Tisíce Slovákov dostane späť daňové preplatky od Finančnej správy. Skontroluj, či si medzi nimi aj ty

  • Finančná správa potešila tisíce Slovákov
  • Vyplatila aj daňové bonusy
finančná správa, peniaze
Ilustračná fotografia TASR/Martin Baumann, Pixabay/Marta Posemuckel
  • Finančná správa potešila tisíce Slovákov
  • Vyplatila aj daňové bonusy

Finančná správa zvládla spracovanie 455 440 žiadostí o vrátenie preplatkov na daniach a poukázanie daňového bonusu. Vybavili všetky žiadosti včas a do 10. mája tohto roka daňovníkom vyplatili celkovo 635 miliónov eur.

Táto správa je potešujúca pre všetkých daňovníkov, ktorí čakali na vrátenie preplatku alebo vyplatenie daňového bonusu. 

Vyplatili aj daňový bonus 

Finančná správa v uplynulých týždňoch postupne spracovávala žiadosti o vrátenie preplatkov na daniach a vyplatenie daňových bonusov. Vybavila viac ako 455-tisíc žiadostí a splnila tak zákonom stanovenú lehotu na vrátenie finančných prostriedkov v sume 635,4 mil. eur do 10. mája 2024.

„Z tejto sumy predstavoval 195,4 miliónov eur vyplatený daňový bonus na dieťa, 2,1 milióna eur tvoril daňový bonus na zaplatené úroky a 437,9 miliónov eur preplatky na dani. V súvislosti s daňovým bonusom pokračujeme v preverovaní tých daňových priznaní, v ktorých sme analyzovali podvodné údaje a je potrebné overiť nárok daňových subjektov na daňový bonus,“ informuje Finančná správa na svojom webe

Preplatok na dani nastáva, keď daňovník počas roka zaplatil na dani viac, než predstavuje jeho daňová povinnosť. Daňovník uvádza túto povinnosť v daňovom priznaní.

Existuje viacero dôvodov, prečo môže vzniknúť preplatok:

  • Študenti: Študenti, ktorí počas roka pracujú a platia preddavky na daň, si po podaní daňového priznania môžu uplatniť nezdaniteľnú časť na daň z príjmu za študentský pomer.To môže viesť k preplatku, ak ich celkové preddavky na daň presiahnu vypočítanú daňovú povinnosť.
  • Dôchodcovia: Dôchodcovia, ktorí poberajú dôchodok zo Sociálnej poisťovne a zároveň aj pracujú, si po podaní daňového priznania môžu uplatniť nezdaniteľnú časť na daň z príjmu za dôchodok. Aj v tomto prípade môže vzniknúť preplatok, ak celkové platené preddavky na daň presiahnu vypočítanú daňovú povinnosť.
  • Nezamestnanosť a materská: Daňovníci, ktorí boli časť roka nezamestnaní alebo poberali materské príspevky, si po podaní daňového priznania môžu uplatniť rôzne daňové úľavy a bonusy. To môže viesť k preplatku, ak celkové platené preddavky na daň presiahnu vypočítanú daňovú povinnosť.
  • Nezdaniteľné časti a daňové bonusy: Fyzické osoby si po podaní daňového priznania môžu uplatniť rôzne nezdaniteľné časti a daňové bonusy, napríklad daňový bonus na dieťa, daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky, daňový bonus za kúpu nehnuteľnosti a iné. Aj tieto daňové úľavy a bonusy môžu viesť k vzniku preplatku.

Môže vzniknúť aj nárok na vyplatenie daňového bonusu 

Zamestnancom, ktorým zamestnávateľ vykonáva ročné zúčtovanie dane, zamestnávateľ priamo vypláca vzniknutý preplatok. Tým, ktorí si podávajú daňové priznanie, vypláca preplatok na dani daňový úrad. 

U fyzických osôb môže vzniknúť preplatok na dani z príjmov. Okrem toho môžu mať nárok na vyplatenie daňového bonusu na vyživované dieťa. Tiež môžu mať nárok na vyplatenie daňového bonusu na zaplatené úroky.

„V prípade, ak boli zistené nedostatky v podaných daňových priznaniach a daňovníkom bola zaslaná výzva na ich odstránenie, prerušuje sa lehota na vrátenie preplatku, resp. daňového bonusu, a správca dane v konaní pokračuje až po odstránení týchto nedostatkov, informuje Finančná správa

 Daňové úrady postupne spracovávajú daňové priznania. Okrem toho spracovávajú aj Vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby. Tieto vyhlásenia môžu daňovníci pripojiť k daňovým priznaniam alebo podať ako samostatné dokumenty.

Zdroj: Finančná správa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá