Celé je to inak, vesmír je možno plochý. Nepredstavuj si však papier

  • Astronómovia a vedci z anglickej univerzity merali temnú energiu, ktorá stojí za rozpínaním vesmíru
  • Údaje potvrdili, že je skôr rovný, ako v tvare bubliny
flat
Unsplash.com/Bryan Goff
  • Astronómovia a vedci z anglickej univerzity merali temnú energiu, ktorá stojí za rozpínaním vesmíru
  • Údaje potvrdili, že je skôr rovný, ako v tvare bubliny

 Merania temnej energie, ktorá je zodpovedná za rozpínanie vesmíru, ukázalo, že dávne tvrdenia o plochosti vesmíru majú niečo do seba. Vesmír má podľa ich zistení potenciál byť skôr plochý, než v tvare bubliny, píše Futurism

O tejto teórii už kolovalo mnoho dohadov, jedným z najvýraznejších je práve prvopočiatočné tvrdenie. To však plynulo z nevedomosti a z nedostatku technológií a výskumov, a dôkazy tak nik nevedel potvrdiť ani vylúčiť. Už od čias starých Grékov vieme, že naša planéta je guľatá.

Reálne si však teoretizovanie astronómov a filozofov overili až  španielski moreplavci, keď prvýkrát oboplávali Zem. A bolo to už pred viac ako 500 rokmi. 

Dnes sa „vraciame na začiatok“. Tím vedcov z University v anglickom meste Portsmouth vylepšil spôsob, akým astronómovia merajú vplyv temnej energie. 

Tú vedci doposiaľ merali tak, že sledovali vzdialené supernovy. Po novom však sledovali viac ako milión galaxií a kvasarov a svoj výskum uverejnili vo vedeckom časopise, ktorý spadá pod Americkú fyzikálnu spoločnosť (APS).

Dáta ukázali, že temná energia tlačí vesmír dopredu. To by mohlo nanovo upresniť číslo Hubblovej konštanty, ktoré bolo naposledy upravené v roku 1999. Tá hovorí o tom, ako rýchlo sa vesmír rozpína a podľa názorov mnohých vedcov je sporná. 

Nie je rovný ako papier

Tvrdenia vedcov a astronómov o tom, že vesmír je plochý, nemusí nevyhnutne znamenať, že vyzerá ako doska či rovný kus papiera. K zisteniam, ako to je s jeho konečnosťou, resp. rozpínaním a rovnosťou, musia vzniknúť ďalšie významné výskumy spojené s dôkladnými prepočtami. 

Tento výsledok ukazuje silu temnej energie a jej vývoj za posledných niekoľko miliárd rokov,“ uviedol v tlačovej správe kozmológ Portsmouth Seshadri Nadathur a dodal, že sa v blízkej budúcnosti budú snažiť vykonať merania, a výsledky uverejnia vo virtuálnom priestore už čoskoro.

Dôkladné testovania temnej energie, ktorá je predmetom výskumu vedcov dlhé roky, však prinášajú veľa nových prekvapení.

Štúdia využíva novú metódu založenú na kombinácii kozmických dutín – veľkých rozširujúcich sa bublín priestoru obsahujúcich veľmi málo galaxií – a slabého odtlačku zvukových vĺn vo veľmi skorom vesmíre, známych ako akustické oscilácie baryónov. Toto by mohol byť presný meter a mustra na meranie priamych účinkov temnej energie, ktorá riadi rozpínanie vesmíru, informuje scitechdaily.com.

Článok bol pôvodne vydaný 9. júna 2020.

Zdroje: scitechdaily.com, futurism.com, journals.aps.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá