„Straší nepriateľa trasúcimi sa zbraňami.“ Ruský Terminátor je podľa expertov skôr do filmov ako do boja

  • Ruský výrobca predstavil bojové vozidlo Terminator určené na podporu tankov
  • Propagačné video však vyvolalo vlnu kritiky po tom, čo diváci spozorovali trasúce sa kanóny
Terminátor
  • Ruský výrobca predstavil bojové vozidlo Terminator určené na podporu tankov
  • Propagačné video však vyvolalo vlnu kritiky po tom, čo diváci spozorovali trasúce sa kanóny
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Ruský výrobca obrnených vozidiel Uralvagonzavod zverejnil nové propagačné video svojho bojového vozidla BMPT „Terminator“, ktorým chcel prezentovať jeho palebnú silu a technologickú vyspelosť. Ako však upozornil portál Defence-Blog, namiesto chvály video vyvolalo vlnu kritiky a posmechu na ruských sociálnych sieťach.

Diváci si všimli výrazné vibrácie dvoch 30-milimetrových kanónov počas streľby, čo spochybnilo stabilizáciu zbraní a presnosť systému. Podľa odborníkov video, ktoré malo pôsobiť ako dôkaz výkonu, len odhalilo opak – pretrvávajúce technické problémy, ktoré vozidlu bránia v efektívnom nasadení v moderných konfliktoch.

Kritika dizajnu a spochybnenie bojovej hodnoty

BMPT Terminator bol pôvodne vyvinutý ako podporné vozidlo pre tanky v mestskom a blízkom boji. Kombinuje dvojicu kanónov 2A42, guľomet a raketové systémy Ataka, pričom mal spojiť mobilitu bojového vozidla pechoty s palebnou silou tanku. Defence-Blog pripomína, že vozidlo bolo koncipované už začiatkom dvetisícich rokov ako odpoveď na potrebu zvýšenej ochrany tankových jednotiek v urbanizovanom prostredí.

Kritici však tvrdia, že jeho dizajn sa viac riadil estetikou než taktikou. Výskumník v oblasti tankového vývoja Andrej Tarasenko ironicky uviedol, že vozidlo „straší nepriateľa trasúcimi sa zbraňami a pompéznymi, bezvýznamnými slovami“ a dodal, že BMPT „už viac ako rok nebolo použité v boji, no zjavne sa venuje nakrúcaniu filmov“, uviedol Defence-Blog.

Tarasenko upozornil aj na chýbajúcu podpornú konštrukciu kanónov, pričom niektoré prvky sú podľa neho „len dekoratívne“. Pripomenul, že pôvodný návrh mal zahŕňať jeden stabilizovaný granátomet a štyri rakety Kornet, no výrobca pridal druhý kanón len preto, aby vozidlo pôsobilo mohutnejšie.

Slabé nasadenie a preceňovaná ochrana

Aj keď Uralvagonzavod deklaruje, že Terminator má „všestrannú ochranu, pokročilé systémy riadenia paľby a vysokú schopnosť zasiahnuť viac cieľov naraz“, realita je podľa Defence-Blog iná. BMPT bolo nasadené iba v obmedzenom počte kusov a jeho bojová hodnota sa ukázala ako pochybná.

Otvorená databáza Oryx zaznamenala najmenej tri zničené jednotky tohto typu od začiatku invázie na Ukrajinu v roku 2022, pričom celkovo ich bolo nasadených menej ako dve desiatky.

Ruské jednotky vyjadrujú skepsu k jeho prínosu, pretože Terminator v praxi nedokázal preukázať schopnosti, ktoré by výrazne prevýšili klasické tanky či bojové vozidlá pechoty. Napriek silnému pancierovaniu sa ukazuje, že BMPT spája nevýhody oboch typov – chýba mu tankové ťažké delo a zároveň flexibilita vozidiel pechoty. Veža, na ktorej sú umiestnené hlavné zbrane, zostáva zraniteľná modernými dronmi a presne navádzanou muníciou.

Improvizované zbrane proti dronom ukazujú zúfalstvo

Zatiaľ čo Terminator čelí kritike za svoju nízku účinnosť, ruské jednotky sa podľa portálu United24 uchyľujú k improvizovaným riešeniam v boji proti ukrajinským FPV dronom. Opravárenský prápor 20. armády si vyrobil provizórny systém aktívnej ochrany z dymových mínometov Tucha, ktoré upravil na streľbu improvizovaných šrapnelových nábojov. Každá rúrka bola naplnená kovovou vložkou s klincami a oceľovými guličkami, ktoré mali po výstrele vytvoriť „oblaky kovu“ a zostreliť priletujúci dron.

Testovacie zábery však ukázali, že systém fungoval len v úzkom sektore – takzvanom „sweet spot“ – a to len v prípade, keď bol cieľ vzdialený niekoľko metrov od tanku. United24 uvádza, že takáto konfigurácia je v reálnom boji prakticky bezcenná, keďže drony útočia rýchlo, z rôznych uhlov a výšok.

Fórum btvt podľa rovnakého zdroja poukázalo na technické obmedzenia – mínometné rúrky Tucha majú tenké steny a nedokážu vytvoriť dostatočný tlak na vystrelenie hustého fragmentačného mraku s potrebnou rýchlosťou. Manuálne spúšťanie systému operátorom zároveň znižuje reakčný čas, čo je v boji proti dronom kritické.

Čítaj viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Defence Blog, United24

Najnovšie videá

Trendové videá