Turecký študent žiadal políciu o pomoc. Jediné, čoho sa dočkal, bol „vyhadzov“ zo Slovenska

  • Univerzita z Trnavy ani cudzinecká polícia nepomohli výmennému študentovi
  • Turek musel Slovensko opustiť
Cudzinecká polícia v Trnave
Ilustračný obrázok, Ministerstvo vnútra SR, SIU
  • Univerzita z Trnavy ani cudzinecká polícia nepomohli výmennému študentovi
  • Turek musel Slovensko opustiť

Študijný pobyt výmenného študenta Furkana prebiehal v poriadku až do dňa, keď sa objavil na cudzineckej polícii. Ako informuje portál The Slovak Spectator, po tejto návšteve mu bolo povedané, že musí opustiť krajinu, aj keď nič zlé neurobil.

Žiadosť o dlhší pobyt

Turecký študent pricestoval s národným vízom do Trnavy minulý rok v septembri. Na Univerzite sv. Cyrila a Metoda (UCM) strávil 20-ročný študent zimný semester štúdiom medzinárodných vzťahov.

Ani nie po dvoch mesiacoch svojho študijného pobytu sa rozhodol, že si svoj pobyt v Trnave predĺži na celý akademický rok. „Chcel som zostať so svojimi kamarátmi z programu Erasmus, ktorí pokračujú v štúdiu v Trnave, a dokončiť tam tretí ročník,“ uviedol pre The Slovak Spectator.

Žiadal o národné vízum, ktoré sa udeľuje na pobyt dlhší ako tri mesiace, najviac však jeden rok. Na základe dvojstranového nariadenia vlády č. 173 o stratégii internacionalizácie vysokého školstva z 8. decembra 2021 majú právo na tento typ víza medzinárodní študenti, výskumníci a lektori z z vybraných výmenných programov od januára 2022. 

Uchádzači o toto vízum musia však splniť všetky náležitosti. „Je to flexibilnejší a rýchlejší spôsob legalizácie ich pobytu,“ uviedol šéf cudzineckej polície Branislav Červenka. „O vízum požiadajú v utorok a doslova ho dostanú nasledujúci štvrtok,“ ozrejmil.

Zjednodušený proces

Cudzinci sa objednávajú na návštevu cudzineckej polície prostredníctvom elektronického rezervačného systému. Práve tam sa uvádza zoznam termínov podávania žiadostí o národné vízum, a to zvlášť na každej pobočke. Tieto dátumy ale vždy pripadajú na utorok a štvrtok.

Krátko po tom, ako vláda schválila zmenu, ktorú navrhla cudzinecká polícia, dostala každá vysoká škola na Slovensku informáciu o možnosti výmenných študentov a lektorov z tretích krajín požiadať o národné víza namiesto prechodného pobytu. Tiež získali informácie o tom, ako následne postupovať.

Celý tento proces umožňuje tejto skupine cudzincov vyhnúť sa často zaťažujúcej byrokracii spojenej so žiadosťami o prechodný pobyt a dlhému týždňovému čakaniu. To je zvyčajne potrebné aj na získanie stretnutia na cudzineckej polícii.

Ľudia na oddelení cudzineckej polície
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Tento študent však zažil presný opak stanoveného cieľa spomínanej vyhlášky a zákona o pobyte cudzincov. „Keď som prišiel na cudzineckú políciu v Trnave, povedali mi, že nemôžem požiadať o (národné) vízum,“ uviedol Furkan.

Namiesto toho mu cudzinecká polícia odporučila, aby požiadal o prechodný pobyt. Jeho žiadosť bola zamietnutá, navštívil políciu niekoľkokrát, kým mu povedali, aby Slovensko opustil. Počas jeho návštev ho sprevádzali aj po slovensky hovoriaci známi, pretože po slovensky nevie.

„Bohužiaľ, nemohol som komunikovať s políciou. Potrebujete, aby s vami išiel niekto, kto hovorí po slovensky,“ povedal.

Odchod zo Slovenska

Výmenní študenti už dlhodobo kritizujú cudzineckú políciu za nedostatočnú znalosť cudzích jazykov. Oddelenie cudzineckej polície v Trnave ale uviedlo, že na každej zmene je aj anglicky hovoriaci policajt.

Na e-maily, ktoré im cudzinci posielajú, odpovedajú však iba v slovenčine, pričom dodávajú, že študenti môžu na porozumenie využiť Google Translate a iné nástroje.

Na trnavskej pobočke študenta sprevádzala aj univerzitná koordinátorka zodpovedná za prichádzajúcich výmenných študentov. „Vždy sa mi snažila pomôcť,“ uviedol. 

Policajt im však povedal, že požiadať o národné vízum nemôže, a tak konal podľa jeho pokynov. Rozhodol sa požiadať o prechodný pobyt, na ktorý si musel dohodnúť ďalšie stretnutie a podať štvorstranovú žiadosť a ďalšie množstvo dokumentov.

Náčelník cudzineckej polície nerozumie, prečo odporučil policajt študentovi takýto postup. „V tomto prípade nemalo zmysel žiadať o prechodný pobyt,“ uviedol. 

Na políciu so študentom išiel aj Filip, študent na UCM, ktorý sa mu snažil pomôcť, ale márne. „Mal by sa vrátiť do Turecka a vrátiť sa, keď bude mať vydané vízum,“ povedal, citujúc policajta, ktorý sa s nimi stretol.

Odišiel zo Slovenska koncom februára 2023, o nové národné vízum mohol študent požiadať aj po 14. februári, no nikto mu nič na polícii nepovedal, ani na univerzite.

Zdroje: The Slovak Spectator, Ministerstvo školstva SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá