Úžasná podpora pre LGBT+: Slovenské podniky sa spájajú do veľkej Slovenskej Teplárne

  • Momentálne sa zapojilo už 40 prevádzok a vyše 70 účinkujúcich
  • Organizátori chcú aj vyjadriť podporu rodinám obetí streľby na Zámockej
lgbti
Ilustračný obrázok, Unsplash/Norbu GYACHUNG
  • Momentálne sa zapojilo už 40 prevádzok a vyše 70 účinkujúcich
  • Organizátori chcú aj vyjadriť podporu rodinám obetí streľby na Zámockej

Po tom, čo v Bratislave počas streľby zahynuli dvaja mladí ľudia, Matúš Horváth a Juraj Vankulič, Slovensko sa spojilo. 

Ako informuje Queer Slovakia, podnik, pri ktorom sa streľba odohrala, známy ako Tepláreň a festival Pohoda spájajú svoje sily a vytvárajú iniciatívu Slovenská Tepláreň. Cieľom iniciatívy je otvorene podporiť LGBTI+ ľudí a vyjadriť spolupatričnosť blízkym zavraždených.

Streľba na Zámockej ulici v Bratislave

„Chceme, aby bolo Slovensko krajinou, kde sa každý a každá môže cítiť bezpečne a kde je príslušnosť k akejkoľvek menšine prijímaná s rešpektom ako prirodzená súčasť spoločnosti,“ píše sa na stránke podujatia. 

Konať sa bude aj viacdňový festival s podtitulom Koncerty pre Matúša a Juraja. Jeho súčasťou môžeš byť aj ty, konať sa totiž bude od 12. do 20. novembra 2022 vo viacerých slovenských mestách. Organizátori zároveň vyzvali slovenské kluby, bary a ďalšie podniky s umeleckými projektami, aby iniciatívu podporili.

Momentálne sa zapojilo už 40 prevádzok a vyše 70 účinkujúcich. Ide o podniky z celého Slovenska, pričom ostatné sa k nim môžu pridať do 28. októbra. 

Ozval sa aj Európsky parlament

Európsky parlament (EP) vyzval vo štvrtok slovenskú vládu, aby dosiahla zmysluplný pokrok pri ochrane LGBTIQ+ osôb pred trestnými činmi z nenávisti. V uznesení schválenom v reakcii na nedávnu vraždu v Bratislave ju tiež žiada, aby zaujala rázny verejný postoj proti porušovaniu ľudských práv týchto osôb, informuje TASR.

Poslanci reagovali na minulotýždňové udalosti (12. októbra) v Bratislave, kde „krajne pravicový ozbrojený radikál zavraždil pred barom homosexuálov dvoch mladých mužov – Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča“.

Uznesenie, ktoré podporilo 447 poslancov, 78 bolo proti a 45 sa zdržalo hlasovania, odsudzuje nenávisť a násilie voči „osobám na základe ich pohlavia, sexuálnej orientácie, rodovej identity alebo prejavu a pohlavných znakov na Slovensku aj v EÚ“.

LGBTI
zdroj: TASR/Martin Baumann

V texte uznesenia sa uvádza, že „tento zbabelý teroristický čin“ proti komunite LGBTIQ+ bol motivovaný krajne pravicovou ideológiou. Uznesenie vyzýva slovenskú vládu, aby preukázala „skutočné odhodlanie jasne pokročiť vpred v ochrane LGBTIQ+ osôb“ a zaujala rozhodný verejný postoj proti porušovaniu ich ľudských práv.

Parlament zároveň vyjadril „vážne znepokojenie nad častým používaním urážlivého, agresívneho a homofóbneho jazyka voči komunite LGBTIQ+ na Slovensku, a to aj bývalými a súčasnými členmi vlády“. Poslanci v tejto súvislosti vyzvali na odmietnutie akejkoľvek formy spolupráce s krajne pravicovými extrémistickými silami.

S odkazom na podobné trestné činy z nenávisti v Bulharsku, Chorvátsku a Litve europoslanci vyjadrili hlboké znepokojenie nad beztrestnosťou skupín zameraných proti LGBTIQ+ osobám, najmä krajne pravicových extrémistických skupín, a dôrazne odsúdili vlády štátov EÚ, ktoré sa s cieľom získať prístup k moci a udržať si ju spoliehajú na podporu krajne pravicových a ďalších politických strán neznášanlivých voči LGBTIQ+ osobám.

Nenávisť by mala byť vyšetrovaná

Poslanci sa obávajú, že mladšie generácie sa čoraz menej zaujímajú o dejiny fašizmu vrátane „nenávisti voči LGBTIQ+ osobám, etnickým menšinám a židovskému obyvateľstvu“. Zdôraznili, že je preto potrebné, aby školské osnovy venovali väčší priestor učeniu o rôznych ideológiách a ich dôsledkoch.

Členské štáty by podľa uznesenia Európskeho parlamentu mali zabezpečiť, aby boli trestné činy z nenávisti voči LGBTIQ+ osobám vyšetrované a páchatelia týchto činov stíhaní, vrátane podnecovania nenávisti na internete.

Európska únia by okrem toho mala začať kampane proti naratívom zameraným proti LGBTIQ+ osobám a financovať programy na podporu miestnych organizácií a občianskych iniciatív s cieľom pomôcť rozvíjať schopnosť obyvateľstva odolávať pravicovému extrémizmu.

Poslanci EP nakoniec vyzvali Radu EÚ (členské štáty), aby rozšírila zoznam trestných činov EÚ o prejavy a trestné činy z nenávisti, a vyzvali Maďarsko a Poľsko, aby prestali blokovať prijatie tohto rozhodnutia.

Zdroje: Queer Slovakia, Slovenská tepláreň, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá