Slovensko je perfektne pripravené na zimu. Zásobníky plynu sa plnia aj bez Ruska

  • Slovensko je na nadchádzajúcu zimu dobre pripravené
  • Podľa Galeka máme medzi európskymi krajinami prvenstvo
  • Zásobníky sa aj naďalej plnia
galek plyn
TASR/Martin Baumann, Unsplash/Kwon Junho
  • Slovensko je na nadchádzajúcu zimu dobre pripravené
  • Podľa Galeka máme medzi európskymi krajinami prvenstvo
  • Zásobníky sa aj naďalej plnia

Vysoké ceny plynu a elektriny a hľadanie možností, ako tieto ceny znížiť v prospech spotrebiteľov a podnikov, boli hlavnou témou mimoriadnej piatkovej schôdze ministrov energetiky Európskej únie v Bruseli. Slovensko sa nadchádzajúcej zimy obávať nemusí, uviedol pre spravodajcu TASR štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Karol Galek.

Sme pripravení

Upozornil, že ministri na rokovaniach pod taktovkou českého predsedníctva v Rade EÚ naznačili, aké sú priority ich národných vlád v oblasti energetických úspor, aby na tomto základe mohla Európska komisia čo najskôr pripraviť a predstaviť návrh prijateľný pre väčšinu členských štátov.

Slovensko podľa jeho slov trvá na tom, že spoločné riešenia na európskej úrovni sa musia týkať nielen nadchádzajúcej zimy, ktorá môže byť pre viacerých kritická, ale musia byť všeobecne uplatniteľné aj v budúcnosti.

Zároveň však poznamenal, že Slovensko je na nadchádzajúcu zimu dobre pripravené, možnože najlepšie z európskych krajín, lebo zásobníky plynu sú naplnené na 80 percent a je zabezpečený tok plynu na základe zmlúv, ktoré Slovensko má s nórskymi dodávateľmi alebo cez dodávky LNG.

hrniec položený na plynovom horáku
zdroj: Unsplash/Kwon Junho

Keď to všetko zosumarizujeme, tak na konci roka aj bez ruského plynu, keďže počítame s tým, že ten vôbec nebude, naša kapacita bude 38 terawatthodín. To je to, čo máme k dispozícii do konca marca. Priemerná spotreba Slovenska je 32 až 36 terawatthodín,“ spresnil Galek.

Upozornil, že v uvedených 38 TWh nie sú zahrnuté dodávky, ktoré prídu na Slovensko od iných, menších dodávateľov plynu, mimo Ruska. A nie je v tomto výpočte ani ruský plyn, ktorý zatiaľ stále na Slovensko priteká.

Plyn musí naďalej prúdiť

Ale to, na čo sme my kládli dôraz a čo vyzdvihli aj ďalšie krajiny, je, že ten tok plynu v rámci Európy musí jednoznačne zostať zachovaný. Nikto sa nesmie zatvárať a ak si niekto objedná plyn a ten príde do terminálov v Poľsku, Chorvátsku či Nemecku, tak tento plyn musí tiecť do ďalších krajín, ďalších koncových destinácií,“ zdôraznil Galek.

V rámci hľadaných východísk z energetickej krízy sa podľa jeho slov zastropovanie cien iba dovážaného ruského plynu ukázalo ako nepriechodné. Sú však aj návrhy na zastropovanie cien akéhokoľvek plynu dovážaného na trh EÚ.

ventily plynovodu blízko seba
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Galek pripomenul, že sú krajiny eurobloku, ktoré si takéto plošné zastropovanie vedia predstaviť a preto ministri energetiky v piatok vyzvali Európsku komisiu, aby predstavila konkrétny návrh, ako by to mohlo v praxi fungovať.

Poukázal, že existuje španielsky a portugalský model zastropovania cien dovážaného plynu, ale Španieli majú na túto schému v rámci štátnej pomoci schválených 8,7 miliardy eur.

Vieme to zastropovať a povedať, že odteraz Európa nekupuje drahší plyn nad nejakú cenu. Ale na druhej strane musíme nájsť riešenie, ako takýto plyn zabezpečiť pre každú jednu krajinu a pre každého spotrebiteľa, vrátane Slovenska, ktoré sa v tomto modeli ocitá na konci dodávateľských reťazcov,“ vysvetlil Galek.

Zvyšku sa taktiež darí

Čo sa týka Európskej únie ako takej, jej zásobníky sú podľa analytikov z Dát bez pátosu naplnené na 83 %. Informujú o tom v príspevku na sociálnej sieti. Únii sa podarilo túto úroveň dosiahnuť aj bez plynu z Ruska, ktorý k nám neprúdi už od 1. septembra.

Paradox!“ uvádzajú analytici. „Za posledných 7 dní (1.9. – 7.9.) narástli zásoby v zásobníkoch plynu AŽ o 2,5 miliardy m3, pričom za predchádzajúcich 7 dní (24.8. – 31.8.) narástli zásoby v zásobníkoch plynu LEN o 2,0 miliardy m3,“ vysvetľujú ďalej.

Zásobníky sa aj naďalej plnia kvôli tomu, že „po vypnutí dodávok z Ruska cez Nordstream I. stúplo tempo natláčania plynu do zásobníkov z hlavne z dodávok plynu cez LNG/NÓRSKO/ALŽÍRSKO a z domácej EÚ produkcie“. Predpokladané je aj ďalšie znižovanie cien plynu, dodávajú v príspevku.

Zdroje: TASR, Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá