PRELOMOVÝ VYNÁLEZ: Vakcínam proti koronavírusu môže byť čoskoro koniec. Nahradiť ich môže táto alternatíva
Ľudia si prekrývajú ŠPZ čečinou, negatívne testy si kupujú za pár eur. Analytici adresujú vláde drsné slová
Slovák oslovil ženy, ktoré predávajú svoje telo. Výskum ukázal, čo je motiváciou pre vstup do sveta prostitúcie
V roku 2017 sme vyprodukovali viac ako 2 milióny ton odpadu. Triedime len tretinu
- Na svete sú nové štatistiky týkajúce sa odpadov na Slovensku
- Hoci sa Európa snaží ich množstvo zminimalizovať, len v našej malej krajine sme prispeli množstvom vyšším než 2 milióny ton
- Komunálnemu odpadu pomyselne vládnu šupky z banánov
- Na svete sú nové štatistiky týkajúce sa odpadov na Slovensku
- Hoci sa Európa snaží ich množstvo zminimalizovať, len v našej malej krajine sme prispeli množstvom vyšším než 2 milióny ton
- Komunálnemu odpadu pomyselne vládnu šupky z banánov
Podľa najnovších správ Ministerstva životného prostredia Slováci v minulom roku vyprodukovali približne 2 milióny 130 tisíc ton komunálneho odpadu, z čoho sa podarilo vytriediť približne 30 %. Splniť cieľ EÚ, do roku 2020 na Slovensku triediť a následne recyklovať 50 % komunálnych odpadov, bude teda rozhodne náročné. Rovnako tak aj boj s čiernymi skládkami, ktorých je u nás mnoho.
Najväčšie zastúpenie na vzniku zmesového komunálneho odpadu má biologicky rozložiteľný komunálny odpad a práve s ním majú už od minulého roku pomáhať hnedé kontajnery pre rodinné domy alebo kompostéry, ktorých zaisťovanie podporuje aj samotný envirorezort. Tento rok sme sa už rozlúčili s ľahkými plastovými taškami v obchodoch zadarmo (pričom predajcovia ich musia spoplatniť a poskytnúť alternatívu tašiek z papiera či textilu určených na opakované použitie) a v októbri prišiel na pretras nový zákon odpadoch, ktorého cieľom je znížiť skládkovanie odpadu na skládkach.
Nuž a naposledy v boji proti odpadom vyhlásilo novinku, spustenie systému zálohovania PET fliaš a plechoviek, ktoré predstavujú značnú záťaž pre životné prostredie. Minister už začal rokovania s reťazcami a dotknutými výrobcami. Čo je ale veľkou novinkou v Českej republike, je avizovaný zákaz papierových akciových letákov obchodných reťazcov. Slovenské Ministerstvo životného prostredia sa k téme pre Startitup vyjadrilo neutrálne. „Podľa medializovaných informácií v Česku o zákaze uvažuje ministerstvo pôdohospodárstva. Diskutuje o tom so Zväzom obchodu a cestovného ruchu ČR, ale aj obchodnými reťazcami. Ministerstvo životného prostredia sa v súčasnosti aktívne venuje téme zálohovania plastových PET fliaš. Zákaz reklamných letákov nie je nateraz na programe dňa, avšak nevylučujeme, že táto téma nebude na Slovensku v budúcnosti rezonovať,“ hovorí Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva.
Zdroj: minzp.sk