Slovensko „otvára brány“: Minister vnútra oznámil, že krajina ruší stráženie hraníc

  • Slovensko končí so strážením hraníc
  • Situácia týkajúca sa nelegálnej migrácie je aktuálne pokojná, tvrdí minister vnútra
Matúš Šutaj Eštok
Matúš Šutaj Eštok, TASR/Jakub Kotian
  • Slovensko končí so strážením hraníc
  • Situácia týkajúca sa nelegálnej migrácie je aktuálne pokojná, tvrdí minister vnútra

Slovenská republika prestane s vykonávaním hraničných kontrol s priľahlými štátmi patriacimi do schengenskej zóny. Túto informáciu ako prvý poskytol portálu tvnoviny.sk minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z politického hnutia Hlas.

Kontroly na hraniciach so Slovenskom a Maďarskom, ktoré sa považujú za kľúčové v boji proti nelegálnej migrácii, majú platnosť do 22. januára. „Už nepredložím ďalší návrh na predĺženie týchto kontrol,“ uviedol minister.

Problémy by sa mohli objaviť opäť na jar

Minister vnútra rozhodnutie odôvodnil tak, že momentálna situácia ohľadom nelegálnej migrácie je pokojná. Povedal tiež, že budú dôkladne monitorovať ďalší vývoj v tejto oblasti.

„Nebudeme mať problém kontroly opätovne spustiť, ak budeme mať informácie, že sa zvyšuje aktivita z hľadiska nelegálnej migrácie,“ doplnil minister. 

Minister predpokladá, že problémy súvisiace s migráciou by mohli znovu nastúpiť na jar.

„Toto obdobie využijeme na to, aby si naši policajti a vojaci, ktorí strážili túto hranicu, oddýchli a boli sme pripravení na to, keď tento nápor bude väčší,“ uviedol Šutaj Eštok. 

Minister vnútra tiež uviedol, že neplánuje zaviesť kontroly na hraniciach ako odpoveď ani v prípade, že susedné krajiny ako prvé začnú alebo predĺžia hraničné kontroly.

„Chceme ísť príkladom… Budeme dodržiavať to, aby Schengen platil, no nebudeme sem púšťať nelegálnych migrantov. Možno je načase, aby rakúska, poľská aj maďarská strana prehodnotili zavedenie kontrol,“ vyhlásil minister.

Matúš Šutaj Eštok
zdroj: TASR/Martin Baumann

Doplnil, že Schengenský priestor vníma ako jeden z kľúčových základov úspešnej Európskej únie.

„Ak nebude fungovať voľný pohyb osôb a tovaru, nie však nelegálny, potom je Európska únia ako taká v ohrození,“ uzavrel minister.

Nemecko kontroly predlžuje

Naopak Nemecko predĺži kontroly na hraniciach s Poľskom, Českou republikou a Švajčiarskom o tri mesiace do 15. marca 2024. Informovala o tom v piatok agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie spolkovej ministerky vnútra Nancy Faeserovej.

Doterajšie opatrenia podľa nej fungujú, keďže Spolková polícia zadržala od polovice októbra v rámci kontrol na vnútorných hraniciach približne 340 pašerákov.

migranti
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Faeserová vyzdvihla, že vďaka kontrolám a úzko koordinovaným opatreniam, ktoré prijímajú štáty susediace s Nemeckom, sa počet zaznamenaných prípadov neoprávneného prekročenia hraníc znížil o viac ako 60 percent – z vyše 20 000 v októbri na približne 7 300 v novembri.

Nemecko opätovne zaviedlo kontroly na hraniciach s Poľskom, ČR a Švajčiarskom 16. októbra. Už od septembra 2015 vykonáva aj kontroly hraniciach s Rakúskom, ktoré sú predĺžené do 11. mája 2024.

Historický moment

Členské štáty Európskej únie v sobotu jednomyseľne schválili pričlenenie Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru vo vzduchu a na mori od 31. marca 2024, informuje agentúra AFP.

K oficiálnemu schváleniu tohto kroku došlo po tom, ako Bulharsko a Rumunsko tento týždeň dosiahli politickú dohodu s Rakúskom, ktoré voči ich vstupu do Schengenu dlhodobo namietalo. Viedeň však čiastočné pričlenenie oboch krajín do schengenského priestoru podmienila masívnym posilnením ochrany vonkajších hraníc EÚ.

Členské štáty v sobotu – po 12 rokoch rokovaní – odsúhlasili rozšírenie tejto zóny o vzdušné a námorné hranice Rumunska a Bulharska. Diskusie o otvorení pozemných hraníc budú pokračovať v priebehu budúceho roka, píše agentúra AFP.

„Rozšírenie schengenského priestoru posilní Európsku úniu… vnútorne aj na globálnej scéne,“ uviedla vo vyhlásení Európska komisia. Jej šéfka Ursula von der Leyenová označila vstup Bulharska a Rumunska do Schengenu za „historický moment“. Obe krajiny si to podľa nej zaslúžia.

Schengenský priestor

Rumunsko a Bulharsko sú členmi EÚ od roku 2007. Ich žiadosti o vstup do európskej zóny voľného pohybu však vetovala Viedeň, ktorá sa už roky sťažuje na neúmerné množstvo nelegálnych prisťahovalcov v dôsledku slabo chránených vonkajších schengenských hraníc.

Schengenský priestor bol vytvorený v roku 1985 a zahŕňa 23 z 27 členských štátov EÚ a ich pridružených susedov Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. V súčasnosti umožňuje voľný pohyb pre 400 miliónov ľudí, ktorí nemusia absolvovať kontroly na vnútorných hraniciach.

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá