Slovenský raj politikov a prominentov: Kočner sa v ňom naháňal s kamarátmi na štvorkolkách, Kollár tu má „srdcovku“

  • Donovaly sú vychyteným miestom developerov aj politikov
  • Malebné miesto sa dlho spájalo aj s odsúdeným Kočnerom
  • Vzniknúť tam má miliónový projekt
Donovaly, Marian Kočner
TASR/Dušan Hein, Miroslav Košírer
  • Donovaly sú vychyteným miestom developerov aj politikov
  • Malebné miesto sa dlho spájalo aj s odsúdeným Kočnerom
  • Vzniknúť tam má miliónový projekt

Zasnežené kopce, lyžiarske svahy, charakteristická atmosféra, ale aj luxus a kontroverzie. Horská obec Donovaly, ktorá sa nachádza severne od Banskej Bystrice v nadmorskej výške 960 metrov, je už mnoho rokov obľúbeným miestom našich politikov, ale aj úspešných developerov, kontroverzných biznisových postáv či celebrít.

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár tu vlastní lyžiarske stredisko, honosnú vilu tu mal exminister financií za Smer Ján Počiatek, o odsúdenom mafiánskom podnikateľovi Marianovi Kočnerovi sa dokonca kedysi hovorilo ako o „pánovi Donovál“, keďže tam mal pod palcom Šport Hotel a apartmány v Residence hoteli. Aby toho nebolo málo, haciendu tu vlastnil aj daňový podvodník Ladislav Bašternák. Donovaly však rastú aj aktuálne a developerov pribúda.

Nový miliónový apartmán 

Ako upozornil Finsider.sk, stavať na Donovaloch momentálne plánuje firma Orquesta Asset Donovaly, a. s. Tá má v horskej obci postaviť apartmánový dom. „Samotná plocha na výstavbu sa nachádza na východne orientovanom svahu, zarastenom ihličnatými stromami. Parcela má obdĺžnikový tvar, dlhšia strana je orientovaná v smere sever – juh,“ píše investor o svojich zámeroch.

„Bytový dom je trojpodlažný s jedným podzemným podlažím. Je prestrešený šikmou sedlovou strechou, pričom krov je otvorený do najvyššieho podlažia. Podzemné podlažie je zo západnej strany zapustené v teréne, z východnej strany je čiastočne nad terénom,“ informuje ďalej firma.

Vizualizácia: Tourbillon Asset Donovaly
zdroj: Reprofoto: Tourbillon Asset Donovaly

V troch nadzemných podlažiach má byť umiestnených 15 apartmánov, z ktorých všetky majú výhľad do krajiny z balkónov, loggií alebo z okien. V bočných častiach suterénu je na severnej strane navrhnutá halová garáž pre 16 osobných automobilov a štyri motocykle, v južnej časti sú priestory domovej techniky a skladové kobky majiteľov jednotlivých bytov.

Podľa HN má výstavba nového bytového domu stáť takmer štyri milióny eur. 

Bašternák a Počiatek tu boli susedmi

Ako sme spomínali vyššie, Donoval sú roky spájané aj s toxickými biznismenmi a politikmi. Ladislav Bašternák v minulosti patril k najskloňovanejším menám na Slovensku.

Bývalý podnikateľ miloval luxus a okázalý životný štýl, ktorý si užíval plnými dúškami, až kým mu štát pred pár rokmi neklepol po prstoch. Bašternáka v roku 2019 totiž odsúdili za neodvedenie dane a poistného na päť rokov väzenia.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Finsider, Enviroportal, Sme, Kataster, Facebook/Správy RTVS, Archív Startitup, Finstat, Facebook/Janka Bittó Cigániková, Aktuality, HN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá