Slovensko sa už čoskoro zmení na lepšie miesto pre dôchodcov. Seniorom porastie táto penzia

  • Niektorí Slováci si od januára budúceho roka prilepšia
  • Najnižšia penzia sa zvýši vďaka rastu životného minima
Slovensko sa už čoskoro zmení na „dôchodcovský raj“. Seniorom porastie dôležitá penzia
Slovensko sa už čoskoro zmení na „dôchodcovský raj“. Seniorom porastie dôležitá penzia Freepik/@freepik
  • Niektorí Slováci si od januára budúceho roka prilepšia
  • Najnižšia penzia sa zvýši vďaka rastu životného minima

Od januára budúceho roka dostanú ľudia poberajúci zákonom garantovaný minimálny dôchodok viac peňazí. Ako informuje portál Finsider, zvýšenie najnižšej penzie je spôsobené rastom životného minima, ktoré sa odvíja od inflácie v nízkopríjmových domácnostiach.

Štatistiky ukazujú, že inflácia dosiahla v apríli tohto roka 1,9 percenta. V dôsledku toho sa životné minimum od júla zvýši o rovnaké percento, čo následne od januára zvýši aj minimálne dôchodky. S týmto zvýšením sa rozšíri aj počet ľudí, ktorí budú mať nárok na najnižšiu penziu.

Minimálna penzia má niekoľko úrovní

Od začiatku júla tohto roka sa životné minimum zvýši zo 268,88 eura na 273,99 eura mesačne a táto suma zostane rovnaká až do konca júna budúceho roka. Minimálna penzia za 30 odpracovaných rokov bude 145 percent životného minima, čo znamená zvýšenie z 389,90 eura na 397,30 eura mesačne. Ľudia s 30 rokmi práce tak dostanú o približne sedem eur viac.

Minimálna penzia má rôzne úrovne a s počtom odpracovaných rokov sa zvyšuje. Za 31 až 39 rokov sa základná suma zvyšuje o 2,5 percenta životného minima, za 40 až 49 rokov o tri percentá, za 50 až 59 rokov o päť percent a za 60 a viac rokov o 7,5 percenta.

Do odpracovaných rokov sa počítajú všetky roky práce na Slovensku pred rokom 1993 a po tomto roku len tie, kde penzista platil odvody z platu na úrovni aspoň 24,1 percenta priemernej mzdy v danom roku. Započítavajú sa aj roky odpracované v zahraničí.

Minimálny dôchodok v roku 2025 si môžeš vypočítať v jednoduchej kalkulačke zadaním počtu odpracovaných rokov. Nájdeš ju tu.

Kto má na minimálny dôchodok nárok?

Na Slovensku zákon zaručuje minimálnu výšku dôchodku. Aj keď niekto celý život pracuje a platí odvody, môže mať nízku zásluhovú penziu. Ak je táto penzia nižšia než minimálny dôchodok, štát ju doplatí na úroveň garantovaného minima.

So zmenou výšky minimálneho dôchodku od januára môže vzrásť aj počet ľudí, ktorí ho budú dostávať. To závisí od valorizácie dôchodkov v budúcom roku.

Ak bude valorizácia nižšia ako 1,9 percenta, zvýši sa počet poberateľov minimálneho dôchodku. Naopak, ak bude vyššia, menej ľudí bude mať nárok na najnižší dôchodok, pretože ich zásluhová penzia presiahne minimálnu úroveň.

Štát prepočíta dôchodky automaticky a určí, či má dôchodca nárok na minimálny dôchodok. Dôchodca nemusí o tento prepočet žiadať, Sociálna poisťovňa to spraví sama.

Muž so ženou za notebookom.
zdroj: Freepik/@freepik

Dôchodca môže počas života viackrát dostávať minimálny dôchodok, ktorý sa strieda so zásluhovou penziou. Dôvodom sú zmeny v životnom minime a pravidelná či mimoriadna valorizácia.

Keď zásluhový dôchodok po valorizácii prekročí minimálnu hranicu, Sociálna poisťovňa začne vyplácať zásluhovú penziu. Toto zvyčajne nastáva v januári, no štát môže dôchodky zvýšiť aj počas roka.

Minimálny dôchodok sa zvyšuje od januára, čo môže viesť k tomu, že penzista opäť dostane minimálnu penziu, ak jej výška preskočí zásluhovú. Zvýšené minimálne penzie poisťovňa vyplatí prvýkrát v januári budúceho roka podľa výplatného termínu.

Dôchodkové dávky majú fixný výplatný termín v párne dni od 2. do 24. dňa v mesiaci. Ak termín pripadne na víkend alebo sviatok, výplata poštou sa posunie. Ak termín padne na sobotu, penzia príde v piatok, a ak na nedeľu, dôchodok príde v pondelok.

Hneď niekoľko zmien už v minulom roku

Minulý rok sa minimálny dôchodok menil dvakrát. Najprv sa zvýšil po rozmrazení, pretože pred štyrmi rokmi bol naviazaný na priemernú mzdu. Novela zákona o sociálnom poistení, schválená vo februári, opäť naviazala najnižšiu penziu na životné minimum.

Legislatívne zmeny tiež zvýšili základnú sumu minimálneho dôchodku po 30 odpracovaných rokoch z 136 na 145 percent životného minima. Od októbra minulého roka sa viac zvýšila aj suma za ďalšie odpracované roky.

Za 31 až 39 rokov sa najnižší dôchodok zvyšuje o 2,5 percenta ročne, za 40 až 49 rokov o tri percentá, za 50 až 59 rokov o päť percent a za viac ako 60 rokov o 7,5 percenta.

Tabuľku najnižšej penzie od 1. januára 2025 nájdeš tu.

Zdroje: Finsider, FinReport

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá