Upadne klasický komiks do zabudnutia?

  • Je to tu. Ešte aj v tak kultovej záležitosti, akou sú komiksy, sa dejú veľké veci. A nielen na papieri. Ako by mohol komiks čitateľa vtiahnuť ešte viac do deja? Madefire vám ukáže. Dave Gibbons to vidí takto: „Tvoríme novú gramatiku pre stále sa rozvíjajúce médium.“
image_1401488965.jpeg
  • Je to tu. Ešte aj v tak kultovej záležitosti, akou sú komiksy, sa dejú veľké veci. A nielen na papieri. Ako by mohol komiks čitateľa vtiahnuť ešte viac do deja? Madefire vám ukáže. Dave Gibbons to vidí takto: „Tvoríme novú gramatiku pre stále sa rozvíjajúce médium.“

 

Skrátene, zakladateľmi spoločnosti Madefire sú Ben Wolstenholme a Eugen Walden. Teda, je tu ešte tretí, no ten si zaslúži samostatnú vetu. Spoluzakladateľ Liam Sharp je ilustrátor hrdinov, ktorí chytili za srdce každého komiksového maniaka aj nemaniaka. Pre predstavu sú to také ako X-Meni, Spider Man, Superman, Hulk či Batman. Keď nepoznáte ani jedno, niečo nie je v poriadku, však? Najmä v súčasnej  zlatej ére marvelovských filmov.

 

 

Z komiksu sa vďaka Madefire oficiálne stáva interaktívne médium. Čitateľ si zvuky, detaily a prepojenia obrázkov doteraz vytváral len svojou fantáziou. Aj to má samozrejme svoje čaro. No teraz tieto zvuky a pohyby dotvárajúce príbeh môže reálne počuť a vidieť. Stupňovanie napätia je tak ešte intenzívnejšie. Čím viac zmyslov do vnímania zapájame, tým je emócia z deja pôsobivejšia. 

Okrem zvukov a efektov pribudla aj gamifikácia. Pri narábaní so zariadením – iPhone alebo tablet, sa mení perspektíva, z ktorej obrázok vidno. Žeby náčrt budúcej 3D podoby? V deji sa posúvate rôznym smerom tým, že manipulujete s obrazom na displeji. Už to nie je len čítanie v smere zľava doprava. Občas si kliknete aj na nejaký ten predmet, a to len potom uvidíte tú akciu.  

 

 

Smutnou správou pre Android užívateľov je, že Aplikácia je zatiaľ dostupná len v Appstore. Na druhej strane, pre iOS užívateľov je dobrou správou, že je zdarma. V knižnici sú k dispozícií platené a aj voľne dostupné tituly. Top titulom, ktorý je free,  je momentálne Treatment.

V Appstore som našla presne, čo som očakávala – menej ako 5 hviezdičiek aplikácia od žiadneho užívateľa nedostala.  Nevlastníkom Apple zariadení teda zostáva len jediná otázka: „Prečo?!“ Nezúfajte, svoje diela spoločnosť zverejňuje aj na deviantart  dostupnom aj pre Windows počítače. Ešteže tak.

 

 

Filozofia spoločnosti sa skrýva pod mottom: „Najprv tvorcovia.“ Preto prišli s Motion Book Tool, ktorý dáva kreatívcom a nadšencom priestor na sebarealizáciu. Uvoľnenie dostupnej beta verzie oznámia cez newsletter, ktorý záujemcom pošlú priamo na mail.

Len pre pripomenutie, v kinách si teraz môžete užiť X-Men: Budúca minulosť.

 

Zdroje: madefire.com, dccomics.com

   

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech