V cudzine žije vyše milióna Slovákov. Prekvapí ťa, kde ich je najviac

  • Slováci počas posledných rokov odchádzajú do zahraničia
  • Ide najmä o študentov, pendlerov či sezónnych pracovníkov
  • Prispievajú k rozvoju Slovenska
zahranicie
Ilustračný orázok, Unsplash/Toomas Tartes, Unsplash/Guilherme Stecanella
  • Slováci počas posledných rokov odchádzajú do zahraničia
  • Ide najmä o študentov, pendlerov či sezónnych pracovníkov
  • Prispievajú k rozvoju Slovenska

Každoročne si na Slovensku pripomíname dňa 5. júla Deň Slovákov žijúcich v zahraničí. Mnohí z nich odcestovali za štúdiom či prácou, mnohí sa vrátili, no mnohí sa v zahraničí usadili. Faktom však je, že takýchto ľudí je čoraz viac a viac. 

Najmä mladí Slováci sa počas posledných rokov doslova rozleteli do sveta. Ako uvádzame v našom článku, za posledných 15 rokov opustilo Slovensko viac ako 300-tisíc, prevažne mladých ľudí a mnohí ďalší o tom uvažujú. 

Rozvoj Slovenska

Do zahraničia odchádzajú najmä slovenskí profesionáli, pendleri, študenti čí sezónni pracovníci. Ako informuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, najmä slovenskí profesionáli dokážu vďaka svojim skúsenostiam, znalostiam či sieti kontaktov úspešne prispievať k dlhodobému rozvoju Slovenska.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR poskytlo zoznam krajín, v ktorých žije najviac Slovákov. Na prvom mieste sa umiestnili Spojené štáty americké, kde sa aktuálne nachádza 750-tisíc obyvateľov Slovenska.

Druhé miesto obsadili naši českí susedia (350-tisíc), nasleduje Kanada (150-tisíc), Spojené kráľovstvo (110-tisíc), Maďarsko (100-tisíc), Rakúsko (50-tisíc), Srbsko (42-tisíc), Rumunsko (25-tisíc), Poľsko (12-tisíc), Ukrajina (12-tisíc) a Chorvátsko (10-tisíc). 

Koľko Slovákov 🇸🇰 žije v zahraničí? 🤔5️⃣. júl si každoročne pripomíname ako Deň Slovákov žijúcich v zahraničí. Je ich…

Posted by Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR on Monday, July 4, 2022

Expanzia slovenských firiem či uplatnenie slovenských umelcov v zahraničí prinútilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR spustiť jedinečný projekt, ktorý sa týka systematickej spolupráce so slovenskými profesionálmi v USA.

Dnes je deň Slovákov v zahraničí

Dnešný deň patrí všetkým Slovákom a Slovenkám žijúcim v zahraničí, napísala na sociálnej sieti prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti Dňa Slovákov žijúcich v zahraničí. Odkazuje im, že krajina na nich nezabúda, píše TASR.

Napriek tomu, že dlhodobo žijú za hranicami, Slovensko majú stále vo svojom srdci. Presvedčila som sa o tom vždy, keď som počas svojich zahraničných ciest mala možnosť stretnúť sa s komunitou krajanov,“ podotkla Čaputová.

Niektorí žijú v zahraničí už generácie, iní utiekli pred režimom a neslobodou, ďalší našli v zahraničí pracovné príležitosti či lepšie študijné možnosti. Všetkých ich však podľa nej spája láska k Slovensku. „S nadšením udržujú vo svojich komunitách pri živote náš jazyk a kultúru, organizujú prostredníctvom krajanských spolkov spoločenský život. Často pracujú v prestížnych univerzitných či vedeckých inštitúciách a dokázali sa presadiť vo svojich profesiách,“ poznamenala Čaputová.

Zahraničné pozície

Pokiaľ ide o dočasné presťahovanie sa, Slováci majú najväčší záujem zamestnať sa v zahraničí v oblasti poľnohospodárstva a najviac reagujú na pozíciu zberača. Ponuky práce však nájdu skôr v iných odvetviach. Spoločnosť Profesia o tom informovala v tlačovej správe.

Najviac pracovných ponúk, ktoré sú vhodné aj pre ľudí zo Slovenska, eviduje portál Profesia.sk v Nemecku. V tejto krajine zamestnávatelia inzerujú viac než 350 ponúk práce. Približne dve stovky príležitostí záujemcovia nájdu aj v susednom Rakúsku. Zamestnať sa však môžu aj na jednom zo stovky pracovných miest v Holandsku.

Pre uchádzačov a uchádzačky o prácu v zahraničí je k dispozícii najviac pracovných ponúk v oblasti dopravy, špedície a logistiky. Zamestnávatelia aktuálne inzerujú takmer dve stovky takýchto pracovných príležitostí. Viac než 150 pracovných ponúk v zahraničí je v sektore stavebníctva a realít.

peniaze
zdroj: Unsplash/Markus Spiske

Firmy hľadajú však hľadajú aj pracovníkov do výroby. Zamestnávatelia publikujú najviac pracovných ponúk na pozíciu montážnik či montér. Firmy v zahraničí však hľadajú aj skladníkov, robotníkov, elektrikárov, operátorov výroby či vodičov kamiónov.

O niektoré uvádzané pracovné miesta však nie je veľký záujem. Na ponuku vodiča kamióna na portáli Profesia.sk priemerne zareagujú dvaja ľudia. Nízky záujem zo strany uchádzačov o zamestnanie je aj o pozíciu elektrikára.

Na jeden inzerát priemerne reagujú piati uchádzači o zamestnanie. Zo spomínaného rebríčka desiatich najviac ponúkaných pracovných pozícií je najväčší záujem o post skladníka. Na jednu publikovanú ponuku v priemere zareaguje 28 kandidátov.

Slováci a Slovenky, ktorí sa rozhodnú za prácou vycestovať z našej krajiny, majú najväčší záujem o pozíciu zberača. Práca v teréne a skleníkoch, zahrňujúca zber ovocia, zeleniny a kvetov natoľko láka našincov, že na jednu pozíciu priemerne zareaguje 54 záujemcov. Aktuálne je zverejnených na portáli Profesia.sk len šesť takýchto zahraničných ponúk.

Zdroje: FB/Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá