TOP 5 eko budov na Slovensku, v ktorých je radosť pracovať

  • Deň má 24 hodín. Z toho v priemere osem hodín prespíme, osem pripadne nášmu voľnému času a zvyšných osem pracujeme. To znamená, že minimálne tretinu svojho života strávime v práci. A väčšina z nás pracuje zatvorená v nejakej budove. Nie na čerstvom vzduchu alebo niekde v prírode, ale medzi štyrmi stenami. V budove, ktorá častokrát nemá dobré vetranie či klimatizáciu.
collageecobudovy
  • Deň má 24 hodín. Z toho v priemere osem hodín prespíme, osem pripadne nášmu voľnému času a zvyšných osem pracujeme. To znamená, že minimálne tretinu svojho života strávime v práci. A väčšina z nás pracuje zatvorená v nejakej budove. Nie na čerstvom vzduchu alebo niekde v prírode, ale medzi štyrmi stenami. V budove, ktorá častokrát nemá dobré vetranie či klimatizáciu.

Práve v súvislosti s budovami sa čoraz častejšie skloňujú slová ako ekologická, udržateľná, energeticky pasívna či nízkoenergetická budova. Hovoríme tu o zelených budovách, teda o budovách ohľaduplných k životnému prostrediu, ktoré efektívne využívajú energie a prírodné zdroje, a ktoré dbajú na zdravie ľudí, ktorí v nich žijú a pracujú. Nie je to len o úspore energie a šetrnosti k životnému prostrediu, ale aj o šetrnosti k ľudskému zdraviu. A niekoľko takých nájdeš aj na Slovensku. Presvedč sa sám. Tu je top 5 ecobudov na Slovensku, ktoré svojím zamestnancom poskytujú zdravšie a kvalitnejšie pracovné prostredie.

Bratislava Business Center 1 Plus

img_7785

zdroj foto: skyscrapercity.com

BBC 1 Plus je prvou zelenou kancelárskou budovou v Bratislave a tiež prvou budovou na Slovensku, ktorá splnila kritériá pre udelenie certifikátu LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), ktorý sa udeľuje budovám, ktoré spĺňajú vysoké štandardy udržateľnosti (hodnotené sú oblasti ako trvalá udržateľnosť, spotreba energií a vplyv na ovzdušie, hospodárenie s vodou, použité materiály a ich zdroje, kvalita vnútorného prostredia, inovatívny prístup a regionálne priority). Podarilo sa jej to vďaka tomu, že využíva energeticky efektívne zariadenia, systémy a osvetlenie budovy, obnoviteľné zdroje či monitoring spotreby energie.

EcoPoint Office Center Košice
ecopoint

zdroj foto: asb.sk

Nielen Bratislava sa môže pochváliť snahou o lepšie pracovné prostredie. Najzelenšia administratívna budova na Slovensku sa nachádza v Košiciach. Je ňou EcoPoint Office Center, ktorý sa môže pýšiť certifikátom LEED Gold s najvyšším dosiahnutým skóre. Túto budovu postavili v roku 2014 a bola prvou zelenou budovou na východnom Slovensku. Tvoria ju tri šesťpodlažné budovy postavené z materiálov a technológií, ktoré znižujú prevádzkové náklady takmer o 30%. Kúrenie a chladenie tejto budovy zabezpečuje voda s hlbinnými vrtmi, ktoré sú umiestnené pod celou budovou, čo je technológia, ktorej využitie sa na Slovensku často nevidí.

Logistické centrum Lidl v Seredi

dji_0040

zdroj foto: pzsj.sk

Prísť ráno do práce a z donútenia si zajazdiť na elektromobile? Ty môžeš len snívať, no zamestnanci Logistického centra Lidl v Seredi to zažívajú pravidelne. Totižto, všetky manipulačné vozíky nachádzajúce sa v logistickom centre sú elektromobilmi – Elon Musk by bol hrdý. Okrem toho centrum zachytáva dažďovú vodu, na chladenie v komplexe sa využíva chladiaca zmes na prírodnej báze, v celom objekte sú nainštalované úsporné LED osvetlenie a zelené plochy sú veľké takmer ako štyri futbalové ihriská. Jednoducho, všetko, čo bolo možné spraviť, postaviť, skonštruovať ekologicky, také aj je a to zabezpečilo Logistickému centru Lidl najvyšší možný stupeň ekologickej certifikácie BREEAM Oustanding, ktorý vlastní len 14 budov na celom svete. Klobúk dole, Lidl sa nezdá.

Aupark Tower

building_2585_w800_h600

zdroj foto: kancelarie.sk

Administratívna budova Aupark Tower, domov Esetu a O2, je tiež jednou zo zelených budov. Postavil ju HB Reavis a tento rok sa jej podarilo získať certifikát BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), ktorý hodnotí lokalitu, energetické vlastnosti, dopravnú dostupnosť, vnútorné prostredie budovy, vodovodné systémy z hľadiska spotreby vody a spotreby elektrickej energie. A práve v týchto náročných kritériách Aupark Tower obstál. Štýlová presklená ekobudova, o jeden dôvod viac pridať sa k Eseťákom.

Polyfunkčný komplex Central

img_8019

zdroj foto: central.sk

Vedel si, že OC Central na Trnavskom mýte, do ktorého chodí nakupovať nejeden z nás, nie je len tak obyčajné nákupné centrum? Ono to vlastne ani nie je len nákupné centrum. Obchodný dom je súčasťou polyfunkčného komplexu, ktorý tvorí administratívna budova, nákupné centrum, hotel a medicínska časť. Komplex navrhol architekt Ivan Kubík a ako prvý polyfunkčný objekt na Slovensku získal certifikát LEED. Tri budovy, ktoré ho tvoria využívajú dažďovú vodu na zavlažovanie, väčšina ich použitého materiálu je lokálnej výroby, budovy nepoužívajú chladivá škodiace ozónovej vrstve, dokonca betón z pôvodných starých kúpeľov, na mieste ktorých dnes komplex stojí, bol po zbúraní recyklovaný. A to nehovoríme o tom skvelom zelenom parku na streche nákupného centra s rozlohou 6000m2, kde si po celom dni strávenom nakupovaním môžeš oddýchnuť na slniečku a čerstvom vzduchu.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá