Veľký úspech Košických univerzít: Vyvinuli nový typ batérie, ktorý ti zachráni peňaženku

  • Revolučná batéria sa začne vyrábať v sériovej výrobe už o dva roky
  • Prinesie bezpečnejšiu, ale aj lacnejšiu elektrickú energiu
Muž v reflexnej bunde pracuje s elektrinou.
Ilustračné foto, Freepik/@pvproductions
  • Revolučná batéria sa začne vyrábať v sériovej výrobe už o dva roky
  • Prinesie bezpečnejšiu, ale aj lacnejšiu elektrickú energiu

Dve košické univerzity a súkromná firma minulý rok začali pracovať na inovatívnej prietokovej batérii. Tento projekt sa im podarilo dokončiť a všetky testy prebehli úspešne.

O dva roky sa plánuje začať sériová výroba tejto ekologickejšej, výkonnejšej a bezpečnejšej batérie na Slovensku. Ako uvádza portál Správy RTVS, bude niesť označenie MADE IN EUROPE.

Kľúčový hráč v budúcnosti

Už minulý rok sa začala výroba prototypu tejto batérie v laboratóriu. Po jesenných testoch je batéria takmer pripravená na trh. Jej veľká kapacita umožňuje uskladnenie elektrickej energie na niekoľko dní.

Významným prínosom je aj ekologický elektrolyt na vodnej báze, ktorý vyvinuli vedci z Košíc, vďaka čomu je batéria šetrnejšia k životnému prostrediu než bežné lítiové batérie.

„Batéria vie spraviť 20 000 cyklov, čo je podstatne viac ako klasické lítiové batérie,“ uviedol riaditeľ vývoja INO – HUB Energy Tomáš Košický.

Odborníci predpovedajú, že prietokové batérie budú hrať kľúčovú úlohu v budúcnosti. Práve preto plánujú ich sériovú výrobu. Plánovaný závod na ich výrobu chcú postaviť v Kysuckom Novom Meste.

„Cieľom je vyrobiť batériu kontajnerového typu, čiže to bude slúžiť na také väčšie uskladňovanie, napríklad pre obce,“ uviedla fyzikálna chemička z UPJŠ Andrea Straková Fedorková.

Slovensko zníži svoju závislosť od iných krajín

Rezidenčné oblasti s novostavbami by tiež mohli využívať túto technológiu. Vďaka nej by mohli čerpať elektrickú energiu za výrazne nižšie ceny.

„Nemuseli by byť vôbec pripojení do siete, čiže každý ten dom by mal napríklad solárne panely. Tá energia by sa uskladňovala do veľkej batérie, ktorá by potom poskytovala energiu počas celého dňa,“ vysvetlila ďalej chemička.

Muž počíta niečo na kalkulačke.
zdroj: Freepik/@freepik

Prietoková batéria prináša viacero výhod, medzi ktoré patrí jej vyššia ekologickosť a bezpečnosť.

„Články, ktoré máme, sú postavene z materiálov, ktoré sú úplne recyklovateľné. Celý koncept je založený na tom, že nemusíme znovu ťažiť materiál. Batérie nemusíme recyklovať, ale vieme ich znovu použiť,“ uviedol Košický.

„Zatiaľ je vyrobený prvý funkčný prototyp. Ten budeme zatiaľ ďalej zdokonaľovať a v roku 2026 je plánované otvorenie závodu a nábeh výroby,“ ozrejmil prodekan pre vedu a výskum na Technickej univerzite v Košiciach Ján Slota.

Ak sa začne sériová výroba prietokových batérií o dva roky, Slovensko zníži svoju závislosť od dodávateľov komponentov z Ázie. Tým sa tiež zviditeľní na mape konkurencieschopných krajín v tomto odvetví.

Najviac elektriny sa vlani vyviezlo do Maďarska

Cez Slovensko vlani prúdila elektrina najmä zo severu a západu na juh a na východnú hranicu. Najväčší kladný rozdiel medzi exportom a dovozom elektriny, a to viac ako 10 terawatthodín (TWh), malo Slovensko s Maďarskom. Vyplýva to z údajov zverejnených Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou (SEPS). Pozitívnu bilanciu malo Slovensko aj s Ukrajinou. Naopak, najviac elektriny sa doviezlo z Česka a z Poľska.

Spolu Slovensko do Maďarska, Česka, Poľska a na Ukrajinu vlani vyviezlo 14,067 TWh elektriny a doviezlo 10,648 TWh. Znamená to, že čistý export bol 3,419 TWh. Pre porovnanie, Slovensko v roku 2022 vyrobilo necelých 27 TWh elektriny, celkovú výrobu a spotrebu za rok 2023 SEPS zatiaľ nezverejnila.

Do Maďarska vlani odišlo 10,971 TWh a doviezlo sa 0,46 TWh. Export na Ukrajinu dosiahol hodnotu 1,608 TWh pri dovoze 0,644 TWh. So zásobovaním Maďarska a Ukrajiny elektrinou výrazne pomohlo Česko, z ktorého na Slovensko vlani pritieklo 5,915 TWh, a Poľsko, z ktorého sa doviezlo 3,626 TWh elektriny. Opačným smerom vlani do Česka odišlo 1,218 TWh a do Poľska 0,269 TWh elektriny.

Zdroje: Správy RTVS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá