Slovenky by mohli mať legálnu „potratovú tabletku“. Stačí, aby ju schválil parlament

  • Národná rada prerokuje návrh na novú formu vykonania interrupcie
  • Podľa navrhovateľov je menej riziková ako chirurgická forma
človek drží lieky
Unsplash/Kateryna Hliznitsova, Volodymyr Hryshchenko
  • Národná rada prerokuje návrh na novú formu vykonania interrupcie
  • Podľa navrhovateľov je menej riziková ako chirurgická forma

Slovenské ženy by mohli mať prístup k šetrnejšej metóde prerušenia tehotenstva. Dodnes sa tento zákrok vykonáva len chirurgicky, po novom by mohla byť pre Slovenky dostupná aj medikamentózna forma v podobe takzvanej „potratovej tabletky“.

Návrh je už v parlamente

Plénum Národnej rady SR bude na májovej schôdzi rokovať o novele zákona o umelom prerušení tehotenstva z dielne poslancov strany Sloboda a Solidarita – Jany Bittó Cigánikovej, Jarmily Halgašovej a Branislava Gröhlinga. Liberáli navrhujú do zákona doplniť nový paragraf, podľa ktorého sa umelé ukončenie tehotenstva vykonáva podľa najnovších poznatkov lekárskej vedy, a to chirurgicky alebo medikamentózne.

Súčasná úprava výslovne nespomína ani jednu z týchto možností, pričom v praxi sa uplatňuje len výlučne chirurgický postup, ktorý je menej šetrný k zdraviu žien a aj budúcim tehotenstvám týchto žien. Interrupcia je podľa práva SR legálny zdravotný výkon vykonávaný špecializovaným lekárom v nemocničnom zariadení alebo na klinike,“ uviedli poslanci v návrhu.

Okrem Slovenska v súčasnosti medikamentóznu formu interrupcie neponúkajú len Cyprus, Maďarsko, Poľsko, Litva a Malta. „Na základe súčasných poznatkov lekárskej vedy odporúčajú relevantné odborné kapacity na Slovensku vykonávanie interrupcie medikamentóznou formou, ak o ňu žena požiada a jej zdravotný stav či iné okolnosti tomu nebránia,“ tvrdia poslanci SaS.

Riziká medikamentóznej formy interrupcie sú podľa nich v porovnaní s chirurgickou formou menej závažné a zriedkavejšie. Dodali, že príprava na chirurgický zákrok totiž obsahuje aj lokálnu či dokonca celkovú anestézu, čo pre telo ženy predstavuje oveľa vyššiu záťaž ako podanie dvoch tabletiek.

Medikamentózna forma interrupcie znižuje riziko nasledovných potratov, predčasných pôrodov, riziko smrti matky, riziko krvácania a všetky riziká súvisiace s podaním anestézy,“ uviedli predkladatelia.

Záborská opäť v akcii

Skupina poslancov okolo Anny Záborskej (OĽANO) predložila do Národnej rady SR návrh zákona o pomoci tehotným ženám. V prípade schválenia zákona budú musieť ženy, ktoré chcú podstúpiť interrupciu, vyplniť dotazník, kde uvedú dôvod. Návrh vymenúva konkrétne formy, z ktorých si môžu ženy vybrať, píše SITA.

Predkladatelia návrhu to zdôvodňujú štatistickým zisťovaním s cieľom pomôcť „zlepšeniu zdravotnej starostlivosti, informovanosti, prevencie a sociálnej pomoci.“ Zároveň majú uviesť aj formu antikoncepcie, ktorou sa pred počatím chránili.

Ak žena na interrupcii trvá a sú splnené podmienky na jej vykonanie, lekár bude povinný poskytnúť jej zoznam organizácií, ktoré poskytujú ženám pomoc v tehotenstve, informácie o všetkých príspevkoch, na ktoré má nárok pred pôrodom a po ňom, o tehotenskom štipendiu a tiež o podmienkach poskytovania núdzového bývania.

Poslanci OĽANO Anna Záborská, Milan Kuriak, Marek Šefčík, Peter Liba, Radovan Marcinčin, Ján Kerekréti a Monika Kavecká ďalej navrhujú, aby žene, ktorá sa rozhodla pre utajený pôrod, prináležalo nemocenské, a to už od 21. týždňa tehotenstva. Ak sa rozhodne donosiť a porodiť dieťa so zdravotným znevýhodnením, dostala by po novom od štátu príspevok pri narodení dieťaťa vo výške 3 170,14 eur.

Termín „umelé prerušenie tehotenstva“ navrhujú nahradiť termínom „umelé ukončenie tehotenstva“. Predkladatelia to zdôvodňujú tým, že pri interrupcii tehotenstvo nie je prerušené, ale ukončené, pretože neexistuje žiadna objektívna možnosť jeho pokračovania.

Návrh tiež dáva žene právo na druhý lekársky posudok, ak jeden lekár konštatuje, že sú splnené podmienky na vykonanie interrupcie zo zdravotných dôvodov. V prípade schválenia by zákon nadobudol účinnosť 1. októbra 2023.

Návrh zákona o pomoci tehotným ženám sa skupina poslancov už pokúšala v parlamente predložiť. Pre tento bod v programe sa 31. januára nepodarilo otvoriť schôdzu, strana Sloboda a Solidarita (SaS) nezahlasovala za program.

Liberáli to vtedy zdôvodnili tým, že predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zaradil tento bod do programu v rozpore s rokovacím poriadkom. Poukázali na to, že nebola dodržaná šesťmesačná lehota, počas ktorej nie je možné návrh k tej istej veci opätovne predložiť na rokovanie.

Strana Progresívne Slovensko totiž obštrukciou zablokovala návrhy k téme interrupcií a pomoci tehotným ženám na pol roka tým, že poslanec Tomáša Valášek stiahol 3. októbra svoj vlastný návrh k tejto téme.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá