Veľká zmena pre tatranských bežkárov: Za areál, ktorý bol zadarmo, po novom zaplatia aj 150 eur za sezónu

  • V bežeckom areáli na Štrbskom Plese si už na bežkách zadarmo nezabehá nikto
  • Za poplatok sľubuje správca profesionálnu kvalitu
Na snímke dvojica bežkárov beží po trati na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách.
Ilustračné foto, TASR/Oliver Ondráš
  • V bežeckom areáli na Štrbskom Plese si už na bežkách zadarmo nezabehá nikto
  • Za poplatok sľubuje správca profesionálnu kvalitu

Éra bezplatnej bielej stopy na Štrbskom plese tento rok končí. Ako informuje portál Správy RTVS, tento bežecký areál v Tatrách nebude po novom pre návštevníkov prístupný zadarmo.

Návštevníci bežeckého areálu na Štrbskom plese si budú musieť pri vstupe na bežecké trate vytiahnuť nejaké to euro z peňaženky. Táto novinka nadšencov bielej stopy určite nepoteší. Správca však za poplatok sľubuje profesionálnu kvalitu. 

Zo zámeru sa stane realita

Minulý rok bolo spoplatnenie bežeckého areálu na Štrbskom plese iba zámerom, no v tomto roku pôjde už o realitu. Každý, kto si bude chcieť užiť na bežkách trasy v bežeckom areáli Snow na Štrbskom plese, bude musieť uhradiť vstupný poplatok. 

„Denne je to päť eur na osobu, potom je to 70 eur a 150 eur na celú sezónu. Nie je to nejako likvidačné,“ uviedol správca bežeckého areálu na Štrbskom Plese Peter Mosný pre Správy RTVS.

Obec Štrba musí nejakým spôsobom totiž nájsť peniaze na faktúry za zasnežovanie, elektrinu, úpravu tratí, naftu či opravy ratrakov. Z vlastného to vraj už ťahať ďalej nedokáže.

„Štrbské Pleso bolo možno jedno z posledných stredísk takej kvality v porovnaní s inými v zahraničí, ktoré ešte nemalo spoplatnené trate. Je to teda nevyhnutnosť, aby sme vedeli garantovať to, na čo sú ľudia zvyknutí,“ hovorí poradca starostu obce Štrba Štefan Bieľak.

Bezplatné trate s prírodným snehom

Zabezpečovať kvalitnú „bielu stopu“ pomôže správcovi bežeckého areálu práve spomínané vstupné. Bežecký areál Snow na Štrbskom plese bude sprístupnený až päť mesiacov v roku, a to od decembra až do Veľkej noci. 

„Samozrejme, že ľudia budú hundrať, ale nie je to na mieste. Poplatok je skutočne symbolický a je to všade vo svete. Stotožňujem sa s tým, aby bežkári prispeli na bežecké lyžovanie,“ uviedol organizátor bežeckých pretekov OOCR Vysoké Tatry – Podhorie Peter Hritz.

Vyzbierané vstupné by mohlo podľa predbežných prepočtov pokryť minimálne štvrtinu nákladov potrebnú na údržbu bežeckých tratí. 

Muž na bežkách brázdi stopu vo východnej časti Štrbského Plesa vo Vysokých Tatrách.
zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Pre tých, ktorí však nebudú chcieť platiť, sú v Tatrách dostupné aj iné trate. Tie sú však odkázané iba na prírodný sneh. 

„Sú bezplatné, je ich zhruba 80 kilometrov. Pokiaľ teda prajú prírodné podmienky a je dostatok snehu,“ ozrejmila riaditeľka OOCR Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Pri priaznivom počasí v bežeckom areáli na Štrbskom plese by chceli nachystať prvú tohtoročnú bielu stopu už na prvý decembrový víkend. 

Nové informačné tabule pre turistov

V Tatrách sa na tohtoročnú zimnú sezónu pripravujú naplno. Na vybraných miestach v Tatranskom národnom parku (TANAP-e) postupne pribúdajú nové informačné tabule. Návštevníkom vysvetľujú, ako reagovať pri stretnutí s medveďom. Informovala o tom Správa TANAP-u, celkovo ich bude v jednotlivých lokalitách 21 a je možné, že pribudnú aj ďalšie.

Návštevníci sa vďaka nim dozvedia, ako by sa mali správať v území s výskytom medveďa, aby minimalizovali možnosť stretu, a tiež, čo treba robiť, ak spozorujú šelmu na väčšiu vzdialenosť. Sú tam, okrem iného, odporúčania, čoho sa vyvarovať, ak sa k ľuďom medveď priblíži.        

„Nechýbajú však ani rady, ktorých by sa mal človek držať vtedy, ak už sa stane, že medveď na neho zaútočí,“ dodáva Správa TANAP-u.

Takéto prípady sú podľa ochranárov zriedkavé a pozorní návštevníci skôr majú príležitosť na výnimočný zážitok vidieť našu najväčšiu šelmu v prirodzenom prostredí. Na druhej strane však upozorňujú, že nie je na škodu osvojiť si tieto zásady ešte skôr, ako sa turisti vyberú na prechádzky TANAP-om.

„Nadnesene sa zvykne hovorievať, že o tom, ako človek zareaguje pri stretnutí s medveďom, nerozhoduje on, ale naša najväčšia šelma. V každom prípade je lepšie byť pripravený a mať v malíčku praxou osvedčené pravidlá, ktoré pomôžu výrazne znížiť riziko vzájomného kontaktu,“ uzatvárajú ochranári. 

Zdroje: Správy RTVS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá