Terapia krikom sa stáva svetovým fenoménom. Experti odhalili šesť dôvodov, prečo začať viac kričať

  • Rôzne spôsoby zvládania stresu zahŕňajú aj terapiu krikom, ktorá je čoraz populárnejšia
  • Hoci odborníci diskutujú o jej účinnosti, mnohým prináša úľavu
Muž, ktorý kričí a trojica mladých ľudí.
Ilustračné foto Freepik/@wayhomestudio, Freepik/@halayalex
  • Rôzne spôsoby zvládania stresu zahŕňajú aj terapiu krikom, ktorá je čoraz populárnejšia
  • Hoci odborníci diskutujú o jej účinnosti, mnohým prináša úľavu

Chceš si počas obedňajšej prestávky poriadne zakričať? Môže sa to zdať ako skvelý spôsob, ako vypustiť paru. Odborníci však tvrdia, že tento prístup nemá veľa dôkazov o dlhodobých výhodách pre duševné zdravie.  

Terapia prvotným výkrikom (PST), ktorú vytvoril psychológ Arthur Janov koncom 60. rokov, je založená na myšlienke, že potlačené detské traumy spôsobujú neurózy a že krik môže pomôcť uvoľniť túto bolesť. Tento prístup sa stal populárnym v 70. rokoch vďaka Janovovej knihe a známym pacientom ako John Lennon a Yoko Ono.  

Dnešní odborníci však tvrdia, že terapia krikom má málo dôkazov na podporu jej účinnosti.

Jedným z odborníkov na túto tému je profesor Sascha Frühholz z katedry psychológie na univerzite v Zürichu. Vo svojom výskume sa zameriava na kognitívne a nervové mechanizmy tvorby hlasu a emocionálneho spracovania.

„Podľa môjho názoru neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že terapia prvotným výkrikom má nejaké pozitívne účinky pri liečbe duševných a psychických porúch. Vzhľadom na to, že moderná psychoterapia je liečebný prístup založený na dôkazoch, žiadna seriózna psychoterapeutická škola dnes nepoužíva žiadne prvky prvotnej terapie výkrikom,“ uviedol pre The Guardian.

Mnohí ľudia však tvrdia opak. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že fyzický akt kriku spúšťa uvoľňovanie chemikálií v tele, ktoré spôsobujú pocit šťastia a znižujú stres a úzkosť. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Psychology Today, The Guardian, Calm, NCBI

Najnovšie videá

Trendové videá