Totálny bizár, Rusi hodnotia situáciu na Slovensku: Bláboly, treba to spláchnuť, vraví politológ

  • Ruská federácia hodnotila dodržiavanie ľudských práv v zahraničí
  • Je to, akoby Hitler známkoval dodržiavanie práv Židov, vraví politológ
  • Sú to bludy totalitného štátu
putin, slovensko
TASR/AP, Canva
  • Ruská federácia hodnotila dodržiavanie ľudských práv v zahraničí
  • Je to, akoby Hitler známkoval dodržiavanie práv Židov, vraví politológ
  • Sú to bludy totalitného štátu

„Predstavte si, že v roku 1943 začne nacistické Nemecko známkovať iné krajiny na základe toho, ako sa v nich dodržiavajú práva Židov. Predstavte si takú situáciu. Už funguje Osvienčim, pár miliónov Židov je už zabitých a Tretia ríša začína známkovať krajiny za dodržiavanie práv Židov.“

Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie v júni tohto roka uverejnilo správu na tému „Situácia v oblasti ľudských práv v niektorých krajinách“. A je to úplný výsmech, myslí si slovenský politológ ruského pôvodu Grigorij Mesežnikov. Absurdnosť situácie opísal úvodným citátom.

Rusi sa totiž zamerali na viaceré krajiny a spustili kritiku prístupu ich vlád k dodržiavaniu ľudských práv. Píšu o štátoch, ktoré považujú za nepriateľské akurát v čase, keď ich vojská okupujú cudzí zvrchovaný a suverénny štát, pričom zabíjajú jeho občanov. Za nepriateľský štát v tomto kontexte považujú aj Slovensko

Slovensko v očiach okupantov

Okrem mnohých iných krajín sa do ruskej správy dostalo aj Slovensko. Vyplýva z nej kritika Slovenského národného strediska pre ľudské práva, ktoré plne „nedodržiava Parížske princípy vytvárania a fungovania národných inštitúcií pre ľudské práva“, píše ruský rezort.

„Veď to je úplný výsmech. Teroristický režim, ktorý má podľa všetkého na svedomí desiatky tisíc životov len za posledný rok a pol, ktorý unáša deti, naozaj vedie agresívnu vojnu, likviduje celú krajinu a u seba doma zaviedol totalitné praktiky, ide teraz známkovať nejaké iné krajiny a monitorovať, ako zvládajú situáciu ohľadom ľudských práv?“ pýta sa Mesežnikov.

Rusi pri Slovensku píšu napríklad o diskriminácii rómskej menšiny, najmä počas pandémie Covid-19. Obuli sa aj do nedostatočného prístupu k rómskym deťom v školstve. Okrem toho hovoria o rasizme, neonacizme, extrémizme či slobode tlače na Slovensku. Spomínajú aj kotlebovcov, Jozefa Tisa či migráciu Ukrajincov na Slovensko.

Je to však aspoň trošku dôveryhodné?

Kto tu má čo hodnotiť?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: SIU, Twitter/Czech Ministry of Foreign Affairs

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá