Startup z Brooklynu chce vyrábať kožu a mäso v laboratóriách

  • Firma sa volá Modern Meadow a vznikla v roku 2011. Odvtedy zíkali už viac ako 54 miliónov dolárov z rôznych zdrojov a chcú urobiť svet lepším.
titulka meadow
  • Firma sa volá Modern Meadow a vznikla v roku 2011. Odvtedy zíkali už viac ako 54 miliónov dolárov z rôznych zdrojov a chcú urobiť svet lepším.

Základom Modern Meadow sú fakty. Ročne sa skonzumuje 60 miliárd kusov dobytka a toto číslo má byť takmer dvojnásobne už v roku 2050. Tento dobytok ročne skonzumuje obrovské množstvo potravy a zo zvierat sa navyše používa hlavne mäso a koža. Ich spracovanie je ale toxické pre prostredie. Preto sa v Modern Meadow rozhodli, že chcú obmedziť množstvo dobytka, ktoré konzumujeme a využívame, čo ich priviedlo k laboratórnemu vytváraniu kože aj mäsa. Snažia sa vytvoriť menej krutý biznis model pre kožené výrobky a obmedziť zabíjanie zvierat.

maso modern meadow

foto: materialist.com

Výroba prebieha formou biofabrikácie, čo je vlastne dizajn, rast a zber kolagénu, ako aj iných proteínov na vytvorenie kože, ktorá je biologicky identická s tou klasickou. Tým, že ich koža nemá na sebe tuk ani mäso, produkcia a spracovanie tejto kože nie sú toxické pre prostredie. Andras Forgacs, CEO a spoluzakladateľ firmy pred ôsmymi rokmi vytvoril projekt a firmu, ktorá cez 3D tlač vytvára kožné tkanivo, na ktorom rýchlejšie môžu prebiehať testy nových liekov, na ktoré však nie sú potrební ľudia ani zvieratá. Tento projekt chce v budúcnosti priniesť novú éru darcovstva orgánov, kde darca nebude potrebný, ale orgán alebo tkanivo bude vytvorené v 3D tlači.

modern meadow team

foto: xconomy.com

Preto, že sa koža vyrába v laboratóriu, by si dizajnéri nemuseli vyberať len z prírodne známych a dostupných materiálov. S novou kožou od Modern Meadow si budú môcť vybrať akékoľvek typy, farby a špecifikácie každej kože.

Spoločnosť je stále v štádiu rozvoja a výskumu, avšak čoskoro sa chcú presunúť do kompletnej produkcie ich nápadov. V najbližšej dobe plánujú vytvoriť svoju prvú fabriku v New Yorku. Veľmi zaujímavým faktom je aj to, že Modern Meadow je jediná alebo jedna z mála spoločností vo svete, kde ich šéf laboratórneho výskumu spolupracuje s módnym návrhárom na vyvinutí najlepších možností so syntetickou kožou pre módny priemysel.

Ak by si chcel byť očarený, ako ja, pozri si video z konferencie kde rozpráva CEO Modern Meadow, o tom ako prečo a čo chcú vlastne vo svete dosiahnuť.

zdroj: futurism.com zdroj titulnej foto: troymedia.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK