Slovenský trh s nehnuteľnosťami sa „vrátil v čase“. Takéto ceny tu neboli roky

  • Na konci roka 2023 postihol pokles cien aj väčšie byty
  • Rastúce úroky hypoték zostávajú pre väčšinu záujemcov neprístupné
Na snímke pohľad z Bratislavského hradu na sídlisko Petržalka.
Ilustračný obrázok, TASR/Dano Veselský
  • Na konci roka 2023 postihol pokles cien aj väčšie byty
  • Rastúce úroky hypoték zostávajú pre väčšinu záujemcov neprístupné

V poslednom štvrťroku sa slovenský realitný trh opäť stretol s poklesom cien bytov, čo predstavuje už šiesty kvartál v rade. Tento trend trvá 18 mesiacov, konkrétne od jesene roku 2022.

Medzikvartálne ceny menších bytov sa udržali na stabilnej úrovni iba v niektorých mestských častiach, konkrétne v Bratislave I (+3,94 %), Bratislave IV (+1,09 %), Košiciach III (0 %) a Žiline (0 %). Avšak medziročne je zjavný pokles cien v rôznych regiónoch a metropolách.

V porovnaní s koncom roku 2022 sa ceny 2-izbových bytov najviac znížili v Banskej Bystrici (-16,88 %), časti Košice III (-16,11 %), Bratislave II (-12,38 %) a Nitre (-11,49 %).

Analytik portálu Nehnuteľnosti.sk Michal Pružinský poznamenáva, že ceny bytov sa priblížili hodnotám spred dvoch rokov. Rastúce úroky hypoték zostávajú pre väčšinu záujemcov neprístupné, a navyše, dopyt ľudí tradične oslabuje ku koncu roka.

Na konci roka 2023 postihol pokles cien aj väčšie byty. Ceny 3-izbových bytov zaznamenali pokles medzi kvartálmi aj v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku, dokonca aj v centre Bratislavy.

V košickom Starom Meste zaznamenali najväčší medzikvartálny pokles (-14,14 %), pričom veľké byty v tejto oblasti zlacneli aj medziročne o (-17,07 %). Okrem toho najvýraznejší medziročný pokles cien 3-izbových bytov zaznamenal v časti Košice III (-14,44 %), Bratislava III (-13,41 %) a Žiline (-14,43 %) počas posledného roka.

„Stále platí, že novostavby si cenu držia a klesajú skôr staršie byty. Môžeme to vidieť práve na anomálii v mestskej časti Bratislava IV, spôsobili ju dokončené rezidenčné projekty, ktoré prišli v 4. kvartáli do predaja,“ dodáva Michal Pružinský.

Daň z nehnuteľnosti sa výrazne zvýšila vo viacerých mestách

Je nevyhnutné podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti do konca januára, čo pripomína realitná kancelária Herrys. Túto povinnosť má každý, kto nadobudol nehnuteľnosť v predchádzajúcom roku alebo ak došlo k inej zmene v súvislosti s nehnuteľnosťou.

Daň z nehnuteľnosti sa vzťahuje na byty, nebytové priestory, stavby a pozemky. Pre majiteľov nehnuteľností, ktorí nezaznamenali žiadne zmeny vo vlastníctve alebo charaktere užívania nehnuteľnosti, bude rozhodnutie o vyrubení dane automaticky doručené od samosprávy.

„V prípade, že ste v uplynulom roku kúpili nehnuteľnosť, je potrebné podať daňové priznanie do 31. januára v mieste, kde sa nehnuteľnosť nachádza,“ zdôrazňuje realitná kancelária.

Ak vlastníci nehnuteľností nespôsobili žiadne zmeny, obec alebo mesto automaticky vyrubí daň na základe predchádzajúceho daňového priznania. „V mnohých slovenských mestách a obciach budú nové sadzby dane v priemere o 20 – 30 percent vyššie ako v minulom roku,“ dodáva.

Daň z nehnuteľností je miestnou danou, ktorú platí obec alebo mesto, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza. Každá obec alebo mesto si určuje sadzby všeobecne záväzným nariadením.

V súvislosti s daňou z nehnuteľností sa podávajú tri druhy priznaní: priznanie k dani z nehnuteľnosti, čiastkové priznanie k dani z nehnuteľnosti a čiastkové priznanie na zánik daňovej povinnosti. Pre podávanie daňového priznania je rozhodujúci stav k 1. 1. 2024, teda kto je na tento deň zapísaný na príslušnom liste vlastníctva ako vlastník, tomu vzniká daňová povinnosť.

Zdroje: TS/Nehnuteľnosti.sk, TS/Herrys, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá