Uži si posledné slnečné dni. Počasie sa čoskoro rapídne zmení

  • Príjemné teploty sa čoskoro stanú minulosťou
  • V niektorých oblastiach sa môžu vyskytnúť snehové prehánky
žena, sneh, mraz, počasie
Unsplash/Tony Ross, Raisa Milova
  • Príjemné teploty sa čoskoro stanú minulosťou
  • V niektorých oblastiach sa môžu vyskytnúť snehové prehánky

Posledné dni boli na Slovensku slnečné a príjemné. V utorok 18. októbra bolo jasno až polojasno, pričom najvyššia denná teplota sa vyšplhala až na 23 stupňov Celzia. Vysoké teploty sa netýkali iba Slovenska, ale aj ďalších krajín. Vo Francúzsku sa teploty vyšplhali až na 30 stupňov Celzia, v Španielsku až na 33 stupňov Celzia. 

Tieto príjemné teploty však budú čoskoro minulosťou. Ako informuje portál iMeteo, utorok bol posledným pekným dňom. Pripraviť by sme sa totiž mali na výrazné ochladenie, ktoré na naše územie príde už v noci. Očakávať by sme mali aj prvé mrazy.

Vyraz na jesenné dobrodružstvo na stredné Slovensko

V noci začneme pociťovať vplyvy studeného frontu, s ktorým prídu aj zrážky. Týkať sa budú najmä regiónov na východnom a severnom Slovensku. Práve počas noci sa prejavia aj zrážky, ktoré však budú úplne minimálne a do ranných hodín zmiznú. 

Hoci budú zajtrajšie teploty nanajvýš na úrovni 20 stupňov Celzia, ochladenie so sebou môže priniesť snehové prehánky, ktoré by mohli zasiahnuť predovšetkým horské oblasti. Súčasťou ochladenia budú tiež mrazy. 

Prvé mrazy sa objavia v druhej polovici týždňa a zasiahnu väčšinu Slovenska. Vyhnúť by sa im mala len západná časť krajiny. 

„Prvé mrazy sa vyskytnú už v noci zo stredy na štvrtok, kedy teploty na našom území poklesnú na +6 až 0 °C, ale v dolinách a v kotlinách môže byť až do -2 °C,“ informuje iMeteo s tým, že najchladnejším dňom bude piatok. Počas tohto dňa sa budú teploty pohybovať v intervale +2 až -3 °C. V dolinách a v kotlinách môže byť aj pod -5 °C.

Turisti, pozor

Na blížiacu sa zmenu počasia by si mali dávať aj turisti a návštevníci hôr. Ako 15. októbra totiž informovala agentúra SITA, až dvaja turisti prišli v piatok o život vo Vysokých Tatrách po pádoch na zľadovatenom povrchu. Prvým bol 58-ročný Slovák, ktorý sa pošmykol pri zostupe z Kežmarského štítu, pričom svoj pád nedokázal zastaviť a zrútil sa na stranu Skalnatej doliny.

Druhý turista sa zrútil zo sedla Kohútik. Toho ešte záchranári stihli vytiahnuť živého, no krátko na to zomrel. O prípadoch informovala Horská záchranná služba na svojej internetovej stránke.

Na pomoc prvému turistovi sa v piatok vybrali horskí záchranári v poobedňajších hodinách spolu s posádkou Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS). Smerovali do Skalnatej doliny.

„Pre nepriaznivé poveternostné podmienky, slabú viditeľnosť, boli záchranári vysadení pod stenou a začali pátrať po spadnutom turistovi,“ opísala HZS. Následne sa tam podobne dostali aj ďalší dvaja záchranári.

Ešte sa ani neskončila záchranná akcia na Kežmarskom štíte, keď prišlo hlásenie z Chaty pod Rysmi o spomínanom ďalšom páde. K Žabím plesám tak dvoch záchranárov opäť previezol vrtuľník VZZS. Aj túto záchrannú akciu sťažovala zlá viditeľnosti. Záchranári po vysadení poskytli mužovi neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

„Následne ho aj za pomoci pracovníkov chaty pozemne transportovali na chatu. Tu sa jeho zdravotný stav zhoršil, až bola zahájená kardiopulmonálna resuscitácia, ktorá bola, žiaľ, neúspešná,“ opísali horskí záchranári s tým, že telo nebohého by malo byť transportované v sobotu v skorých ranných hodinách.

„Telo turistu našli zakliesnené v žľabe spadajúcom do doliny, žiaľ, pri páde utrpel poranenia nezlučiteľné so životom. Následne bolo telo nebohého 58-ročného Slováka transportované do Starého Smokovca, kde bolo odovzdané príslušníkom Policajného zboru SR a obhliadajúcemu lekárovi,“ opísali horskí záchranári.

Vo Vysokých Tatrách platí výstraha prvého stupňa pred snehom a ľadom. „Vo vysokých polohách, teda nad 1 800 metrov nad morom, sa nachádza snehová pokrývka, ktorej hrúbka s nadmorskou výškou stúpa. V žľaboch, muldách a terénnych depresiách dosahuje nafúkaný sneh aj viac ako 40 cm,“ informujú horskí záchranári. Od nadmorskej výšky približne 2 000 metrov odporúčajú použiť na snehových poliach stúpacie železá – mačky.

Zdroje: iMeteo, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá