Tvoja chladnička sa bude hanbiť. Prekvapí ťa, ktoré potraviny do nej podľa vedcov nepatria

  • Množstvo ľudí skladuje potraviny nesprávne
  • Do chladničky strkajú tie, ktoré tam nepatria
  • Dochádza tak k plytvaniu potravinami
kečup, horčica
Unsplash/Darrien, Staton/BBiDDac
  • Množstvo ľudí skladuje potraviny nesprávne
  • Do chladničky strkajú tie, ktoré tam nepatria
  • Dochádza tak k plytvaniu potravinami

Chladničky patria k vymoženostiam, ktoré nám umožňujú predĺžiť životnosť jedla, a tým aj prispievajú k pestrosti nášho jedálneho lístka. Mnohokrát sa však stane, že chladnička je preplnená potravinami, ktoré tam skutočnosti nemusia byť, a to ani po otvorení.

Ľudia preto môžu prehliadnuť potraviny, ktoré tam patria a treba ich skonzumovať prioritne. Iné potraviny, ktoré, naopak, do chladničky patria, tam nevkladáme.

S takýmto plytvaním chcú skoncovať neziskové organizácie, venujúce sa plytvaniu jedlom. Organizácia Love Food Hate Waste priniesla na svojej webovej stránke zoznam potravinárskych výrobkov od A po Z, kde sa uvádza aj zoznam tých najlepších pre skladovanie.

„Uskladnenie na správnom mieste udrží potraviny dlhšie čerstvé – a ušetrí vám to peniaze,“ povedala pre Jerusalem Post Helen Whiteová, ktorá pôsobí ako konzultantka spoločnosti Love Food Hate Waste. „Ak necháte chlieb v chladničke, rýchlejšie zatuchne. Mal by byť v skrini alebo chlebníku. Ak necháte jablká v miske s ovocím, rýchlejšie sa stanú múčnymi. Uchovávajte jablká v chladničke. Budete prekvapení, ako dlho tam vydržia,“ dodala.

Väčšina ovocia a zeleniny do chladničky patrí 

Love Food Hate Waste uvádza, že vajcia je najlepšie skladovať v chladničke. The Telegraph vysvetľuje, že sa tak dokáže predĺžiť ich životnosť o dva týždne až mesiace.

Potraviny ako syry, jogurty, majonéza a smotana, samozrejme, tiež patria do chladničky.

Väčšina ovocia tiež patrí do chladničky. Výnimkou sú banány, avokádo a vodný melón. Dôvodom, prečo banány nepatria do chladničky, je produkcia plynu etylénu – hormón, ktorý urýchľuje proces dozrievania. Namiesto sviežeho ovocia sa tak z banána stane hnilobne vyzerajúca čiernota.

Avokádo zas potrebuje čas na to, aby dozrelo, keďže pri kúpe v obchode je väčšinou stále tvrdé.

Celý červený melón sa nikdy nemá skladovať v chladničke, pokiaľ ho rovnakým spôsobom predtým neskladovali v obchode. Vedci odhalili, že chladenie celých melónov spôsobuje stratu antioxidantov, ktorá nebola pozorovaná u melónov ponechaných pri izbovej teplote.

Nezisková organizácia odporúča oddeliť ovocie, ktoré produkuje etylén, od toho, čo je naň, naopak, citlivé.

žena otvára chladničku
zdroj: Freepik/zinkevych

Zelenina tiež ostane dlhšie čerstvá, ak sa uloží do chladničky. I tu však exitujú výnimky. The Telegraph pripomína, že zemiaky nepatria do chladničky, pretože chlad mení škrob na cukry. Ideálne je ich skladovanie v tmavej miestnosti o teplote o 8 – 10 °C. To isté platí aj pre cibuľu.

Do chladničky nepatrí ani cesnak. Tasting Table pripomína, že existuje viacero vedeckých štúdií, ktoré zistili, že skladovanie cesnaku v chladničke môže spôsobiť klíčenie dvakrát rýchlejšie ako cesnak skladovaný pri izbovej teplote.

Paradajky sa tiež neodporúča skladovať v chladničke, pretože to mení ich štruktúru a chuť. To je aj prípad šalátovej uhorky, ktorá zle znáša vlhko chladničky a môže sa zmeniť na mäkkú, hnijúcu vec.

Džemy, ktoré zavárali ešte naše staré mamy, by zvládli pobyt po otvorení aj bez chladničky. Moderné džemy sú ale náchylnejšie na pleseň. Preto je potrebné skladovať ich v chladničke.

Med, kečup a ani uhorky do chladničky nepatria 

Med do chladničky nepatrí. Sám o sebe má veľkú kyslosť, čo odpudzuje množstvo patogénov. Aj bez chladničky má prakticky neobmedzenú trvanlivosť. Skladovať sa má hlavne tak, aby nebol vystavený slnečnému žiareniu. Chlad môže urýchliť jeho kryštalizovanie.

Veľmi rozporuplné je tvrdenie, že kečup do chladničky tiež nepatrí. „Nielenže obsahuje ocot, ale paradajky sú prirodzene kyslé, čo pomáha uchovávať produkt v podmienkach okolia (izbovej teploty),“ uvádza Which.

Manažérka spoločnosti Heinz Nicole Kulwickiová pre Jerusulem Post ale povedala, že výrobok nepotrebuje chladenie, dokiaľ sa neotvorí. „Jeho stabilitu po otvorení však môžu ovplyvniť podmienky skladovania. Odporúčame ho po otvorení uchovávať v chlade, aby bola zachovaná najlepšia kvalita produktu,“ vysvetlila.

kečup
zdroj: Unsplash/@attpedro

Mnohých prekvapí, že ani zavárané uhorky nie je potrebné skladovať v chladničke. Uhorky obsahujú konzervačné látky vrátane octu. Problémom môžu byť nečistoty na noži alebo omrvinky z pečiva, preto sa treba uistiť, že nôž na uhorky je vždy čistý.

„Nakladané uhorky pôvodne vznikli ako spôsob uchovávania čerstvého ovocia a zeleniny, takže zo svojej podstaty sú v poriadku aj mimo chladničky,“ uvádza registrovaná dietologička Sarah Schenker pre Which.

Do chladničky nepatrí ani sójová omáčka, olivový olej, ocot či worcesterská omáčka.

Horčica sa môže, ale nemusí skladovať v chladničke, keďže obsahuje ocot, a teda konzervant.

Zdroje: Jerusalem Post, The Telegraph, Tasting Table, Which

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá