Trpia ňou Michael Jordan, Jim Carrey aj Emma Watson. Diagnóza „výnimočných schopností“ je stále tabu

  • Ochorenie je rozšírenejšie ako si myslíš
  • Nemusí so sebou niesť len negatíva
  • Trpia ním desiatky osobností
Na snímke Michael Jordan, Jim Carrey a Emma Watson.
Ilustračné foto, Instagram/michael_jordann, jimcarrey__, emmawatson
  • Ochorenie je rozšírenejšie ako si myslíš
  • Nemusí so sebou niesť len negatíva
  • Trpia ním desiatky osobností

ADHD je skratka pre Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Je to neurovývojová porucha, ktorá postihuje deti aj dospelých a môže mať významný vplyv na rôzne aspekty tvojho života vrátane práce, školy, vzťahov a každodenného fungovania.

Ľudia, ktorí trpia na ADHD môžu mať problémy s pozornosťou, hyperaktivitou a impulzivitou. Tieto ťažkosti sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi. Ak trpíš touto chorobou, môže sa stať, že sa ti ťažko zameriava na úlohy, ľahko sa rozptýliš či si zábudlivý. Môžeš mať aj problém s organizáciou úloh alebo môžeš často strácať veci. Rovnako môžeš pôsobiť nepokojne, nadmerne veľa hovoriť či mať pocit neustálej potreby vykazovať nejakú činnosť.

Príznakom ochorenia môže byť aj to, že konáš bez rozmýšľania nad dôsledkami či máš problém vystáť rad v obchode, lebo si nedočkavý, alebo máš tendenciu robiť unáhlené rozhodnutia. Je dôležité poznamenať, že ADHD je komplexný stav a jeho príznaky sa môžu u jednotlivcov značne líšiť. Liečba zvyčajne zahŕňa kombináciu behaviorálnej terapie, liekov, vzdelávania a podpory.

Určite si však netušil, aké známe osobnosti touto chorobou trpia. S chorobou normálne žijú a hovorí za ne ich úspech.

Život s ADHD

Aj keď sa ti môže zdať, že život s ADHD môže byť komplikovaný, existujú spôsoby, ako s chorobou žiť plnohodnotný život. Kombinovať musíš liečbu, úpravu životného štýlu či svoje bežné fungovanie. Dôležité je, aby si sa o ADHD pravidelne vzdelával a bolo ti teda jasné, s čím sa potýkaš.

Dobré je tiež, aby si navštívil psychológa, psychiatra alebo iného odborníka, ktorý ti poradí, čo je v tvojom štádiu vhodné. Ak by prišlo až na liečbu liekmi, vždy to konzultuj v prvom rade so svojím doktorom. 

Na škodu nie je ani, keď si vytvoríš štruktúrovanú dennú rutinu. Môže ti pomôcť zostať organizovaný a efektívne si tak riadiť čas. Použi nástroje, ako sú kalendáre, plánovače, pripomienky a kontrolné zoznamy, aby si si uprednostnil úlohy a zachoval konzistentnosť. Väčšie úlohy alebo projekty si rozdeľ na menšie, lepšie zvládnuteľné kroky, aby si sa nemusel cítiť preťažený. Stanovenie dosiahnuteľných cieľov a zameranie sa na jednu úlohu naraz môže zlepšiť tvoju produktivitu a znížiť prokrastináciu.

Záleží aj na prostredí, v ktorom sa pohybuješ. Pomôcť ti môže aj to, že sa obklopíš podpornými jednotlivcami, ktorí rozumejú ADHD a môžu ti ponúknuť povzbudenie, pomoc a porozumenie. Zváž aj pripojenie k podporným skupinám alebo online komunitám a spoj sa s ostatnými, ktorí zdieľajú podobné skúsenosti. Tiež by si nemal zabúdať, že prospešné je aj pravidelné cvičenie, spánok, výživná strava či techniky zvládania stresu, ako sú všímavosť alebo relaxačné cvičenia. Tieto návyky môžu podporiť celkovú pohodu a pomôcť ti zvládnuť symptómy ADHD.

Ochorenie ako superschopnosť

Vedci z Pennsylvánskej univerzity nedávno zverejnili štúdiu o potenciálnych evolučných výhodách ADHD. Analyzovali údaje od 457 dospelých, ktorí hrali online hru na hľadanie čučoriedok, ktorej cieľom bolo nazbierať čo najviac bobúľ v priebehu ôsmich minút. Hráči si mohli vybrať, či budú pokračovať v zbieraní bobúľ z kríkov na ich pôvodnom mieste, alebo sa presunú na nové políčko.

Spolu s hrou sa subjekty zúčastnili aj prieskumu, ktorý mal posúdiť, či majú príznaky ADHD. Neurčovali úplnú alebo formálnu diagnózu, ale sústreďovali sa na črty, ako sú ťažkosti so sústredením. Keď vedci porovnali výsledky prieskumu so štatistikami hry, zistili, že ľudia s príznakmi ADHD hrali efektívnejšie ako ich rovesníci. S väčšou pravdepodobnosťou sa presunuli k inému kríku a nazbierali v priemere 602 bobúľ v porovnaní s 521, ktoré nazbierali ostatní.

Nie je to prvý výskum, ktorý naznačuje, že vlastnosti ADHD a iné typy neurodiverzity sa mohli vyvinúť, aby pomohli našim predkom prežiť. Iné štúdie skúmali rozdiely v tom, ako ľudia s ADHD vyhľadávajú informácie alebo predmety, a zistili, že trávime viac času vo fáze „skúmania“ pri hľadaní potravy oproti fáze „vykorisťovania“. Dokonca prebieha výskum, ktorý naznačuje, že deti s ADHD sú menej náchylné na vrodenú zaujatosť.

V roku 2008 vedci zistili, že členovia kočovnej skupiny v Keni, ktorí mali génové mutácie spojené s ADHD, boli v lepšom zdravotnom stave, ako je priemer. Existuje myšlienka známa ako hypotéza lovca verzus farmára, ktorá pokrýva tento fenomén. Myšlienka je, že hyperfocus spojený s ADHD bol skutočne užitočnou vlastnosťou, keď ľudia trávili dni lovom a hľadaním potravy, píše portál Popular Science.

Web tiež uvádza, že jedna štúdia z roku 1998 zistila, že dospelí s ADHD, ktorí to o sebe sami uviedli, boli schopnejší odložiť jedenie, spánok a iné osobné potreby, aby sa mohli sústrediť na úlohu, ktorá mala termín na poslednú chvíľu.

Úspešní športovci

Ako sme už spomínali vyššie, s chorobou bojujú aj svetoznáme osobnosti. Jedným z nich je aj bývalý americký plavec Michael Phelps. Je držiteľom rekordu v počte získaných olympijských medailí ktorýmkoľvek športovcom vo veku 28 rokov, konkrétne ich má 36. Bol prvým americkým plavcom, ktorý získal miesto v piatich olympijských tímoch a do histórie sa zapísal aj ako najstarší individuálny zlatý medailista v histórii olympijského plávania vo veku 28 rokov.

Phelpsovi diagnostikovali ADHD v šiestej triede. Počas vyučovania nemohol obsedieť bez toho, aby sa ošíval, po škole dokázal plávať v bazéne aj tri hodiny. Vo veku 10 rokov bol Phelps celonárodným plavcom. V 11 rokoch sa stretol so známym plaveckým trénerom Bobom Bowmanom. Bowman bol zastrašujúcou autoritou a nebál sa prinútiť Phelpsa cvičiť vyčerpávajúce cvičenia. Videl v ňom víťazný potenciál.

„Bob veľmi úprimne hovoril o mojom talente, postoji, nekonzistentnom sústredení a chvíľach ľahostajnosti a odhodlania v súbojoch. Povedal tiež, že som mal potenciál, ktorý iné deti nemali,“ spomína bývalý plavec.

Celosvetovo úspešným sa stal aj Michael Jordan, basketbalista, ktorého netreba zvlášť predstavovať. Je všeobecne považovaný za najlepšieho hráča všetkých čias. V detstve mu diagnostikovali ADHD a povedal, že táto porucha mu sťažuje sústrediť sa na školské povinnosti. Informoval o tom portál Coordi Kids. Povedal však tiež, že jeho ADHD mu pomohlo sústrediť sa na basketbalové ihrisko a že svoju hyperaktivitu využil vo svoj prospech pri svojich výkonoch.

Excelovali v gastre, modelingu aj biznise

Jeden z najznámejších britských šéfkuchárov Jamie Oliver bol tiež ako dieťa diagnostikovaný s ADHD, píše web Jamworks. Impulzivita je prevládajúcim príznakom ADHD, ale Oliver používa varenie a pečenie ako skvelý spôsob, ako experimentovať s touto stránkou ochorenia. Otvorene diskutuje o svojich vášňach okolo dôležitosti zdravého stravovania a výživy a verí, že to môže hrať kľúčovú úlohu pri zvládaní symptómov ADHD a správania spojeného s týmto stavom.

Na poli modelingu sa podarilo zase presadiť Care Delevingne. Modelka a herečka úprimne hovorí o tom, že v tínedžerskom veku bojovala s diagnózou ADHD. V roku 2017 to bližšie popísala. „To, čo sa nás všetkých najviac dotýka, sú temnejšie časy, traumatizujúce časy. To sú niektoré z vecí, ktoré si pamätám najviac. Neviem, ako vyjadriť svoje emócie. Veľmi som sa hanbila za to, ako som sa cítila. Mala som veľmi privilegovanú výchovu. Mala som ale veľké šťastie a chodila som do úžasnej školy,“ cituje Delevingne Cosmopolitan. Tvrdí tiež, že sa bála o tom niekomu povedať a cítila sa vinná aj keď vedela, že za to nemôže.

Ten, o kom si to určite netušil, je Bill Gates. Informáciu priniesol portál Thrive. Spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft a jeden z najvplyvnejších svetových filantropov, ktorému bol tento stav diagnostikovaný, často hovoril o tom, ako to ovplyvnilo jeho život, v ranom vzdelávaní aj v profesionálnej kariére. Napriek tomu, že čelil problémom s pozornosťou a hyperaktivitou, Gates využil tieto vlastnosti, aby podporil svoju vášeň pre technológie a inovácie.

Jeho cesta je obzvlášť inšpirujúca, pretože ukazuje, že ADHD nebráni úspechu. Skôr ti môže poskytnúť jedinečnú perspektívu a pohon. Gatesova schopnosť intenzívne sa sústrediť na predmety, ktoré ho zaujímajú, čo je črta často spájaná s ADHD, zohrala významnú úlohu v jeho prelomovej práci v oblasti technológií.

Herci aj speváci

Medzi populárne osobnosti, ktoré ADHD trpia, patrí aj Jim Carrey. Úlohy, ktoré vo filmoch stvárňuje, sú podľa ADHD online, dospelými verziami triedneho klauna z jeho školských čias, keď mal problémy v škole kvôli ADHD. Ale až keď dosiahol dospelosť a dosiahol celosvetovú slávu, pochopil, že má problémy s duševným zdravím. Dnes Carrey úprimne hovorí o ADHD aj o svojej klinickej depresii. Jeho umelecké nadanie – ako herca aj karikaturistu – mu pomohlo vyrovnať sa s celoživotnými príznakmi.

Školské roky boli pre Ryana Goslinga ťažké, tiež totiž trpel týmto ochorením. Filmová hviezda pre Entertainment Weekly povedala: „Necítil som sa veľmi múdro. V škole ma stále nechali prejsť, aj keď som nevedel robiť veci, ktoré som mal vedieť robiť. Nevedel som čítať… nedokázal som absorbovať žiadne informácie, takže som robil problémy,“ cituje ho ADHD online.

Potom, čo si vzal nože do školy a hodil ich po spolužiakoch, bol Gosling suspendovaný a podstúpil psychologický posudok na ADHD. Nikdy nebol oficiálne diagnostikovaný, podľa rozhovoru, ktorý urobil pre London Evening Standard v roku 2016, ani nedostal lieky na zvládnutie symptómov.

Chorobou trpia z hereckých osobností aj Channing Tatum, Zooey Deschanel, Woody Harrelson či Will Smith.

ADHD sa však nevyhlo ani spevákom. Podľa portálu Thrive Justin Timberlake v rozhovore z roku 2008 uznávaný spevák prezradil, že má ADHD aj OCD. Napriek tomu našiel účinné spôsoby, ako zvládnuť svoje symptómy, viesť úspešný a plnohodnotný život. Ocenený bol viacerými soškami Grammy aj Emmy.

Desiatky známych

Chorobou trpia skutočne desiatky osobností, o ktorých si to možno ani len netušil. ADHD nie je žiadna novinka. ADHD online píše, že ochorením trpelo aj veľa historických postáv, ktoré písali naše dejiny. Napríklad vynálezca Alexander Graham Bell či spisovateľ Jules Verne.

Ďalšie osobnosti s ADHD:

  1. Michael Phelps
  2. Justin Timberlake
  3. Will Smith
  4. Will.I.Am
  5. Woody Harrelson
  6. Paris Hilton
  7. Michelle Rodrigues
  8. Britney Spears
  9. Kurt Cobain
  10. Tom Cruise
  11. Michael Jordan
  12. Magic Johnson
  13. Liv Tyler
  14. Pablo Picasso
  15. Bill Gates
  16. Walt Disney
  17. Albert Einstein
  18. Benjamin Franklin
  19. Richard Branson
  20. John Lennon
  21. Elvis Presley
  22. Emma Watson
  23. Cameron Diaz
  24. Megan Fox
  25. Stevie Wonder

Zdroj: MentalUp

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: ChatGPT, Biography, Understood, The Royal Society, Scientific reports, Harvard University, Popular Science, Coordi Kids, Jamworks, Cosmopolitan, Thrive, ADHD online, MentalUP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá