Štát ukázal pravdu o medveďoch: Nie sú vôbec premnožené, ukázala veľká štúdia

  • Politici reagujú na strach Slovákov z útokov medveďa hnedého
  • Žiadajú ich hromadný lov
  • Vedci zverejnili štúdiu, kde sa vyvracia tvrdenie o ich premnožení
medveď
Medveď hnedý, TASR/Radovan stoklasa
  • Politici reagujú na strach Slovákov z útokov medveďa hnedého
  • Žiadajú ich hromadný lov
  • Vedci zverejnili štúdiu, kde sa vyvracia tvrdenie o ich premnožení

Medveď hnedý je v týchto dňoch horúcou politickou témou. Po nedávnych útokoch sa k medveďovi vyjadrujú azda všetci politici.

Niektorí poslanci vrátane predsedu parlamentu Borisa Kollára žiadajú povolenie lovu na medveďa. Minister životného prostredia Milan Chrenko oznámil plán posilniť zásahový tím. Dnes však vedci z Karlovej univerzity zverejnili dlho očakávanú štúdiu, ktorá vyvracia údaje, ktoré sú verejnosti prezentované.

Na základe analýzy DNA vzoriek medveďa hnedého a použitia matematických modelov výskumníci z Univerzity Karlovej a Českej zemědělskej univerzity odhadli, že počet hnedých medveďov v populácii sa pohybuje medzi 1 012 a 1 275 jedincami. Priemerný odhad uvádza 1 056 medveďov, píše sa v štúdii.

Najväčšiu populáciu hnedého medveďa zaznamenávame v Chránenej krajinnej oblasti Poľana, kde sa potvrdilo 278 jedincov. Hustota populácie medveďov na Slovensku bola určená na 10 jedincov na 100 km2, pričom najvyššia koncentrácia medveďov sa nachádza práve v oblasti Poľany.

Výsledky štúdie vyvracajú doterajšie tvrdenia

Podľa výskumu medveďov hnedých je tvrdenie, že medvede sú na Slovensku premnožené, nepravdivé. Ich populácia je podľa výsledkov udržateľne stabilná, čo znamená, že nepredstavuje pre človeka významné nebezpečenstvo.

Vyše 700 stretov s medveďom za posledný rok

Zvýšený počet stretnutí s medveďom sa netýka iba turistov, ale aj zamestnancov lesného či vodného hospodárstva. Od začiatku roka 2022 bolo zaznamenaných 727 prípadov stretu zamestnancov s medveďom hnedým pri výkone povolania. Z tohto počtu zaznamenali 44 útokov a celkovo tri zranenia, ktoré spôsobili práceneschopnosť zamestnancov v trvaní v priemere 57 dní. TASR o tom informoval Odborový zväz drevo, lesy, voda.

„Na základe vyhodnotenia všetkých podnetov zo základných organizácií Odborového zväzu drevo, lesy, voda, ktoré pôsobia v podmienkach Slovenskej republiky, môžeme konštatovať zvýšený výskyt medveďa hnedého aj v lokalitách, kde doposiaľ nebol jeho pohyb zaznamenaný,“ uviedli odborári.

Vzniknúť má aj aplikácia na ohlasovanie medveďov

V rámci opatrení na minimalizáciu stretu človeka a medveďa vznikne na severe Slovenska štvrtý zásahový tím pod záštitou Tatranského národného parku. Štátna ochrana prírody (ŠOP) vyvíja tiež aplikáciu na ohlasovanie jedincov medveďa. Rezort vidí potenciál aj v spolupráci policajtov a ochranárov.

Vzniknúť má tiež platforma na spoluprácu všetkých dotknutých subjektov. Iniciovať chce tiež rýchlu finančnú podporu z eurofondov na preventívne opatrenia. TASR o tom informoval hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.

„Považujem za nevyhnutné zopakovať, že medvede nepatria do intravilánov obcí. Ak sa konkrétny jedinec opakovane vracia, je potrebné pristúpiť k adresnej regulácii. Teda pri jedincovi, ktorý stratil plachosť pred človekom, siahnuť po krajnom riešení,“ vyhlásil minister životného prostredia Milan Chrenko.

Opatrenia predstavil na utorkovom Výbore Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Vychádzajú z prvých výsledkov analýzy početnosti medveďa hnedého, medzinárodných skúseností a vedeckých štúdií zo Slovenska a zahraničia.

Rezort apeluje na zvýšenie personálnych kapacít, ktoré budú môcť v krátkom reakčnom čase zasiahnuť voči konkrétnym problémovým medveďom. Veľký priestor vidí aj v spolupráci s Policajným zborom.

„Policajti sú dobre vycvičení, majú vybavenie aj na plašenie. Iniciovali sme rokovania s ministerstvom vnútra s cieľom pripraviť pilotný projekt v Tatranskom národnom parku. Ak sa koncept ukáže ako fungujúci, obratom rozšírime spoluprácu aj do ďalších regiónov,“ načrtol Chrenko. Mobilná aplikácia Medvede a ľudia, ktorú vyvíja ŠOP, má slúžiť na nahlasovanie prítomnosti medveďa zásahovému tímu a naopak.

Posilniť sa má aj monitoring

Obnoviť sa má aj pracovná platforma pre medveďa hnedého. Rezort chce tak oživiť a zintenzívniť spoluprácu všetkých aktérov, ktorí vedia svojimi krokmi minimalizovať riziko stretu – od ministerstva životného prostredia, rezortov pôdohospodárstva a vnútra cez zástupcov farmárov, včelárov, chovateľov, samospráv, poľovníkov, lesníkov, ochranárov a ďalších.

Minister považuje za podstatné aj zjednodušenie kompenzácie pre farmárov a chovateľov. Opatrenie by sa netýkalo len medveďov. Podľa šéfa envirorezortu by mal fungovať jeden jednoduchý mechanizmus preukázania škody a následná rýchla kompenzácia.

Ministerstvo plánuje posilniť tiež výskum a monitoring, ako aj navrhnúť a podporiť opatrenia šité na mieru regiónom s výskytom medveďa. Chrenko zároveň apeluje na samosprávy či lokálne autority, aby upozorňovali na nevhodné správanie, ktoré láka medveďa do ľudskej blízkosti.

„Ak v blízkosti obce niekto vyhodí uhynuté zviera, jedlo, umiestni vnadidlo alebo nezaistí kontajner, láka medveďa do ľudskej blízkosti. Tým zvyšuje riziko stretu a zbavuje medveďa plachosti voči ľudskej prítomnosti,“ vysvetlil.

Rezort zároveň iniciuje kroky, ktoré umožnia čo najskoršie vyhlásenie výzvy na financovanie preventívnych opatrení z Programu Slovensko. Rokovaniam na európskej úrovni o zmene legislatívy Európskej únie sa rezort nebráni. Tento postup však považuje za časovo náročný, a preto preferuje prijímanie okamžitých opatrení v rámci platnej legislatívy.

Zdroje: FB/Juraj Smatana, TASR, SOPSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá