„V Bratislave mi nevychádzalo ani na nájom.“ Katarína je učiteľka v Berlíne, škola tam vyzerá diametrálne odlišne

  • O kariére nemeckých žiakov je často rozhodnuté už na základnej škole
  • Na tejto berlínskej škole sa učia sformovať a vyjadriť svoj vlastný názor
Katarína Petríková
Katarína Petríková
  • O kariére nemeckých žiakov je často rozhodnuté už na základnej škole
  • Na tejto berlínskej škole sa učia sformovať a vyjadriť svoj vlastný názor

Katarína sa venovala mentoringu a pedagogike hneď po vysokej škole. Po stáži vo Francúzsku ju vietor zavial na Kostariku a napokon zakotvila v hlavnom meste Nemecka, kde pracuje ako učiteľka na súkromnej základnej škole. V rozhovore nám prezradila, koľko aktuálne stojí mesačný prenájom bytu v Berlíne či ktoré nemecké mestá stoja za návštevu.

Hlavnou témou nášho rozhovoru však bola jej práca v školstve, metódy výučby, ktoré denne využíva vo svojej práci a dopad týchto metód na kariérny a tiež osobnostný rozvoj jej študentov. Prezradila nám okrem iného najzásadnejší rozdiel medzi nemeckým a slovenským školstvom a aj to, ako Nemci pristupujú k histórii druhej svetovej vojny.

  • Ako sa nemecké deti učia o 2. svetovej vojne
  • Aké predmety sa deti učia na nemeckých súkromných školách
  • Prečo nemecké deti nemajú domáce úlohy a kde si to vyberá svoju daň
  • Ako sa tretiaci učia komunikovať cez filmové umenie

V Nemecku pracuješ ako učiteľka v základnej škole v Berlíne a to aj napriek tomu, že si študovala na Slovensku. Čo ťa motivovalo odísť žiť a učiť do Nemecka?

Hneď po vyštudovaní som vďaka Erasmu odišla na stáž do Francúzska a tam som začala objavovať taje zahraničných školských systémov. Nadchla ma hlavne možnosť profesionálneho uplatnenia sa v zahraničí, ako aj networkingu a profesionálneho mentoringu a spolupráce s niektorými z najlepších pedagógov.

Po Francúzsku som vyskúšala ešte Kostariku a potom som chcela zapustiť korene na našom krásnom Slovensku. Vydržalo mi to rok a pol. Nemecko som si vybrala z jazykových dôvodov. Po francúzštine a španielčine som si povedala, že je na rade nemčina.

A tak som skončila najprv na málotriednej medzinárodnej škole v Bavorsku, kde som učila prvý a druhý ročník na prvom stupni v kombinácii so španielskym jazykom na druhom stupni. Po štyroch rokoch som chcela zakúsiť veľkomesto, a tak som skončila v Berlíne. Učím tu už desať rokov.

Aké sú nemecké učiteľské platy v porovnaní so slovenskými? Dokázal by nemecký učiteľ zo samostatného platu uživiť rodinu?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Trendové videá