Slovensko sa musí pripraviť na kybernetický útok Rusov, varuje NBÚ

  • Slovensko v piatok zažilo veľký koordinovaný útok od ruských hackerov
  • Národný bezpečnostný úrad varuje, že to najhoršie ešte len príde
hacker anonymous slovensko
Pixabay/Felix Lichtenfeld, Andrea
  • Slovensko v piatok zažilo veľký koordinovaný útok od ruských hackerov
  • Národný bezpečnostný úrad varuje, že to najhoršie ešte len príde

V piatok Slovenským internetom otriasol rozsiahly kybernetický útok. Potvrdil to Národný bezpečnostný úrad a zároveň varoval pred ďalším. Za útokom majú byť podľa úradu hackeri z ruskej skupiny.

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vydal varovanie pred koordinovanými kybernetickými útokmi. Za útokmi stojí ruská skupina anonymous.ru (Anonymous Russia), ktorá použila metódu zneprístupnenia služby. NBÚ o tom informoval na svojej sociálnej sieti.

Ďalšie podrobnosti NBÚ verejne komunikovať nebude. Úrad je pripravený poskytnúť asistenciu a vyzýva občanov, aby v prípade potreby kontaktovali Národné centrum kybernetickej bezpečnosti. 

❗️VAROVANIE PRED KOORDINOVANÝMI ÚTOKMI❗️Národný bezpečnostný úrad zaznamenal sériu koordinovaných kybernetických…

Posted by Národný bezpečnostný úrad on Friday, January 13, 2023

NBÚ bližšie nešpecifikoval, na koho boli kybernetické útoky zamerané. Ako úrad dodal, podrobnosti kybernetických bezpečnostných incidentov sú chránené mlčanlivosťou podľa zákona o kybernetickej bezpečnosti. „Varovanie je vždy plošné, aby bol identifikovaný nejaký jav a všetky subjekty preventívne prijali príslušné opatrenia,“ uviedol úrad.

Národný bezpečnostný úrad podľa zákona rieši kybernetické bezpečnostné incidenty, vyhlasuje výstrahu a varovania pred závažným kybernetickým bezpečnostným incidentom, ukladá povinnosť vykonať reaktívne opatrenie a schvaľuje ochranné opatrenie.

Hackerský útok v Česku

Webové stránky niektorých kandidátov na českého prezidenta napadli hackeri. Podľa Národného úradu pre kybernetickú bezpečnosť (NÚKIB) je za útokom ruská skupina. V piatok o tom informovala hovorkyňa kandidáta Petra Pavla Eva Hromádková, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Práve Pavlov web je podľa hovorkyne od rána vystavený silnému útoku, preto sa niektorým užívateľom stránka nenačíta.

Aktuálne je webová stránka v prevádzke, ale pretože útoky hackerov stále pokračujú, užívatelia sa môžu stretnúť s výpadkami,“ vysvetlila hovorkyňa.

Tím Pavla tiež uviedol, že podľa NÚKIB je za sériou útokov ruská hackerská skupina NoName057. Hromádková dodala, že podobným útokom museli čeliť aj v stredu.

„Ruskí hackeri asi nechcú, aby sa v kľúčový deň na moje stránky dostali voliči. Vy ale už máte dosť informácií, že áno?“ reagoval na udalosti Pavel na sociálnej sieti Twitter.

Okrem Petra Pavla zaznamenal útok hackerov aj tím kandidáta Tomáša Zimu. Mala by za ním byť rovnaká skupina.

V Česku sa dnes popoludní začne prvé kolo prezidentských volieb. Ľudia si budú môcť vybrať s ôsmich kandidátov. Ide o tretiu priamu prezidentskú voľbu.

Reálna hrozba pre Slovensko

Odborníci ešte vlani upozornili na fakt, že slovenské spoločnosti podceňujú kyberbezpečnosť, píše SITA. Robia tak napriek tomu, že sú čoraz častejšie vystavené útokom hackerov.

Podľa odborníka na kybernetickú bezpečnosť Michala Srnca pritom môže mať firma aj pri nižších nákladoch dostatočné zabezpečenie IT systémov, dôležitá je edukácia zamestnancov, používanie aktuálnych verzií programov vrátane aktuálnej verzie antivírusového programu a jeho databáz, pravidelné zálohovanie dát a najmä vypracovanie a dodržiavanie základných zásad informačnej bezpečnosti.

hacker
zdroj: Unsplash/bottrill, privecstay

Ako vyplýva z prieskumu stavu kybernetickej bezpečnosti zverejneného Národným bezpečnostným úradom, dve tretiny malých a stredných podnikov na Slovensku sa nezaoberajú kybernetickou bezpečnosťou, útokom hackerov pritom čelila takmer pätina z nich.

Riziko útokov sa zvyšuje, súvisí to s vojnou na Ukrajine, ako aj s následkami pandémie, kedy bolo mnoho spoločností nútených rýchlo presunúť svoje procesy do online prostredia, či začať využívať vo veľkej miere prácu z domu.

„Hackeri sa pochopiteľne veľmi rýchlo adaptovali a môžeme badať zvýšený trend útokov priamo na užívateľov, ktorí pracujú vzdialene. Často nie je motiváciou len samotné odcudzenie či zneužitie dát. Hackeri si môžu len pripravovať pôdu, skúmať reakciu organizácie či len testovať nové metódy či nástroje. V prípade nedostatočného zabezpečenia však môže útok vážne firmu poškodiť a v najhoršom prípade spôsobiť aj krach,“ tvrdí odborník.

Podniky by pritom nemali myslieť iba na zabezpečenie priamo na pracovisku. „Ak má zamestnanec vírus v súkromnom počítači a hoci sa bezpečne pripojí na firemný server, môže ho ľahko infikovať a nemusí o tom ani vedieť. Pozor si treba dávať aj na prepájanie inteligentných hodiniek či smartfónov s firemnými počítačmi, aj cez ne sa môže vírus dostať do systémov firmy. Samozrejme neodporúčam ani pripájanie sa na internet cez verejnú, respektíve nezabezpečenú wifi sieť,“ upozornil Srnec.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá