Veľký vedomostný kvíz: Obháj svoj všeobecný rozhľad v teste, v ktorom zlyhá 90 % ľudí

  • Tento kvíz preverí, ako sú na tom tvoje všeobecné vedomosti
  • Dokážeš priradiť fotku k menu slávnej osobnosti?
kvíz fotky
Wikimedia/Canva
  • Tento kvíz preverí, ako sú na tom tvoje všeobecné vedomosti
  • Dokážeš priradiť fotku k menu slávnej osobnosti?

Si hrdý na svoje všeobecné vedomosti? Tento kvíz dokáže, či právom. 

Ukáž, aké sú tvoje vedomosti na základe fotografií a malieb známych osobností histórie, vedy, politiky či umenia. Pripravili sme si pre teba 25 otázok, kde budeš musieť k fotografii významných osobností sveta, Slovenska, prípadne Československa, prideliť správne meno.

Pri tomto kvíze môžu naraziť aj najväčší znalci, trúfneš si naň?

Kto je na obrázku?

Kaiserin_Maria_Theresia_(HRR) Wikipédia/Voľné dielo
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je kráľovná Uhorska, Česka a arcivojvodkyňa Rakúska. Mária Terézia sa do našich dejín zapísala ako jedna z najvýznamnejších panovníčok v našich dejinách. Pripisujú sa jej významné reformy, ako napríklad školstva či urbáru.

Kto je na obrázku?

Henrich IIIV Wkikimedia/Hans Holbein ml.
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je anglický kráľ Henrich VIII., ktorý sa do histórie zapísal so svojimi šiestimi manželkami. Nejednu postihol tragický osud, ktorý vyústil do násilnej smrti. Práve kvôli ženám sa odklonil od katolíckej cirkvi a stal sa hlavou reformovanej anglikánskej cirkvi.

Kto je na obrázku?

Joseph_Karl_Stieler's_Beethoven_mit_dem_Manuskript_der_Missa_solemnis Wikimedia/Joseph Karl Stieler
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je jeden z najznámejších hudobných skladateľov Ludwig van Beethoven. Preslávil sa svojimi deviatimi symfóniami a v súčasnosti je jeho skladba Óda na radosť hymnou Európskej únie.

Kto je na obrázku?

Jacques-Louis_David_-_The_Emperor_Napoleon_in_His_Study_at_the_Tuileries_-_Google_Art_Project Wikimedia/Jacques-Louis David
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je francúzsky cisár Napoleon Bonaparte, ktorý sa preslávil ovládnutím značnej časti kontinentálnej Európy.

Kto je na obrázku?

wiki Wikimedia/neznámy autor
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je tajomný Rasputin, ktorý mal veľký vplyv na ruskú cárovskú rodinu. To sa nie každému páčilo, a tak bol jeho život násilne ukončený.

Kto je na obrázku?

Ferdinand_Schmutzer_-_Franz_Ferdinand_von_Österreich-Este,_um_1914 Wikimedia/Ferdinand Schmutzer ml.
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je František Ferdinand d'Este, ktorý sa mal po Františkovi Jozefovi I. stať hlavou Rakúsko-Uhorska. Pri atentáte v Sarajeve však zahynul, a jeho smrť sa považuje za rozbušku ku prvej svetovej vojne.

Kto je na obrázku?

Лев_Давидович_Троцкий Wikimedia/neznámy autor
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je Leninov blízky spolupracovník a jeden z vodcov boľševickej revolúcie Lev Davidovič Trockij. Zriadenie, ktoré pomáhal vypracovať, sa mu však stalo osudným. Po smrti Lenina sa k moci dostal Stalin, ktorý sa rozhodol svojich konkurentov eliminovať. Trockij tak utiekol do exilu v Mexiku, ale ani tam sa neskryl pre Stalinovimi agentmi. Zomrel po údere horolezeckým cepínom, v minulosti sa verilo, že sekáčskom na ľad.

Kto je na obrázku?

Charles Darwin Glutton Club Pixabay/Wikilmages
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je otec teórie evolúcie Charles Darwin. Preslávil sa svojou prácou O pôvode druhov, ktorá vzbudila veľké emócie vo svete. Proti boli hlavne nábožensky založení ľudia, ktorým sa zdala myšlienka evolúcie absurdná.

Kto je na obrázku?

Nikola Tesla
Správne! Nesprávne!

Obrázku je vynálezca Nikola Tesla, ktorý sa preslávil hlavne ako "otec" striedavého prúdu. Práve tento prúd napokon zvíťazil nad jednosmerným prúdom, čo Teslovi prinieslo slávu a obdiv. Počas svojej kariéry sa venoval mnohým futuristickým projektom, čo vytvorilo kult tajomnosti a mnohé konšpiračné teórie, ktoré trvajú dodnes. Teslovi sa ale počas života kopili finančné problémy a nakoniec umrel ako pomerne zabudnutý.

Kto je na obrázku?

Einstein Wikimedia/Acme
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je Albert Einstein, ktorý sa preslávil hlavne teóriou relativity. Vedec je nositeľom Nobelovej ceny za fyziku, a považuje sa za jedného z najvýznamnejších vedcov 20. storočia.

Kto je na obrázku?

masaryk_jan_o Encyklopedie Prahy 2
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je Jan Masaryk, ktorý patrí k najslávnejším potomkom prezidenta Tomáša Garrigue Masaryka. Masaryk sa preslávil bohémskou povahou, množstvom prác, ktoré vykonával pri svojom pobyte v USA, ale aj ako vynikajúci diplomat. Ako veľvyslanec pôsobil v Londýne, neskôr sa stal ministrom zahraničia. Jeho smrť doteraz patrí k najväčším záhadám Československa.

Kto je na obrázku?

Edvard_Beneš (1) Wikimedia/neznámy autor
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je československý politik Edvard Beneš. Pripisuje sa mu významná rola pri vzniku spoločného štátu, neskôr zastával funkcie ministra zahraničia, predsedu vlády i prezidenta. Do dejín sa však zapísal nejednoznačne, problematická bola jeho nerozhodnosť, ktorá uľahčila komunistom nástup k moci a tiež jeho tvrdenia, že Slováci sú len Čechmi, ktoré používajú nárečie.

Kto je na obrázku?

Portrait_ Wikimedia/Slovenské kníhkupectvo
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je slovenský politik a spisovateľ a evanjelický kňaz Martin Rázus. Okrem literárnych diel Maroško a Maroško študuje sa preslávil ako politik a predseda SNS. Vďaka nemu sa dostala strana aj do Národného zhromaždenia, kde bol Rázus poslancom.

Kto je na obrázku?

Bundesarchiv_Bild_146-2010-0049,_Josef_Tiso Wikimedia/Bundesarchiv
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je neslávne známy katolícky kňaz a prezident prvej Slovenskej republiky. Tiso sa do histórie zapísal ako kolaborant s nacistickým Nemeckom. Prvá republika bola satelit Tretej ríše, aj jej predstavitelia sa taktiež podieľali na diskriminácii, vysídľovaní a tiež deportácii Židov, Rómov a iných nepriateľov režimu. Odsúdený bol za zločiny domácej zrady, kolaborantstva a zrady na povstaní na trest.

Kto je na obrázku?

Charlie_Chaplin Wikimedia/P.D Jankens
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je britský herec Charlie Chaplin, ktorý najväčšiu slávu prežíval v ére nemého filmu. K jeho najznámejším dielam patria filmy Kid, Zlaté opojenie či Diktátor.

Kto je na obrázku?

Monroecirca1953 Wikimedia/Bert Parry
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je herečka Marilyn Monroe vlastným menom Norma Jeane Mortensonov, ktorá sa preslávila filmami Niekto to rád horúce či Páni majú radšej blondínky. Monroe patrí medzi najvýraznejšie umelkyne 20. storočia a pozornosť budila nielen svojím filmovým umením, ale aj komplikovaným súkromím a ľúbostnými vzťahmi.

Kto je na obrázku?

Milada_Horáková_(identifikační_fotografie) Wikimedia/ABS
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je politička Milada Horáková, ktorá sa do histórie zapísala ako obeť komunistov. Horáková bola členkou Československej strany národne socialistickej, počas druhej svetovej vojny sa zapojila do odboja a prežila aj koncentračný tábor Terezín. Po vojne bola poslankyňou Národného zhromaždenia, nesúhlasila ale s komunistickým prevratom. Nakoniec sa dostala do hľadáčikov ŠtB a nakoniec voči nej bol vedený vykonštruovaný politický proces a ako jediná žena bola popravená v rámci komunistických čistiek.

Kto je na obrázku?

The_Beatles_in_America Wikimedia/United Press International
Správne! Nesprávne!

Na obrázku sú členovia kapely The Beatles, ktorá patrí k najúspešnejším hudobným projektom v histórii. John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr dokázali vzbudiť doslova hystériu u svojich fanúšičiek. Piesne ako Help, Hey Jude či Yesterday dodnes patria k osvedčeným klasikám.

Kto je na obrázku?

Racial_Injustice-Columbus_Statue843559712632 TASR/AP, Lana Harris
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je jeden z najvýraznejších amerických prezidentov počas Studenej vojny - Ronalda Reagan. Bývalý hollywoodsky herec sa tešil vysokej podpore verejnosti doma i v zahraničí. Doteraz patrí k obľúbeným prezidentom a vyznačil sa hlavne konfrontačnou politikou voči Sovietskemu zväzu.

Kto je na obrázku?

Václav_Havel-Szilágyi Wikimedia/Lenke Szilágyi
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je český politik, disident a básnik Václav Havel. Posledný prezident Československa a zároveň prvý prezident samostatného Česka. Preslávil sa tiež bojov voči komunistickému režimu začo bol viackrát väznený. Doteraz je v hlavne v USA ospevovaný ako hrdina.

Kto je na obrázku?

Obit_Albright_24397-a4aa024470de41a69417aeceb97a90c8 SITA/AP, Sait Serkan Gurbuz
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je česká rodáčka Madeleine Albrightová vlastným menom Marie Jana Korbelová, ktorá pôsobila ako veľvyslankyňa USA pri OSN. Neskôr ako ministerka zahraničia USA vo vláde Billa Clintona. Bola vôbec prvou ženou, ktorá zastávala tento prestížny post. Albrigtovej sa pripisuje zásadná rola pri rozširovaní NATO smerom do strednej a východnej Európy. Na Slovensku niekedy spôsobila rozruch, keď našu krajinu v období mečiarizmu označila ako "čiernu dieru" Európy.

Kto je na obrázku?

Cher_in_2019_cropped
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je americká speváčka a herečka Cher (vlastným menom Cherilyn Sarkisianová). Speváčka začala svoju kariéru v 60. rokoch minulého storočia ako sprievodná speváčka. Neskôr sa preslávila v due Sonny & Cher. Nasledovala sólová hudobná kariéra, kde sa jej hity ako „If I Could Turn Back Time“ alebo "Believe" umiestňovali na prvých priečkach hitparád.

Kto je na obrázku?

Yeltsin_and_clinton_laughing_(Yeltsin_cropped) White House
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je prvý prezident Ruskej federácie Boris Jeľcin, ktorý bol považovaný za liberála. Pokúsil sa o reformu ekonomiky, no tá nedopadla príliš dobre a krajina sa dostala do hospodárskej krízy. Jeľcin sa pokúšal taktiež normalizovať vzťahy so Západom. V druhom funkčnom období sa začali objavovať choroby spôsobené jeho alkoholizmom, a tak Jeľcin hľadal svojho nasledovníka. Tým sa stal Vladimir Putin.

Kto je na obrázku?

Na fotke bývalý premiér TASR/Jakub Kotian
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je Vladimír Mečiar, ktorý sa do histórie zapísal ako veľmi kontroverzný politik. Viacnásobný predseda vlády Mečiar bol jednou z ústredných postáv, ktorá sa pričinila o rozdelenie Československa, a to bez riadneho referenda medzi občanmi. Kontroverzné sú aj jeho kauzy ako únos syna prezidenta Kováča či privatizácie.

Kto je na obrázku?

Madonna_revistapelo_1985 Wikimedia/Pelo magazine #250
Správne! Nesprávne!

Na obrázku je speváčka a herečka Madonna, ktorá si vyslúžila prezývku "kráľovná popu". Madonna začala svoju hudobnú kariéru na začiatku 80. rokov v 20. storočia. Výraznú popularitu zaznamenala v 90. rokoch a začiatkom nového milénia s hitmi ako „Like a Virgin“, „La Isla Bonita“, „Like a Prayer“, „Vogue“, „Take a Bow“, „Frozen“, „Music“, „Hung Up“ či „4 Minutes“. Okrem hudobnej kariéry sa preslávila aj ako herečka, za pôsobenie vo filme Evita, bola ocenená Zlatým glóbusom.

Kvíz zo všeobecných vedomostí inak. Znalosť týchto slávnych osobností ukáže tvoje vzdelanie
Výborne

Monroecirca1953

Výborne, si skutočný vševed.
Vcelku dobré

Charlie_Chaplin

Dobre, niečo vieš, niečo sa ešte doučíš.
Nie najhoršie

Yeltsin_and_clinton_laughing_(Yeltsin_cropped)

Nebolo to najhoršie ani najlepšie
Veľmi slabé

Charlie_Chaplin

Nevadí, nabudúce to bude lepšie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá