So žiarlivosťou sa človek nenarodí, pramení z detstva. Expert radí, ako rozpoznať jej chorobné prejavy

  • Žiarlivosti sa človek dokáže zbaviť
  • Je však potrebné držať sa konkrétnych krokov
muž a žena v obývačke s mobilom v ruke
freepik/@stefamerpik
  • Žiarlivosti sa človek dokáže zbaviť
  • Je však potrebné držať sa konkrétnych krokov

V partnerskom živote je žiarlivosť často chápaná ako búrlivý a nepríjemný fenomén. Napriek tomu, že môže byť niekedy vnímaná ako prejav lásky a záujmu, jej extrémnejšie formy môžu vzťahy nielen zaťažovať, ale aj zničiť.

Prieskumom príčin, prejavov a dôsledkov žiarlivosti sa dajú nájsť spôsoby, ako tohto neželaného spoločníka partnerského života zvládať a možno aj premeniť na niečo pozitívne. Partnerský poradca Karl Chába poskytuje odborný pohľad na to, ako žiarlivosť ovplyvňuje naše vzťahy a sebahodnotenie a ako môžeme pracovať na jej prekonaní, aby sme dosiahli zdravý a šťastný vzťah.

„Žiarlivý človek sa bojí, že ho partner opustí, podvedie, že už ho nemá tak rád. Človek, ktorý takto trpí, má strach z porovnávania s inými, lebo má obavy, že bude až druhý, horší. Príčinou žiarlivosti je neschopnosť vážiť si sám seba, svoje hodnoty a považovať sa za hodného lásky.“

Zdôrazňuje, že so žiarlivosťou sa človek nerodí. Tá sa vypestuje počas života. Jej korene siahajú do detstva a dá sa jej s väčším či menším úsilím zbaviť.

„Žiarlivosť je stav, kedy sa bojíte o svoj vzťah a partnera. Ide o strach, že vás partner nemá už tak rád, že vás opustí. Bojíte sa, že ste horší ako tí, s ktorými sa porovnávate.“

Kto žiarli? Zasiahnutí sú muži aj ženy, ale nie je to len výsada dospelých. Žiarlivosťou trpia aj deti. Dokonalým príkladom je narodenie súrodenca, keď majú strach, že už ich rodičia nemajú tak radi a súrodenec ich nahradí.

Odborníci poukazujú aj na takzvané stupne žiarlivosti.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Partnerské vzťahy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá