Veľký kvíz svetových objaviteľov: Zmenili svet, no 5 z 10 Slovákov sa pomýli aspoň v jednej otázke

  • Tieto osobnosti neodmysliteľne ovplyvnili priebeh histórie
  • Zároveň nám umožnili lepšie pochopiť a preskúmať rôzne zákutia našej planéty
wikimedia
  • Tieto osobnosti neodmysliteľne ovplyvnili priebeh histórie
  • Zároveň nám umožnili lepšie pochopiť a preskúmať rôzne zákutia našej planéty

V histórii ľudstva existuje niekoľko jedinečných postáv, ktorých odvaha, zvedavosť a túžba po objavovaní nových horizontov zmenili náš pohľad na svet.

Títo objavitelia prekročili hranice známeho a vstúpili na neprebádané územie, čím sa stali legendami, ktoré formovali modernú históriu.

Od námorných plavieb staroveku, cez zlatý vek európskych objavov, až po moderné expedície do neznámych oblastí Zeme a vesmíru, každá éra mala svojich hrdinov, ktorí neohrozene čelili neistote a nebezpečenstvu.

Tento kvíz sa zameriava na životy a úspechy niektorých z najvýznamnejších objaviteľov, ktorých príbehy sú odrazom ľudskej túžby po poznávaní a rozširovaní našich obzorov. Poznáš ich mená? Otestuj sa:

Ako sa volá muž, ktorý bol známy svojou cestou do Ázie a službou na dvore Kublajchána v Mongolskej ríši? Jeho podrobné opisy Ázie, ako aj hodvábu a korenia vzbudili v Európe záujem o obchod s Východom.

wikimedia/Salviati
Správne! Nesprávne!

Marco Polo bol benátsky obchodník a prieskumník, ktorý sa narodil okolo roku 1254 v Benátkach, vtedy mocnom a bohatom meste. Je najviac známy vďaka svojim rozsiahlym cestám po Ázii, ktoré trvali viac ako dve desaťročia.

Kto bol prvým Európanom, ktorý sa dostal do Indie obchodnou cestou okolo mysu Dobrej Nádeje (1497 – 1499)? Týmto objavom sa otvorila cesta pre námorný obchod medzi Európou a Áziou.

wikimedia/António Manuel da Fonseca
Správne! Nesprávne!

V roku 1497 da Gama vyplával z Lisabonu na čele flotily štyroch lodí. Jeho cieľom bolo nájsť námornú cestu do Indie, čo by umožnilo Portugalsku obchodovať priamo s Áziou bez potreby prechádzať cez kontrolované teritóriá moslimských a benátskych obchodníkov v Stredomorí. Vasco da Gama a jeho posádka preplávali okolo Mysu Dobrej Nádeje na južnom cípe Afriky, pokračovali pozdĺž východného pobrežia Afriky a napokon preplávali cez Arabské more do Calicutu (dnešného Kozhikode) v Indii v roku 1498.

Aj keď zomrel počas svojej výpravy, jeho flotila dokončila prvé oboplávanie Zeme (1519 – 1522). Jeho cesta dokázala, že Zem je guľatá a umožnila lepšie pochopenie jej veľkosti a geografie. Aké je jeho meno?

wikimedia
Správne! Nesprávne!

Fernão de Magalhães, známy v anglicky hovoriacich krajinách ako Ferdinand Magellan, bol portugalský objaviteľ, ktorý sa narodil okolo roku 1480 v Sabrosa, Portugalsko. Je najviac známy svojou expedíciou, ktorá prvýkrát oboplávala svet, čím poskytla definitívny dôkaz, že Zem je guľatá a umožnila lepšie pochopenie jej veľkosti a geografie.

Bol významným objaviteľom 18. storočia, ktorý mapoval Tichý oceán, Nový Zéland a východné pobrežie Austrálie. Jeho výpravy prispeli k rozšíreniu geografických znalostí a námorného objavovania.

wikimedia/E. Phillips Fox
Správne! Nesprávne!

James Cook bol britský námorný dôstojník, objaviteľ a kartograf, ktorý sa narodil 7. novembra 1728 v Marton, dnes súčasť Middlesbrough, v Anglicku. Je známy pre svoje tri výpravy do Tichého oceánu, kde mapoval mnohé oblasti, ktoré dovtedy neboli známe alebo presne zmapované európskymi námorníkmi. Jeho práca mala zásadný vplyv na rozšírenie geografických znalostí v 18. storočí.

Jacques Piccard a Don Walsh boli prvými ľuďmi, ktorí sa osobne na palube špeciálnej ponorky pozreli na dno Mariánskej priekopy, ktoré sa nachádza:

wikimedia/Hussong, Fryer (1981), US government supplied image, redrawn into SVG by Vanessa Ezekowitz
Správne! Nesprávne!

Objaviteľmi Mariánskej priekopy, najhlbšieho známeho bodu na Zemi, sú Don Walsh a Jacques Piccard. Táto dvojica dosiahla dno Mariánskej priekopy vo vozidle nazvanom Trieste 23. januára 1960. Ponorný aparát Trieste bol navrhnutý a postavený švajčiarskym vedcom Augustom Piccardom, otcom Jacquesa Piccarda. Vozidlo bolo vybavené špeciálnym dizajnom, ktorý mu umožňoval odolávať extrémnemu tlaku vo veľkých hĺbkach.

Ako sa volal cestovateľ, ktorý prebádal mnohé, vtedy takmer neznáme miesta v Afrike?

wikimedia
Správne! Nesprávne!

Emil Holub bol český lekár, prírodovedec, cestovateľ a etnograf, ktorý sa narodil 7. októbra 1847 v Holíči. Je známy hlavne svojimi výskumnými cestami v Južnej Afrike, počas ktorých podrobne študoval flóru, faunu a život miestnych obyvateľov. Holub bol jedným z prvých európskych cestovateľov, ktorý uskutočnil rozsiahle vedecké výskumy v tejto oblasti.

Ako sa volá najvyššia hora sveta, na ktorej vrchol ako prví vystúpili v roku 1953 horolezec Edmund Hillary a nepálsky nosič a horolezec Tenzing Norgay?

Everest wikimedia/Jamling Tenzing Norgay
Správne! Nesprávne!

Edmund Hillary a Tenzing Norgay sú známe mená v histórii horolezectva, najmä kvôli ich spoločnému zdolaniu Mount Everestu, najvyššej hory na svete. Ich úspešný výstup 29. mája 1953 bol historickým momentom, ktorý symbolizuje hranice ľudskej odvahy a vytrvalosti.

Expedícia Roalda Amundsena sa v roku 1911 stala prvou na:

wikimedia/Daniel Georg Nyblin
Správne! Nesprávne!

Roald Amundsen bol nórsky objaviteľ polárnych oblastí, ktorý sa narodil 16. júla 1872 v Borge, Nórsko. Je najznámejší tým, že viedol prvú expedíciu, ktorá dosiahla Južný pól, a neskôr aj prvú expedíciu, ktorá preplávala Severozápadný priechod. Amundsen patrí medzi najvýznamnejšie postavy zlatého veku polárneho prieskumu.

V Európe sa dlho nevedelo, že existuje kontinent, ktorému sa teraz hovorí Amerika. Pre Európanov ho (aj jeho obyvateľov) objavil v roku 1492:

wikimedia/José de la Vega Marrugal
Správne! Nesprávne!

Krištof Kolumbus bol taliansky objaviteľ a námorný kapitán, ktorý sa narodil okolo roku 1451 v Genui, Taliansko. Je najznámejší svojimi transatlantickými cestami pod zástavou Španielska, ktoré viedli k európskemu objaveniu Amerických kontinentov.

Komu sa ako prvému podarilo zdolať vrch Annapurny?

Annapurna wikimedia/Wolfgang Beyer
Správne! Nesprávne!

Annapurna, jedna z najvyšších hôr sveta, bola prvýkrát zdolaná 3. júna 1950. Tento historický výstup na vrchol Annapurny I, ktorý má nadmorskú výšku 8 091 metrov, uskutočnili Maurice Herzog a Louis Lachenal. Títo horolezci boli súčasťou francúzskej expedície, ktorú viedol Maurice Herzog. Tento výstup bol významným míľnikom v histórii horolezectva, pretože Annapurna I bola prvou osemtisícovkou, ktorá bola zdolaná.

Mimoriadne významné osobnosti, ktoré prekonali hranice ľudskej odvahy a vytrvalosti. Uhádneš ich mená?
Mohlo to dopadnúť oveľa lepšie.

loď

V tomto kvíze si neobstál príliš dobre. Skús sa otestovať aj v iných vedomostných kvízoch na našom webe a možno to dopadne lepšie.
Celkom dobrá práca.

loď

Tvoj výsledok nie je katastrofálny. Skús sa otestovať aj v iných vedomostných kvízoch na našom webe a možno to dopadne lepšie.
Výborne!

loď

Dosiahol si excelentné výsledky. Skús sa otestovať aj v iných vedomostných kvízoch na našom webe.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá