Správy o Slovákoch z KHL rozpoltili ľudí: Čaputová sa jasne vyjadrila, či chce vidieť našincov na majstrovstvách

  • Peter Pellegrini chce hráčov z KHL na majstrovstvách
  • Zuzana Čaputová to vidí jasne
Zuzana Čaputová, Peter Pellegrini
TASR/Jaroslav Novák, Startitup/Matej Hlbočan
  • Peter Pellegrini chce hráčov z KHL na majstrovstvách
  • Zuzana Čaputová to vidí jasne

Téma, či by mali alebo nemali slovenskí hokejisti hrajúci v KHL nastúpiť na majstrovstvách sveta, už dlhšie rezonuje spoločnosťou. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) len minulý týždeň adresoval výzvu Slovenskému zväzu ľadového hokeja (SZĽH). V nej zväz vyzýval, aby „prehodnotil svoj postoj v súvislosti s neúčasťou slovenských hokejistov hrajúcich v KHL na tohtoročných majstrovstvách sveta v hokeji“. 

K jeho slovám sa nedávno vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Prezidentka: Ja teda nemám dilemu o tom, či KHL je využívaná na ruskú propagandu

„Predovšetkým ma prekvapilo, že toto sa stalo akoby prezidentskou témou. Ja teda nemám dilemu o tom, či KHL je využívaná na ruskú propagandu,“ vyhlásila Čaputová v  nedeľu v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Odpovedala tak na divácku otázku, čo si myslí o slovách Petra Pellegriniho.

Prezidentka Zuzana Čaputová rozpráva do mikrofónu
zdroj: TASR/Pavol Zachar

„Svedčia o tom mnohé zábery, fotografie a obrazy, ktoré s KHL súvisia. A faktom je, že ak sa niekto rozhodne hrať v rámci KHL, tak je asi prirodzené, že musí očakávať reakciu či už zväzu alebo politikov, ktoré spochybňujú kombináciu hrania v KHL a zároveň v reprezentácii krajiny, ktorá Rusko označuje za svojho nepriateľa,“ dodala prezidentka.

Peter Pellegrini nedávno svoje stanovisko vysvetľoval tým, že je „presvedčený, že politika do športu vôbec nepatrí“ a na Slovensku a v susednom Česku „sa vyžívame v pranierovaní nevinných ľudí“.

„Športovci sú ľudia, ktorí sa živia svojím talentom a len reagujú na ponuky športových tímov. Július Hudáček sa stal idolom nemeckých hokejových fanúšikov, ktorým prináša radosť a skvele reprezentuje našu krajinu v zahraničí,“ myslí si prezidentský kandidát.

IIHF predĺžila zákaz pre Rusko a Bielorusko aj na ďalšiu sezónu

Rusko a Bielorusko sa nemôžu zúčastniť na turnajoch Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) ani v sezóne 2024/25. Na pondelkovom zasadnutí o tom rozhodla Rada federácie. Obe krajiny sa nepredstavia ani na šampionáte vo Švédsku a Dánsku (9. – 25. mája 2025). IIHF zároveň vylúčila Bielorusko zo záverečnej fázy kvalifikácie ZOH 2026 do Milána a Cortiny d’Ampezzo.

Bielorusi sa mali predstaviť v D-skupine v Bratislave na bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu (od 29. augusta do 1. septembra 2024), píše TASR. IIHF tak predĺžila zákaz štartu ruských a bieloruských národných tímov aj ich klubových zástupcov vo svojich súťažiach. Ten platí od začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu od februára 2022.

„Rada IIHF počas jedného zo svojich pravidelných zasadnutí preskúmala aktuálne bezpečnostné riziká spojené s opätovným začlenením ruských a bieloruských národných a klubových tímov do súťaží IIHF. Na základe dôkladnej analýzy Rada IIHF dospela k záveru, že opätovné začlenenie ruských a bieloruských tímov do súťaží IIHF zatiaľ nie je bezpečné. Rusko a Bielorusko sa preto nezúčastnia na majstrovstvách IIHF v sezóne 2024/2025,“ uvádza sa v stanovisku na oficiálnej stránke.

Zdroje: Facebook/Peter Pellegrini, TV Markíza, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá