Slovensko musí skoncovať s Putinovou ropou a plynom. Odstrihnutie od ruských palív prinesie benefity

Vladimir Putin
TASR/Alexander Demyanchuk, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Autor názoru je poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda Progresívneho Slovenska.

Slovensko, podobne ako väčšina ostatných krajín Európy, sa ocitlo vo veľmi zložitej situácii. Minimálne od leta minulého roka čelíme veľkému nárastu cien energií, prinajmenšom niekoľko rokov už na svojej vlastnej koži pociťujeme dopady zmeny klímy.

Od konca februára tohto roka k tomu všetkému pribudlo akútne bezpečnostné ohrozenie v dôsledku ruskej agresie proti Ukrajine. 

Závislosť od fosílnych palív

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale vyššie spomenuté problémy majú jedného spoločného menovateľa. A tým sú fosílne zdroje energie. Predovšetkým tie z Ruska. 

Ako krajina sme závislí od ruských fosílnych palív (predovšetkým plynu). Tie však prispievajú k prehlbovaniu klimatickej krízy a navyše financujú ruskú vojnu v Ukrajine.

Zdroje energií ako zbrane

Rusko dlhodobo používa zdroje energií ako zbraň. Mohli sa o tom presvedčiť Poľsko a Bulharsko, ktorým Rusko zo dňa na deň vyplo dodávky plynu. V nasledujúcich dňoch sa to môže stať aj nám.

Naša energetická politika potrebuje urýchlenú zmenu. Ak sa dokážeme odstrihnúť od ruských fosílnych palív, bude to mať hneď niekoľko benefitov. Spomeniem štyri (momentálne) najdôležitejšie.

Štyri benefity

Prvým, tým najurgentnejším, je zastavenie posielania platieb za plyn a ropu do Ruska. Od Putina musíme prestať nakupovať. Je našou povinnosťou odstrihnúť ho od tohto zdroja peňazí. Už žiadne ďalšie ruské tanky za naše peniaze.

Druhým je zvýšenie svojej energetickej bezpečnosti. Ako som ukázal vyššie, Putin používa energie ako zbraň a nástroj vydierania. Pre neho nejde o biznis, on to celé vníma ako politiku a je mu jedno, aké následky jeho správanie bude mať. Je povinnosťou našej vlády spraviť všetko pre to, aby sme neboli odkázaní na dodávky energií z Ruska, ale našli stabilné a bezpečné zdroje energií.

Tretím, z pohľadu bežných ľudí hádam tým najdôležitejším, je zastavenie nárastu cien energií. Veľmi veľa ľudí neblaho pocítilo dôsledky zvyšovania cien, ktoré súvisia aj s tým, ako Putin zneužíva ruské energetické zdroje.

Ak sa mu nepáči, čo robíme, jednoducho priškrtí kohútiky a nám raketovo vystrelia ceny. A trpia tým ľudia. Ak prejdeme na lokálne zdroje energií, či už zo solárnych, veterných alebo geotermálnych zdrojov, tieto výkyvy cien nás budú bolieť omnoho menej.

No a štvrtým je riešenie klimatickej krízy. Tú používanie fosílnych zdrojov energie zhoršuje. A my, ak chceme predísť tomu najhoršiemu, musíme čím skôr prejsť na zelené energie (ako už píšem v predchádzajúcom bode). V podstate ani nemáme na výber. Teda pokiaľ za schodnú možnosť nepovažujeme kolaps civilizácie tak, ako ju poznáme. 

Postupná realizácia

Ja veľmi dobre viem, že zmena nebude ľahká. Verte mi, každý deň v Európskom parlamente riešim nekonečné množstvo detailov a malých prekážok, ktoré sa snažíme prekonať tak, aby sme konali jednak dostatočne rýchlo a zároveň čo najviac pomohli uľahčiť ľuďom život. 

Odstrihnutie sa od fosílnych palív, osobitne z Ruska, je potrebné realizovať postupne (ak to bezpečnostná situácia dovolí), avšak tak rýchlo, ako to je možné pri vyvinutí maximálneho, spoločného úsilia. To je úloha, pred ktorou stojíme a ktorej sa nevyhneme. 

Ak to zvládneme, odmenou bude svet, ktorý bude bezpečnejší, klimaticky udržateľný a finančne zvládnuteľný pre všetkých ľudí.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Zdroj: beyond coal.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá