Týmto prírodným kúpaliskám sa radšej vyhni: Hygienici upozornili na viacero faktorov

  • Leto je v plnom prúde
  • Patrí k nemu poriadne osvieženie sa
  • Nie v každej vodnej nádrži je to však bezpečné
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Leto je v plnom prúde
  • Patrí k nemu poriadne osvieženie sa
  • Nie v každej vodnej nádrži je to však bezpečné

Leto je časom kúpania a mnohých Slovákov to láka k vode, nie každé kúpaliská a vodné plochy majú vyhovujúcu kvalitu vody. Povolenie na prevádzku malo ku koncu 32. týždňa 161 umelých kúpalísk.

Vyhovujúca kvalita vody na kúpanie bola tiež na 11 prírodných kúpaliskách a 63 prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. V aktualizačnej správe o stave prírodných a umelých kúpalísk o tom informovali z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, informuje TASR.

V týchto vodných nádržiach sa nekúp, hygienici to neodporúčajú

Kúpanie sa pre prekročenia medznej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov neodporúča vo vodnej nádrži Stará Myjava, vodnej nádrži Brezová pod Bradlom a Laborec Humenné. Rovnaké odporúčanie platí aj pre vodnú plochu Gazárka Šaštín-Stráže.

Kúpanie tiež nie je možné vo vodnej nádrži Ružiná z dôvodu jej napúšťania a vodnej nádrži Trenčín – Opatová z dôvodu vypustenia vody z nádrže.

Voda na vodnej nádrži Ružín je výrazne znečistená a nie je vhodná na kúpanie a rekreačné aktivity v dôsledku intenzívnych zrážok a výrazného vzostupu vodných hladín prítokov Hnilca a Hornádu spojeného so zachytením veľkého množstva odpadu a prírodného znečistenia nornými stenami.

kúpanie v jazere
zdroj: Ilustračné foto: TASR

Zníženú priehľadnosť pri kontrolách zistili na jazere Krpáčovo, Nová Baňa – Tajch a na Lipovine – Bátovce. „Na lokalitách Lipovina – Bátovce, Nová Baňa – Tajch, Malé Leváre a Ivanka pri Dunaji nebola dodržaná odporúčaná hodnota pre ukazovateľ farba, v lokalitách Čunovo a Kuchajda bol zaznamenaný zvýšený fosfor,“ ozrejmil ÚVZ.

Všetky tri ukazovatele patria podľa hygienikov medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a voda je vhodná na kúpanie.

Znečistené Chorvátsko

Ako sme ťa informovali, problémy s kvalitou vody sa netýkajú len Slovenska. Napríklad v júni sa vyskytli aj v obľúbených destináciách v Chorvátsku. Miestne autority museli uzavrieť až tri pláže neďaleko obľúbených chorvátskych ostrovov ako Krk či Pag.

Na pobreží Jadranského mora sa uskutočňujú pravidelné cykly testovania kvality vody. V oblasti mesta Novi Vinodolski sa 1. júna konal druhý z týchto cyklov a miestny inštitút pre verejné zdravie začal biť na poplach.

V testovaných vodách sa nad povolenými limitmi vyskytujú baktérie zvané enterokoky spôsobujúce infekciu močových ciest. Taktiež tu odhalili baktériu Escherichia coli, ktorá môže človeku navodiť množstvo tráviacich ochorení.

Okrem toho sa však na známych pobrežiach objavili fekálie a ďalší odpad. Hygienici museli následne zatvoriť pláže Zagori-západ, Zagori-východ a Bribirska.

Za znečistenie vody môžu silné dažde. S tým súvisí aj vypúšťanie fekálnych odpadových vôd do mora, ku ktorému došlo v dôsledku nefunkčnosti kanalizácie. Spoločnosť zodpovedajúca za kanalizáciu však taktiež ukazuje prstom na silné dažde. Tvrdí, že po silnom lejaku sa v kanalizácii usadil štrk či iné materiály.

Potrubie sa upchalo a spoločnosť tak musela využiť núdzové vypúšťanie. Spoločnosť tvrdí, že okamžite reagovala na výzvy autorít a more vyčistila.

„Potom sme zistili, že príčinou problému je upchatie jednej vetvy potrubia, teda zaplnenie kolektora rôznymi materiálmi v dôsledku silných zrážok. Problém sme napravili, čo ukazujú aj výsledky testu kvality mora z minulého piatku, podľa ktorého je more opäť vynikajúcej kvality,“ uviedol Igor Uremović, člen predstavenstva firmy VIO.

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá