia a duchovní hľadači. Dnes je India domovom pre ľudí z celého sveta, vrátane Sloveniek a Slovákov, ktorí sa rozhodli pre život v tejto fascinujúcej krajine. Jednou z nich je aj Anna Šamková, ktorá opustila Slovensko za sľubom dobrodružstva a nových skúseností na okraji púšte v kráľovskom Rádžastháne.

Ako dobrovoľníčka ju navštívila niekoľkokrát a nakoniec sa pred rokom presťahovala do Džajpuru – Ružového mesta Indie, aby študovala ich historickú architektúru a jazyky.

„V Džajpure som študovala na Americkom inštitúte (American Institute of Indian Studies), kde som bola jedinou Európankou, keďže je dostupný iba pre amerických občanov alebo študentov partnerských univerzít. Ja som sa tam dostala vďaka svojej univerzite v Londýne, bez ktorej by som tam nemala šancu ísť,“ priznala Anna.

 • Aké práce Indovia vykonávajú, aby mali peniaze
 • Ktoré banálne veci Anne zo Slovenska chýbajú
 • Prečo sa s ňou domáci chcú fotiť
 • Aké má počas mesiaca Anna výdavky 
 • Ako rozdielne žijú bohatí a chudobní Indovia

V našom rozhovore nám odhaľuje, aké to je žiť v krajine, kde sa starobylé tradície miešajú s rýchlo sa meniacim moderným svetom. Rozpráva o svojich začiatkoch v Indii, o výzvach, ktorým čelila, a o tom, ako sa jej podarilo nájsť svoje miesto v tejto rozmanitej a komplexnej spoločnosti.

Kedy si sa po prvýkrát dostala do Indie?

V Indii som bola niekoľkokrát, každý raz za iným účelom a vždy som išla sama. Spočiatku som tam cestovala ako dobrovoľníčka a minulý rok som sa tam odsťahovala za účelom môjho štúdia indo-islamskej architektúry a jazykov Hindi a Urdu.

V Džajpure som študovala na Americkom inštitúte (American Institute of Indian Studies), kde som bola jedinou Európankou, keďže tento inštitút je dostupný iba pre Amerických občanov alebo študentov partnerských univerzít. Ja som sa tam dostala vďaka svojej univerzite v Londýne, bez ktorej by som nemala šancu.

India určite nie je destináciou, ktorá sadne každému. Prečo ťa zaujala práve táto krajina?

Túto otázku sa ma veľa ľudí pýta a ja vždy rozmýšľam nad najstručnejšou odpoveďou. Najviac ma na nej priťahujú asi tieto veci: inakosť, dobrodružstvo, kultúra a všetky druhy umenia – ako ich historická architektúra, tradičná moderná hudba a indické klasické tance.

India je naozaj iná od toho, čo poznám v Európe alebo inde vo svete. Je to vďaka tomu, že si nenechávajú vziať svoju ikonickú identitu a hrdo svoje tradičné umenie dokážu zakomponovať aj do moderného sveta. V Indii denne zažijete veci, ktoré nikde inde nezažijete.

Veľa ľudí Indiu odsudzuje, hoci aj ja ju v niektorých veciach odsudzujem, ale na veľa vecí som už v Indii aj zmenila názor na negatívny a nemôžem ju brániť vo všetkom. Ja sa snažím ľuďom ukázať to pekné, čo India ponúka, pretože v sebe schováva mnoho krás, ktoré ľudia kvôli predsudkom prehliadajú alebo nechcú vidieť a zameriavajú sa len na jej negatíva.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Anna Šamková 🇸🇰 (@anna_anka_anicka)

Musím priznať, že ma lákalo aj to, ako ju ľudia označujú za nebezpečnú. Chcela som si toto tvrdenie sama overiť. Nemôžem to úplne vyvrátiť, pretože nič netreba podceňovať, ale môžem potvrdiť, že India nie je až tak nebezpečná, ako je prezentovaná. Paradoxne sa v nej cítim bezpečnejšie ako napríklad v Londýne, kde tiež študujem.

Vedela si hneď zapadnúť medzi miestnych?

Myslím si, že som zapadla medzi tých, ktorí ma už poznajú. Pre Indov, ktorí ma nepoznajú, však vždy budem len gori (biele dievča), pretože „svietim“ nabielo a nenosím indické oblečenie. Myslím si, že mi nepristane tak ako Indkám. Vždy ich ale prekvapí, že ovládam ich jazyk. Rešpektujem ich kultúru, ale svoje správanie som na to indické nijako mimoriadne nemenila.

Nepotrebovala som ani zmeniť svoj vkus obliekania na ten indický, tak ako sa od cudzincov očakáva. Milujem sa obliekať konzervatívne v štýle inšpirovanom 50. rokmi, a preto sa teším, že im to stačilo na to, aby ma prijali za slušné dievča. Akurát som pochytila to ich indické kývanie hlavou a indický prízvuk aj v angličtine.

Čo bolo pre teba to najťažšie, na čo si si musela v Indii zvyknúť?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá