ŠÚKL oznámil dobrú správu: Do lekární sa vracia známy liek, ktorý používajú mnohí Slováci

  • Ide o liek na vtieranie do kože s obsahom heparínu
  • Znižuje opuchy a zmierňuje aj zápaly
liek ŠÚKL žena
Ilustračná fotografia Freepik, TASR - Pavel Neubauer
  • Ide o liek na vtieranie do kože s obsahom heparínu
  • Znižuje opuchy a zmierňuje aj zápaly

Známu masť Heparoid Léčiva opäť nájdete v lekárni. Po prerušení dodávok na slovenský trh sa po mesiaci vráti. 

Ide o liek na vtieranie do kože s obsahom heparínu. Zmierňuje opuchy, zápaly, znižuje zrážavosť krvi, predchádza tvorbe krvných zrazenín a napomáha vstrebávaniu podliatin. Dodávky na slovenský trh boli prerušené 16. apríla. Ako však informuje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠUKL), od 17. mája sú opäť obnovené. 

To, či liek, ktorý používaš, v najbližšom období nájdeš v lekárni, si ľahko overíš na stránke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

V máji sa na slovenský trh opäť dostal liek Acidum Folicum Léčiva, ktorého výdaj je viazaný na lekársky predpis. Jedna tableta tohto lieku obsahuje 10 mg kyseliny listovej.

V lekárni tiež nájdeš liek Fungicidin Léčiva. Ide o antimykotické antibiotikum, obsahujúce liečivo nystatín. Tlmí a zastavuje rast kvasiniek a niektorých ďalších nižších húb. Nevstrebáva sa z povrchu kože a sliznice. Masť môžu používať dospelí, mladiství aj deti od novorodeneckého veku na liečbu kvasinkových ochorení kože a slizníc.

Stiahli liek používaný pri liečbe cukrovky 2. typu 

Ako sme ťa informovali, Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sťahuje z trhu jednu šaržu lieku Metfogamma 500. Používa sa pri liečbe cukrovky druhého typu. Ide o šaržu 307122. Dôvodom je nesúlad v označení vonkajšieho a vnútorného obalu lieku.

Nedostatok predstavuje možné bezpečnostné riziko pre zdravie pacientov. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠÚKL Jana Matiašová.

„Pacientov, ktorí majú balenie uvedenej šarže lieku, žiadame, aby tieto balenia, aj v prípade, že sú už otvorené, vrátili preferenčne do lekárne, v ktorej bol liek vydaný. Pokiaľ to nie je možné, pacienti môžu liek vrátiť do hociktorej inej lekárne. Pacientom, ktorým bolo vydané balenie lieku zo šarže 307122, bude v lekárni vydané balenie z inej šarže,“ priblížila.

Liek sa sťahuje z úrovne distribučných spoločností, lekární, zdravotníckych zariadení a pacientov. ŠÚKL ubezpečil, že pre Slovákov sú na trhu k dispozícii ďalšie nedotknuté šarže rovnakého lieku. „Dostupné sú aj náhrady s rovnakým liečivom a terapeutickými indikáciami,“ podotkol.

Liek sa využíva pri liečbe cukrovky druhého typu u dospelých a detí vo veku od desiatich rokov. „Používa sa u pacientov, u ktorých diétne opatrenia a cvičenie nestačia na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi. Používa sa najmä u pacientov s nadváhou,“ dodal ŠÚKL.

Nesprávne užívanie liekov môže ovplyvniť ich účinnosť 

Môže to viesť k tomu, že nebudú účinkovať vôbec alebo budú účinkovať nesprávnym spôsobom. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Apeluje preto na zodpovednosť.

„Lieky viazané na lekársky predpis užívajte iba vtedy, keď vám ich predpísal lekár. Pri užívaní dodržiavajte pokyny lekára, prípadne lekárnika. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa,“ priblížil na sociálnej sieti.

ŠÚKL upozornil, že ľudia si lieky nemajú dávať preventívne, ale iba ak ich potrebujú. „Bezúčelné nadmerné užívanie liekov môže v niektorých prípadoch zbytočne zaťažiť váš organizmus,“ dodal.

Zároveň na pacientov apeloval, aby si lieky nekupovali do zásoby. „Ušetríte tým životné prostredie aj financie. Okrem vašej peňaženky šetríte aj verejné financie, náklady na likvidáciu nespotrebovaných liekov totiž znáša štát,“ podotkol.

Zdroje: ŠÚKL , TASR, ŠÚKL, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá