Ukázalo sa, že myši nie sú len predmetom experimentov. V ich mozgu sa deje viac, ako sme si doteraz mysleli (ŠTÚDIA)

  • Štúdia ukazuje, že hlodavce vedia robiť vlastné experimenty
  • Môžu sa náročky mýliť
  • Vedia si tvoriť vlastné hypotézy
Na snímke laboratórna myš a vedkyňa v laboratóriu.
Ilustračné foto Freepik, Freepik/DC Studio
  • Štúdia ukazuje, že hlodavce vedia robiť vlastné experimenty
  • Môžu sa náročky mýliť
  • Vedia si tvoriť vlastné hypotézy

Vďaka malému hlodavcovi sa podarilo výskumníkom získať mnohé veci, ktoré posunuli vedu dopredu míľovými krokmi. Je všeobecne známe, že myš vieš trénovať na vykonávanie jednoduchých úloh výmenou za odmenu.

Ak podplatíš hladnú myš kúskom jedla alebo smädnú myš kvapkou vody, dokáže sa orientovať v priestore či presúvať predmety. Nová štúdia ale ukazuje, že nie vždy sa hlodavec zachová tak, ako by si mohol očakávať.

Výskum, ktorý publikoval časopis Current Biology naznačuje, že sa toho v malom mozočku deje viac, ako si myslíš. Myši môžu pochopiť pravidlá úlohy a stále sa odchyľujú vo svojom správaní.

Netradičné správanie

Drobné tvory výskumníkov poriadne potrápili. Podarilo sa im zistiť, že myši potenciálne testujú svoje vlastné hypotézy a pokúšajú sa dozvedieť viac o svojom okolí. Zdá sa, že rozhodnutia, ktoré myši robia počas behaviorálnych testov, sú komplikovanejšie ako len základné voľby pri hľadaní odmeny.

Počas ľudských pokusov v laboratóriu môžu myši neustále skúmať a znovu testovať pravidlá svojho prostredia a vykonávať svoje vlastné malé experimenty.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Pupular Science, Hub, Current Biology, Nature Communications

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá