Univerzitám chýbajú na internátoch aj stovky miest pre študentov, ako tento problém riešia?

  • Nový akademický rok je už snáď na všetkých univerzitách zahájený
  • Tí, ktorý si nezvolili za štúdium akademickú pôdu vo svojej blízkosti potrápilo hľadanie bývania
  • Univerzitám chýbajú voľné miesta na internátoch, za podnájom si však študenti výrazne priplatia
pexels-photo-1454360
Pexels
  • Nový akademický rok je už snáď na všetkých univerzitách zahájený
  • Tí, ktorý si nezvolili za štúdium akademickú pôdu vo svojej blízkosti potrápilo hľadanie bývania
  • Univerzitám chýbajú voľné miesta na internátoch, za podnájom si však študenti výrazne priplatia

Oslovili sme sedem slovenských univerzít z rôznych kútov krajiny. Zaujímalo nás, koľko študentov tento rok žiadalo o ubytovanie v ich študentských domovoch, koľkí aj ubytovanie reálne získali, resp. aká je kapacita týchto zariadení (viď. infografika) a aj to, či študentom, ktorým sa nepodarí v ich zariadeniach ubytovanie získať, je škola ochotná pomôcť a ako.

Z oslovených univerzít sa nám spätnú väzbu nepodarilo získať od Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Žilinskej univerzity v Žiline.

Vlastný prenájom = vyššie náklady

Každému je snáď jasné, že náklady na bývanie v prípade, že sa nedostanete na internát sú podstatne vyššie. Preto sme sa pozreli na ceny, na ktoré sa musia študenti pripraviť.

Snáď najznámejším je pre študentov v rámci Univerzity Komenského pravdepodobne ubytovanie na Mlynoch či Družbe, kde sa ceny za izbu, resp. lôžko, pohybovali podľa dostupného cenníka z roku 2017 od 47 eur (3-lôžková izba v starom bloku so sociálnym zariadením pred rekonštrukciou), po 113 eur (za 1-lôžkovú izbu v zrekonštruovanej časti ubytovacieho zariadenia). Keď sme hľadali ubytovanie na portáloch ako spinkaj.sk alebo spolubyvanie.sk, ktoré študenti na hľadanie bývania počas akademického roka využívajú pomerne často (samozrejme fungujú aj sociálne siete a známi) ceny pre jedného začínali na 120 eurách a podľa lokality dokázali vystúpiť aj na 300 eur za mesiac pre jednu osobu.

Nitra je na tom o niečo lepšie. Podľa webu univerzity sa tu ubytovacie poplatky pohybujú na úrovni 59 eur – 66 eur za lôžko. Pri prenájmoch podľa už spomínaných portálov sa však ceny zodvihnú na 80 – 320 eur mesačne.

Ubytovanie v Študentskom domove a jedálni Miloša Uhra pre študentov Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave na akademický rok 2018/2019 sa cenovo pohybuje približne na sume 50 eur za mesiac. Podľa portálov s ponukami študentského prenájmu je to v priemere 130 eur.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach ponúka ubytovanie s cenami 47 eur za lôžko v trojlôžkovej izbe až 123 eur pre osobu za mesiac. Je tu však aj možnosť samostatnej izby v bunke za 232 eur na mesiac, a to už je suma porovnateľná s lepším podnájmom.

Posledná z univerzít, Prešovská univerzita, ponúka svojim študentom ubytovanie za približne 50 eur v závislosti od izby, za posteľ v prenajatej izbe študenti v Prešove v priemere zaplatia 160 eur za mesiac.

Univerzita Komenského, Bratislava

Univerzita Komenského sa k našej otázke, ako rieši situáciu, keď sa o ubytovanie hlási viac študentov, než je možné ubytovať nevyjadrila, riaditeľ Centra informačných technológií UK Mgr. Peter Kopáč priznal, že kapacita ubytovania je viac ako 10 000 lôžok, nie všetky sú však použiteľné pre ubytovanie študentov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Veroniká Zaykovskaya (@zaykovskaya.v),

Univerzita Konštantína filozofa v Nitre

UKF v Nitre nedokázala poskytnúť ubytovanie až 825 žiadateľom, no situáciu chce riešiť. Peter Hrobár, riaditeľ ŠD UKF v Nitre pre Startitup povedal: Našou ambíciou je sprevádzkovať Študentský domov Brezový háj, ktorý je v súčasnosti v rekonštrukcii (1. etapa). Očakávaná kapacita tohto ŠD je 360 ubytovacích miest. Internát je v 2. etape potrebné kompletne zmodernizovať, aby vyhovoval náročným požiadavkám z pohľadu hygieny, ale aj súčasného študenta. Odhadovaná suma na rekonštrukčné práce v 2. etape, ktorá vychádza z projektovej dokumentácie je 6 122 338,88 Eur s DPH.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ИРИНА 🍉 СКФУ 🏛️ Ставрополь (@gorkaya_irina),

Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave

UCM v Trnave tento rok neakceptovala 61 zo žiadostí o ubytovanie, ktoré dostala a hoci kapacity jej vlastných študentských domov sú omnoho nižšie, než celkový počet žiadateľov, vďaka zmluvným partnerom dokáže ubytovať väčšinu. Okrem štyroch ponúkaných miest v Trnave disponuje aj ubytovacím zariadením v Piešťanoch. Strategickým zámerom  Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave je v najbližšom období rozšíriť a skvalitniť ubytovacie kapacity v centrálnom Študentskom domove na Nám. J. Herdu 2, t.j. navýšiť kapacity študentského domova o 100 miest v tejto budove,“ hovorí PhDr. Michal Lukáč, PhD., prorektor pre vzdelávanie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Silvia Banárová (@silwus),

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

V prípade, že počet žiadateľov o ubytovanie na UPJŠ v Košiciach presahuje možnosti ubytovacích zariadení univerzity, podľa hovorkyne Lindy Babušík Adamčíkovej je škola aktívna v pomoci študentom. Jednou z alternatív, ktorú ponúka, sú ubytovacie kapacity u svojich zmluvných partnerov. Viac nám neprezradili.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Michele Testi (@michele.testi),

Prešovská univerzita

Študentské domovy Prešovskej univerzity v Prešove (PU) tvorí komplex štyroch objektov s celkovou kapacitou o niečo nižšou, než je počet žiadateľov o ubytovanie. Aj táto univerzita sa však snaží vyhovieť vysokému dopytu a podľa hovorkyne, Anny Polačkovej intenzívne hľadá nové ubytovacie možnosti pre študentov a za týmto účelom zároveň rozbehla sériu rokovaní s viacerými partnermi.

Po rokovaniach medzi univerzitou, Prešovským samosprávnym krajom a Spojenou školou Sabinov sa nám podarilo získať dodatočné kapacity aj v blízkom Sabinove. Mesto a internát majú veľmi dobrú dostupnosť do Prešova, využívajúc vlakové či autobusové spojenie, študenti sú v centre mesta do 15 min., čo je niekedy kratšie ako cestovanie z jedného konca Prešova na druhý počas dopravnej špičky. O tento internát prejavilo záujem už niekoľko desiatok študentov,“ hovorí Polačková. Okrem toho univerzita rokuje aj s viacerými súkromnými investormi za účelom výstavby nového internátu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Prešovská univerzita v Prešove (@presovskauniverzita),

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech